ترشحات واژن هنگام تخمک گذاری چگونه است؟!

در هنگام تخمک گذاری معمولا حجم ترشحات واژن افزایش می یابد. این ترشحات واژن معمولا شفاف تر، کش دارتر و لغزنده تر است. هدف از این تغییرات عبور راحت تر اسپرم است چرا که در این زمان تخمک برای لقاح آماده است.

ترشحات واژن هنگام تخمک گذاری

دلایل طبیعی تغییر ترشحات واژن را بشناسید
دلایل متعددی وجود دارند که باعث تغییر رنگ، بو یا شکل ترشحات واژن می شوند. اگر در مورد تغییرات ترشحات واژن نگران هستید، موارد زیر را بررسی کنید تا ببینید کدام یک را اخیرا تجربه کرده اید:

ترشحات واژن هنگام تخمک گذاری
در طول تخمک گذاری معمولا حجم ترشحات افزایش می یابد. این ترشحات واژن معمولا شفاف تر، کش دارتر و لغزنده تر است. هدف از این تغییرات عبور راحت تر اسپرم است چرا که در این زمان تخمک برای لقاح آماده است.

پریود
ترشحات غلیظ و سفید رنگ معمولا قبل و بعد از پریود ظاهر می شوند.

دوران بارداری و پس از زایمان
در دوران بارداری معمولا حجم ترشحات واژن افزایش یافته و غلظت آن نیز تغییر می کند. این تغییر در ترشحات واژن در چند هفته قبل از زایمان قابل توجه تر است چرا که غلیظ تر شده و حجم آن نیز افزایش می یابد. بعد از زایمان معمولا زنان نوعی ترشحات واژن به نام لوچیا (lochia) را تجربه می کنند. این نوع از ترشحات واژن شامل خون، لخته های کوچک و بافت جدا شده از پوشش داخل رحم (که در دوران بارداری تشکیل شده است) می باشد. در طول زمان این ترشحات واژن آبکی و صورتی رنگ شده و در نهایت ناپدید می شوند.

یائسگی
میزان ترشحات طبیعی واژن به طور معمول در دوران یائسگی با پایین آمدن سطح استروژن کاهش می یابد.

تحریک جنسی
ترشحات واژن آبکی که شفاف و کمی سفید رنگ است معمولا از علائم تحریک جنسی می باشد. هدف از این ترشحات واژن آمادگی و محافظت از واژن در طول رابطه جنسی است.

در مورد تمیز کردن ترشحات واژن خود نگران نباشید
 ترشحات واژن روش طبیعی بدن برای محافظت از خود است. اگر از احساس خیسی روی لباس زیر خود خوشتان نمی آید می توانید از پدهای روزانه استفاده کنید. این پدهای روزانه را می توانید از سوپر مارکت یا داروخانه تهیه کنید.

رنگ و بافت ترشحات واژن را بررسی کنید
اگر ترشحات اخیر با ترشحات واژن همیشگی شما فرق داشت، احتمال غیر طبیعی بودن آن، علامت عفونت یا تغییر در محیط واژن وجود دارد. یک قاعده کلی وجود دارد که اگر ترشحات واژن شفاف یا سفید نباشد احتمال مشکلی وجود دارد. علائم ترشحات غیر طبیعی واژن عبارت اند از:

ترشحات سفید و غلیظ که با خارش همراه است.

ترشحات سبز و همراه با کف

ترشحات سبز، قهوه ای، زرد یا خاکستری

ترشحات با بوی بد

ترشحات واژن همراه با درد، خارش یا سوزش، خونریزی و غیره

ترشحات واژنی که سنگین تر و غلیظ تر از معمول است

بیماری هایی که منجر به تغییر در ترشحات واژن می شوند
در ادامه می خواهیم با بیماری هایی که منجر به تغییر در ترشحات واژن می شوند بپردازیم. بیماری های زیر می توانند رنگ و بافت طبیعی ترشحات واژن را تغییر دهند:

عفونت باکتریایی واژن (واژینوز باکتریال)
یکی از رایج ترین علل ترشحات غیر طبیعی واژن در سنین باروری زنان همین بیماری عفونت باکتریایی واژن می باشد. واژینوز باکتریال عفونت خفیف واژن است که توسط باکتری های بد به وجود می آید. به طور کلی می توان گفت انواع باکتری های خوب و بد در واژن وجود دارند که نوع خوب این باکتری ها به تنظیم رشد باکتری بد کمک می کند. در عفونت باکتریایی واژن این تعادل بین باکتری های خوب و بد از بین رفته و تعداد باکتری های بد بیشتر می شود.

علائم واژینوز باکتریال شامل ترشحات واژن زرد رنگ، لغزنده و بدبو می باشد که با سوزش و خارش واژن نیز همراه است. علت بیشتر ترشحات واژن بدبو بیماری واژینوز باکتریال است.

عفونت قارچی واژن (کاندیدیازیس واژن)
علائم عفونت قارچی واژن، ترشحات سفید اما غلیظ و پنیری مانند است. علاوه بر تغییر در رنگ و بافت ترشحات واژن، خارش واژن و سوزش را نیز ممکن است تجربه کنید. عفونت قارچی واژن معمولا باعث بدبو شدن ترشحات نمی شود. عفونت قارچی واژن دومین عفونت واژنی رایج در بین زنان است. احتمال ابتلا به این بیماری معمولا بعد از مصرف آنتی بیوتیک، در بیماران مبتلا به دیابت و بیماران مبتلا به نقص ایمنی بیشتر است.

تریکوموناسیس
علائم بیماری تریکوموناسیس شامل ترشحات واژن سبز رنگ و کف آلود است. این بیماری عفونتی ناشی از تریکوموناس (انگل تک سلولی که طی رابطه جنسی منتقل می شود) است. این عفونت سومین عفونت رایج بین زنان است که ممکن است واژن را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به سوزش و خارش شود.

بیماری های مقاربتی (STD)
ممکن است گاهی تنها علامت بیماری های مقاربتی شایعی از جمله کلامیدیا و سوزاک، افزایش ترشحات واژن باشد. ویژگی های ترشحات واژن در این بیماری ها متفاوت است اما اغلب به رنگ زرد، خاکستری و سبز همراه با بوی بد می باشند. در این شرایط زنان معمولا در طول رابطه جنسی درد دارند و بعد از آن ترشحات قهوه ای رنگ مشاهده می کنند.

عفونت باکتریایی واژن، عفونت قارچی و تریکوموناسیس همگی می توانند از طریق رابطه جنسی منتقل شوند.

سرطان دهانه رحم یا واژن
به خاطر داشته باشید که تغییر در ترشحات واژن از علائم نادر سرطان دهانه رحم یا واژن می باشد.

با متخصص زنان مشورت کنید
اگر بعد از بررسی ترشحات واژن توسط خودتان به این نتیجه رسیدید که ترشحات واژن شما غیر طبیعی است، به متخصص زنان مراجعه کنید. اگرچه توجه به بدن و تغییرات آن مفید است، به تشخیص خود خیلی اعتماد نکرده و حتما برای تایید به دکتر مراجعه کنید. اجازه دهید متخصص زنان شما را معاینه کرده، هرگونه آزمایش لازم را انجام داده و در مورد دوره درمان تصمیم گیری کنید.

منبع خبر : برگرفته از infosalamat

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *