تحریک تخمک گذاری با تغذیه/ قبل از بارداری چه غذاهایی بخوریم؟!

برای تقویت تخمک گذاری مراقب وزن خود باشید
مصرف غذاهای ناسالم فاکتوری مهم در ناباروری است.
وزن زیاد یا وزن کم می تواند بر چرخه تخمک گذاری شما تاثیر بگذارد و آن را نامنظم کند.
تخمدان های شما و سلول های چربی استروژن را که بر تخمک گذاری تاثیر می گذارد، تنظیم می کنند. اگر خیلی لاغر هستید، به قدر کافی استروژن تولید نمی کنید و اگر خیلی چاق هستید، استروژن زیادی تولید می کنید.
اولین قدم رسیدن به وزنی سالم و مناسب برای تعادل در چرخه تولید مثل است. در واقع خانم باردار باید توده جرمی خود را تحت کنترل داشته باشد. توده جرمی بین نوزده تا بیست و چهار وزن سالم را نشان می دهد. هر چیزی بالاتر یا پایین تر از آن باید با پزشک مورد مشورت قرار گیرد.

موادغذایی تقویت کننده تخمک گذاری
مطالعات نشان میدهد خانم هایی که غذاهای غنی از چربی، پروتئین حیوانی و کربوهیدرات مصرف می کنند مشکلات تخمک گذاری بیشتری دارند. مشکلات تخمک گذاری در حدود بیست درصد خانم ها باعث ناباروری می شود. محققین معتقدند در بیشتر موارد تغییر رژیم غذایی و روش زندگی از ناباروری جلوگیری می کند.
شرایط بالا برای خانم هایی که مشکل تخمک گذاری دارند صدق می کند و درباره تمام خانم های نابارور صادق نیست. اما مطالعات جدید روش هایی مناسب به خانم ها ارائه داده است:

تغییر منابع پروتئین: سعی کنید منابع پروتئین مانند مرغ، گوشت خوک یا گوشت گوسفند را با سبزیجات غنی از پروتئین جایگزین کنید به عنوان مثال آجیل یا لوبیا پخته. هنگامی که پنج درصد از کل کالری مصرفی از پروتئین سبزیجات به جای پروتئین حیوانی باشد، احتمال ناباروری تخمک گذاری به بیش از پنجاه درصد کاهش می یابد.
افزودن لبنیات پر چرب: هر چقدر محصولات لبنی کم چرب تر باشند، احتمال ناباروری تخمک گذاری افزایش می یابد. سعی کنید لبنیات کم چرب را در هر وعده جایگزین لبنیات پر چرب کنید به عنوان مثال یک لیوان شیر.
ویتامین های خود را فراموش نکنید: خانم هایی که مکمل های آهن و مولتی ویتامین های حاوی فولیک اسید مصرف می کنند کمتر در معرض ناباروری تخمک گذاری قرار می گیرند.

ساختن فضایی سالم برای جنین
همه ما افرادی را می شناسیم که غذاهای نامناسب می خورند اما مشکل بارداری ندارند. همچنین افرادی را می شناسیم که به طور مرتب به غذای خود توجه می کنند و مواد غذایی سالم مصرف می کنند اما باز هم مشکل ناباروری دارند.
در هنگام باردار شدن باید به تغذیه خود توجه کنید. این رفتار احتمال بارداری شما را افزایش می دهد اما نکته مهم این است که بدن شما از مواد غذایی مختلف تغذیه می کند بنابراین با مصرف مواد غذایی سالم شما در بهترین و سالم ترین شرایط خود برای باردار شدن به سر می برید.
اگر می خواهید مادر شوید می توانید از غذاهایی که در ادامه ذکر شده است استفاده کنید. این مواد غذایی محیط باروری را بهبود می بخشد و فضای غنی برای رشد و تکامل جنین فراهم می آورد.

مصرف بیشتر این مواد غذایی:

غلات ویتامین ب، ویتامین ای، فیبر
میوه ها، سبزیجات ویتامین ث، آنتی اکسیدان ها
گوشت بدون چربی، لوبیا پروتئین، روی، آهن
لبنیات کم چرب پروتئین، روی و آهن
امگا سه کمک به تکامل و رشد مغز و سیستم عصبی جنین، کاهش خطر زایمان زودرس
مولتی ویتامین ها با چهارصد میکروگرم کاهش خطر نقص مغز و نخاع، به خصوص پیش از بارداری و فولیک اسید سه ماهه اول بارداری

در زندگی خود برای به وجود آوردن یک تغییر بزرگ در تلاش هستید، بايد نگه داشتن حساب و کتاب کارها و تغذیه قبل از بارداری را مورد بررسي دقيق قرار دهيد. اگر شما در حال تلاش برای به دنيا آوردن یک نوزاد سالم هستید، حتما ادامه اين مقاله را مطالعه کنید، چون برخی از مسائلي که شما باید در تمام دوران تلاش براي باردار شدن خود، آن ها را رعایت کنید، بیان شده است.

برخي از مواد غذايي كه شما بايد در دوران تلاش براي باردار شدن خود، از خوردن آن ها اجتناب كنيد، عبارتند از:

۱٫ در تغذیه قبل بارداری الکل را حذف کنید:
اگر ذهن شما به عنوان یک خانم بالغ درگیر مسائل باردار شدن است، قبل از آن باید بدن خود را آماده کنید، تا بتوانید برای یک مدت طولانی، بدون مصرف الکل زندگی نمایید. مصرف الکل باعث به وجود آمدن نقص هنگام تولد در نوزادان می شود. همچنين، به خاطر داشته باشيد كه نرخ بروز نقص هنگام تولد در نوزادان، در دو هفته اول دوران بارداری بسیار بالاتر از ساير هفته هاي است، چون در برخی مواقع اتفاق می افتد که زنان بدون آمادگی قبلی و ناخواسته، باردار می شوند. علاوه بر این موارد، جالب است بدانيد كه مصرف الکل، قابلیت زنانگی را در بیشتر خانم ها از بین می برد.

۲٫ اثرات مصرف کافئین در تغذیه قبل از بارداری :
محققان ثابت کرده اند که در خانم هايي كه در حال تلاش برای باردار شدن هستند، مصرف کافئین می تواند بر روی توانایی باردار شدن آن ها تاثیر منفي بگذارد. برای از بین بردن هر گونه شک و تردید در اين باره، بهترین کار این است که مدتی قبل از اقدام به باردار شدن، برای امنیت بیشتر خود و فرزندتان، مصرف کافئین را کنار بگذارید. اگر شما هم مانند اكثر خانم هايي كه درحال تلاش برای باردار شدن هستند، نمی توانید دست از نوشیدن نوشیدنی های گرم بردارید، بدانید که جایگزین کردن دمنوش هاي گیاهی و یا سوپ داغ، بهترین گزینه برای شما محسوب می شود. اما همیشه قبل از مصرف دمنوش هاي گیاهی، منافع و عوارض مصرف آن ها را با دکتر معالج خود بررسی کنید.

۳٫ کاهش مصرف سویا :
با این که سویا یک منبع غنی از پروتئین می باشد، در تغذیه قبل از بارداری مصرف مقدار زیادی از این پروتئین در زنانی که برای باردار شدن تلاش می کنند، می تواند توانایی باروری آن ها را مهار کرده و یا به طور کلی از بین ببرد. اگر فرآورده هاي سویا، تنها گاه به گاه، آن هم به صورت محدود مصرف شوند، براي شما خوب خواهد بود. اما بهتر است تا برای اطمینان بيشتر، از مصرف فرآورده هاي سویا در دوران تلاش برای باردار شدن خود خودداری کنيد.

۴٫ تغذیه قبل از بارداری و محصولات لبنی، و غیرپاستوریزه:
مصرف تخم مرغ نیم پز و یا خام و هر نوع گوشت ماهی نپخته در رژیم تغذیه قبل از بارداری می تواند شما را در معرض خطر مبتلا شدن به عفونت هاي لیستریا و سالمونلا و يا سایر عفونت های منتقله از مواد غذایی قرار دهد. بنابراين، هر نوع محصولات لبنی و گوشتي غیرپاستوریزه به ویژه پنیر نرم، ممکن است عامل بیماری E coli و لیستریا باشد. پس سعی کنید تا همیشه مطمئن شوید که محصولات گوشتی مصرفی شما در هر شکل، به طور کامل پخته شده باشد.

۵٫تغذیه ماهی های حاوی جیوه قبل از بارداری:
ماهی هایی مانند اره ماهی، کوسه، ماهی خال خالی و شاه ماهی حاوی درصد بالایی از جیوه هستند. خانمي كه قصد باردار شدن داريد، بايد به خاطر بسپارید که مصرف ماهی های دارای سطح بالای جیوه، می تواند به طور مستقیم بر سیستم عصبی جنین تاثیر بگذارد. همچنین، لازم است بدانيد كه جیوه می تواند برای مدت طولانی در بدن فرد مصرف کننده باقی بماند که می تواند هم برای مادر و هم برای جنین آینده او بسیار مضر باشد. غذاهای دریایی و موادغذایی کامل پخته نشده و نیم پز شامل عفونت هاي لیستریا و E coli هستند، پس اگر شما در حال تلاش برای باردار شدن هستید، باید از مصرف اين مواد غذايي اجتناب کنید.

۶٫تغذیه مواد غذایی کنسرو شده و منجمد قبل از بارداری:
اگر شما در حال تلاش برای باردار شدن هستید، توصیه می شود كه از مواد غذایی تازه و پخته شده در خانه استفاده کنید، چون سالم و به دور از میکروب ها و ویروس ها هستند. از آن جايي كه مواد غذایی منجمد و کنسرو شده حاوی مواد نگهدارنده هستند و تغذیه قبل از بارداری در دراز مدت، می تواند برای شما مضر باشد، پس تا آنجا که ممکن است از مصرف مواد غذایی بسته بندی شده اجتناب کنید. نتايج تحقیقات اخیر دانشمندان بیانگر این نکته است که مصرف زیاد مواد غذایی کنسرو شده به دلیل این که حاوی مواد شیمیایی مانند BPA و Orbisphenol A هستند، شانس باردار شدن خانم ها را تا حد زيادي کاهش می دهد.
انتخاب یک شیوه زندگی درست و داشتن رژیم غذایی سالم به عنوان یک عادت، نه فقط برای جنین، بلکه برای خود مادر هم بسیار مهم است، چون یک خانم قبل و بعد از دوران بارداری خود نیاز به نیرو و قدرت بدنی بالایی به منظور بالا بردن سطح سلامت فرزند خود، پرورش و نگهداری از او خواهد داشت.

نکات اضافی در خصوص تقویت تخمک گذاری
مصرف کولین:
ممکن است اصلا این مطلب را نشنیده باشید اما کولین ماده مغذی است که تاثیر ژن های مضری که باعث نقص تولد می شوند، را کاهش می دهد. همچنین برای عملکرد مغز بسیار مهم است. بیشتر خانم ها به مقدار کافی کولین دریافت نمی کنند و بیشتر ویتامین ها نیز حاوی کولین نیستند. زرده تخم مرغ غنی از کولین است. جگر گاو نیز غنی از کولین است. کلم پیچ نیز از سبزیجاتی است که بیشترین مقدار کولین را دارد (حدود بیست و پنج درصد کولین در زرده تخم مرغ یافت می شود).
چای گیاهی و مکمل ها: باید مراقب مقدار زیاد ترکیبات گیاهی در رژیم غذایی خود باشید. از برخی گیاهان مانند شیرین بیان، افدرا، ساسافرا و جینسینگ در دوران درمان باروری یا در بارداری باید پرهیز کرد.
باروری به دو طرف بستگی دارد: مشکلات باروری ممکن است به خاطر وزن یا رژیم غذایی مرد باشد. مطالعات نشان می دهد ویتامین ث، ویتامین ای، روی و فولیک اسید به سلامتی اسپرم کمک می کند. تحرک اسپرم با سیگار کشیدن، مشروب خوردن و مواد مخدر آسیب می بیند.
ماهی مناسب: سوشی یا ماهی خام نخورید. از ماهی حاوی مقدار زیاد جیوه به خاطر محیط خاصش بپرهیزید. این ماهی ها عبارتند از اره ماهی، کوسه و ماهی خال خالی.
مایعات بخورید: هنگامی که به قدر کافی آب نمی خورید، ترشحات گردن رحم تنبل می شوند. همچنین مایع منی مرد نیز کم می شود. به قدر کافی آب بخورید تا ادرار شما به رنگ زرد روشن باشد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *