ترشح زرد رنگ واژن نشانه چيست؟!

ترشح زرد رنگ واژن نشانه چيست، ترشح زرد رنگ بدون بو نشانه چيست، درمان ترشحات زرد رنگ واژن ، ترشحات زرد رنگ نشانه بارداری، ترشح زرد رنگ نشانه چيست، درمان خانگی ترشحات زرد رنگ واژن، ترشحات زرد رنگ واژن در بارداری، ترشحات زرد رنگ و غلیظ واژن، درمان ترشحات زرد رنگ واژن در طب سنتی

ترشحات واژن زرد رنگ به‌ ویژه هنگامی که غلیظ، تکه‌ای و یا همراه با بوی بد واژن باشد طبیعی نیست.

ترشحات طبیعی واژن عملکرد بدن سالم است و این روش بدن برای تمیز کردن و حفاظت از مهبل (واژن) است. این ترشحات طبیعی است و با ورزش، تحریک جنسی، تخمک‌گذاری، مصرف قرص ضد بارداری و استرس عاطفی افزایش می‌یابد. با این‌ حال ترشح غیرطبیعی واژن معمولاً به دلیل عفونت ایجاد و باعث بوی بد واژن می‌شود.

زنان در طول دوران قاعدگی، ترشحاتی را از واژن خود دفع می‌کنند که میزان استروژن بر نوع این ترشحات تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین این ترشحات در طول دوره قاعدگی تغییر می‌کنند.

میزان بالای استروژن در میانه دوره قاعدگی باعث بروز ترشحات غلیظ‌ تر شده، در حالی که در اوایل و پایان دوره قاعدگی، این ترشحات رقیق‌تر هستند. برخی از داروها مانند دارو‌های باروری و برخی از انواع قرص‌های ضد بارداری می‌توانند باعث افزایش میزان استروژن شده و در نتیجه منجر به ترشحات بیشتر می‌شوند. 

ترشحات می‌توانند نشانه‌ای از سلامت فرد باشند. برخی از ترشحات طبیعی هستند، اما برخی از آن‌ها بسته به رنگ، غلظت و دیگر علائم، می‌توانند نشانه‌ای از بروز مشکل باشند. اکثر ترشحات طبیعی، سفید یا روشن بوده و بدون بو هستند. در این میان، ترشحات زرد رنگ واژن قبل از قاعدگی می‌توانند طبیعی یا نشانه‌ای از نوعی عفونت باشند. با ما همراه باشید تا شما را با علت ترشحات زرد رنگ واژن بیشتر آشنا نمائیم.

۹ عامل برای بروز ترشحات زرد رنگ واژن

ترشحات زرد رنگ بسته به زمان قاعدگی می‌توانند غلظت و بوی متفاوتی داشته باشند. برخی از عوامل احتمالی بروز ترشحات زرد رنگ واژن عبارتند از:

۱. نزدیک بودن زمان قاعدگی

ویژگی‌های اصلی: ترشحات آبکی یا زرد کم رنگ
ترشحات زرد آبکی، از شایع‌ترین ترشحات قبل از زمان قاعدگی است. این امر به این دلیل است که واژن در این دوره، مخاط بیشتری را تولید می‌کند. رنگ زرد آن می‌تواند ناشی از ترکیب مقدار کمی از خون قاعدگی با ترشحات نرمال سفید رنگ باشد.
ترشحات زرد رنگ قبل از قاعدگی نیز طبیعی هستند. تنها در صورتی این ترشحات جای نگرانی دارند که بافت آن‌ها غیر طبیعی بوده یا بوی بدی داشته باشند.

۲. دوره قاعدگی کوتاه

ویژگی‌های اصلی: ترشحات زرد مایل به قهوه‌ای
ترشحات زرد مایل به قهوه‌ای از شایع‌ترین ترشحات پس از دوره قاعدگی هستند. رنگ آن‌ها ناشی از خون قاعدگی است. اگر دوره قاعدگی شما کم است، احتمالا قبل از قاعدگی نیز این نوع ترشحات را مشاهده می‌کنید.
زنانی که در معرض یائسگی قرار دارند نیز (احتمالا به علت تغییرات هورمونی) شاهد این نوع ترشحات خواهند بود.

۳. نشانه عفونت

ویژگی‌های اصلی: ترشحات زرد رنگ و بد بو
ترشحات معمولا بی بو هستند. بوی بد ترشحات نشانه‌ای از عفونت است.

۴. تریکومونیاز

ویژگی‌های اصلی: ترشحات کف مانند به رنگ زرد یا سبز که بوی بدی دارند.
ترشحات کف مانند زرد رنگ می‌توانند نشانه‌ای از تریکومونیاز باشند. تریکومونیاز نوعی بیماری شایع مقاربتی بوده که از طریق یک انگل تک یاخته‌ای به نام تریکوموناس واژینالیس به وجود می‌آید. از علائم تریکومونیاز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خارش شرمگاه
ایجاد درد در هنگام ادرار یا رابطه جنسی

۵. سوزاک یا کلامیدیا

ویژگی‌های اصلی: ترشحات زرد و چرک مانند
سوزاک و کلامیدیا از بیماری‌های مقاربتی هستند که اغلب بدون علامت می‌باشند. اما می‌توانند باعث ایجاد ترشح شوند. ترشحات آن‌ها زرد رنگ و چرک مانند است.

۶. بیماری التهابی لگن

ویژگی‌های اصلی: ترشحات زرد یا سبز رنگ با بوی تند و شدید
بیماری التهابی لگن (PID) معمولا زمانی روی می‌دهد که عفونت سوزاک و کلامیدیا درمان نشده و در نتیجه عفونت از طریق دستگاه تناسلی به دیگر اعضای بدن شما پخش می‌شود.

اگر این بیماری درمان نشود، می‌تواند به رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان آسیب وارد کند. ترشحات ناشی از بیماری التهابی لگن زرد یا سبز رنگ بوده و بوی تند و شدیدی دارند. دیگر علائم آن عبارتند از:

درد خفیف شکم
اختلال در قاعدگی
لکه بینی
تب بالا
حالت تهوع
ایجاد درد در هنگام رابطه جنسی

۷. واژینوز باکتریایی (عفونت باکتریایی واژن)

ویژگی‌های اصلی: ترشحات سفید مایل به زرد یا خاکستری با بوی بد
واژینوز باکتریایی یا عفونت باکتریایی واژن زمانی روی می‌دهد که تعادل طبیعی باکتری‌های موجود در واژن تغییر کند. از عوامل احتمالی بروز این عفونت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کشیدن سیگار
استفاده از دوش واژینال (شستشوی آلت تناسلی با فشار زیاد آب)
داشتن شرکای جنسی متعدد

۸. التهاب دهانه رحم

ویژگی‌های اصلی: ترشحات زرد چرک مانند با بوی ناخوشایند؛ ترشحات ممکن است سبز یا قهوه‌ای نیز باشند.
التهاب دهانه رحم می‌تواند ناشی از بیماری‌های مقاربتی، رشد بیش از اندازه باکتری‌ها یا آلرژی (مانند آلرژی به لاتکس) باشد. این بیماری اغلب بدون علامت بوده، اما می‌تواند مقدار زیادی ترشحات زرد رنگ و چرکی با بوی بد ایجاد کند. ترشحات ممکن است سبز یا قهوه‌ای نیز باشند. دیگر علائم آن عبارتند از:

تکرر و دردناک بودن ادرار
ایجاد درد در هنگام رابطه جنسی
خونریزی بعد از رابطه جنسی

۹. تغییر در رژیم غذایی
در برخی موارد، تغییر رنگ ترشحات می‌تواند ناشی از خوردن یک غذا یا ویتامین جدید باشد.

نیاز به پزشک

ترشحات زرد رنگ اغلب نشانه‌ای از عفونت هستند. اگر قبل از قاعدگی، این ترشحات را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید، به ویژه اگر:

ترشحات بوی تند و شدیدی داشته باشند
ترشحات زیاد و کف دار باشند
بروز درد در زمان ادرار
خارش شرمگاه 

منبع خبر : setare،healthline

اشتراک‌گذاری
2 نظر
 1. زمانی که ترشحات زیاد را تجربه می کنید، پد روزانه بگذارید. اینها می توانند از پوست شما محافظت کنند و همچنین به شما کمک کنند در طول روز احساس خشک بودن کنید.
  از لباس های زیر پنبه ای استفاده کنید. کتان نیز می تواند به جلوگیری از عفونت های مخمری در مقایسه با مواد دیگر مانند نایلون کمک کند.

 2. عدم تعادل هورمونی ناشی از استرس یا سایر شرایط سلامتی، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، همچنین ممکن است باعث افزایش ترشحات واژن شود.
  سندرم تخمدان پلی کیستیک حدود ۱۰ درصد از زنان در سن تولید مثل را تحت تأثیر قرار می دهد. در حالی که برخی از خانم ها ترشحات واژن کمتری را تجربه می کنند، برخی دیگر گزارش می کنند که ترشحات آن ها بیشتر است. علائم دیگر شامل هر چیزی از موهای زائد صورت و بدن و افزایش وزن گرفته تا دوره های نامنظم و ناباروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *