تخمدان پلی کیستیک و نقش موثر تغذیه

کاهش وزن تدریجی به بهبود نشانه های این بیماری کمک می کند و بالا رفتن ناگهانی و شدید هورمون انسولین باعث ذخیره چربی در سلول ها می شود. دکتر لادن گیاهی، متخصص تغذیه با اشاره به این که داشتن آگاهی از برنامه غذایی صحیح در کنترل سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار موثر است، گفت: ۵۰ تا ۷۰ درصد از مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک، چاق هستند. وی در ادامه افزود: مقاومت به انسولین، هیپرانسولینمی، دیابت نوع دو، اختلال چربی های خون و فشارخون بالا به همراه افزایش وزن از نشانه های مهم این سندرم هستند و تنها ۵ تا ۱۰ درصد کاهش وزن می تواند تأثیر چشمگیری بر کنترل علائم این بیماری داشته باشد.

این متخصص تغذیه با اشاره به این که مصرف بدون کنترل و بیش از حد منابع کربوهیدرات ها (انواع نان های سفید، بیسکوئیت، شیرینی و برنج سفید) بدون احساس سیری کامل از شکایت های شایع زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است بر اهمیت پایین نگه داشتن سطح انسولین تاکید کرد و افزود: کاهش وزن تدریجی به بهبود نشانه های این بیماری کمک می کند و بالا رفتن ناگهانی و شدید هورمون انسولین باعث ذخیره چربی در سلول ها می شود. عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا با بیان این که مبتلایان به این بیماری نباید منابع غذایی کربوهیدراتی را به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف کنند، گفت: انرژی پایه مورد نیاز بدن فرد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک باید مانند سایر افراد از کربوهیدرات ها با توجه بر نوع، مقدار و ترکیب کربوهیدرات های دریافتی تأمین شود.

دکتر گیاهی با تاکید بر عدم استفاده از رژیم های پرپروتئین و کم کربوهیدرات در مبتلایان به این سندرم خاطرنشان کرد: مبتلایان به این بیماری نباید کمتر از سه ساعت بین وعده های اصلی غذا و میان وعده ها فاصله بگذارند و هرگز وعده شام را به طور کامل حذف نکنند. استفاده از میوه های تازه یا یخ زده به جای آب میوه های صنعتی و مصرف غلات بدون شکر و حاوی فیبر بالا در وعده صبحانه برای مبتلایان به این بیماری مفید است وی جایگزین کردن سبزیجات نشاسته ای را با سبزیجات غیرنشاسته ای و استفاده از نان و ماکارونی سبوس دار را در رژیم غذایی مبتلایان به این سندرم مفید دانست و افزود: استفاده از میوه های تازه یا یخ زده به جای آب میوه های صنعتی و مصرف غلات بدون شکر و حاوی فیبر بالا در وعده صبحانه برای مبتلایان به این بیماری مفید است. مبتلایان به این بیماری باید حجم وعده های اصلی غذا را کم کرده و به ازای آن از میان وعده هایی مانند سالاد سبزیجات با حبوبات، ماست کم چرب و گردو استفاده کنند.

درج عبارت های بدون قند و بدون چربی بر محصولات غذایی دلیل مناسب بودن آن ها برای مصرف نیست، همچنین نوع چربی و روغن دریافتی نیز در مبتلایان به این بیماری بسیار مهم است. مشاوره تغذیه با در نظر گرفتن الگو و عادات غذایی فردی به تنظیم برنامه متعادل و متنوع غذایی در این افراد و در نتیجه ارتقای کیفیت زندگی آنان کمک می کند. دکتر گیاهی با بیان اینکه سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از مهم ترین دلایل ناباروری زنان به شمار می آید که در ۶ تا ۱۰ درصد از دختران و زنان در دوران بارداری نمایان می شود، گفت: این اختلال از زمان بلوغ آغاز می شود اما غالبا در دوره جوانی مشاهده می شود که علت اصلی بروز این بیماری مشخص نیست و درمان قطعی شناخته شده ای نیز برای آن وجود ندارد اما با اصلاح شیوه زندگی به ویژه کنترل تغذیه و برخی درمان های دارویی می توان این وضعیت را کنترل کرد بنابراین آگاهی از برنامه غذایی صحیح در کنترل سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار موثر است. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *