تاثیر سیگار بر اسپرم مردان/ آیا سیگار باعث نازایی میشود؟!

سعید آراسته، به تاثیر سیگار و مواد دخانی بر اسپرم مردان اشاره کرد و افزود: آنچه راجع به مضرات مصرف سیگار باید بدانیم، این است که تنها عامل بروز بیماری‌های قلبی، ریوی و سرطان‌ها نیست، بلکه مصرف سیگار و مواد دخانی می‌تواند باروری و سلامت اسپرم مردان را نیز تهدید کند.

آنچه ثابت شده این است که سیگار هم باعث کاهش تعداد اسپرم مردان سیگاری می‌شود و هم تحرک اسپرم را کم می‌کند، همچنین مورفولوژی یا‌ درصد شکل نورمال اسپرم‌ها را کاهش می‌د‌هد. به لحاظ پزشکی همه اسپرم‌ها شکل نرمال ندارند و فقط اسپرم‌های نرمال باروری طبیعی را ایجاد می‌کنند.

مشکل اصلی دیگر در باروری مردان این است که آنها تا زمانی که در مراکز تشخیص ناباروری مورد آزمایش قرار نگیرند متوجه نمی‌شوند که در باروری آنها تغییر ایجاد شده است.

سیگار می‌تواند باعث ناتوانی جنسی در مردان شود. نتایج چند تحقیق حاکی از این است که مردان سیگاری حدود دو برابر بیش از مردان غیرسیگاری احتمال رنج بردن از ناتوانی جنسی را دارند. مواد سمی موجود در دود سیگار باعث آسیب به عروق خونی، کاهش جریان خون در آلت مردانه و اختلال در نعوذ می‌شود. ناتوانی جنسی می‌تواند نشانه‌ای از بیماری قلبی و عروقی آینده در فرد نیز باشد.

هم‌چنین سیگار کشیدن باعث عدم جذب کافی ویتامین‌ها و املاح و کمبود آنها در بدن می‌شود.

در زنان، استعمال سیگار می‌تواند منجر به نازایی و مشکلاتی در حین حاملگی شود. زنانی که سیگار می‌کشند احتمال بیشتری دارد که به‌ نازایی، حاملگی خارج‌رحمی، سقط خود بخودی و زایمان جنین مرده دچار شوند. سیگار کشیدن در خلال حاملگی مسئول مستقیم ۲۰ تا ۳۰ درصد از کمبود وزن نوزادهای متولدشده، ۱۴ درصد از زایمان پیش از موعد و حدود ۱۰ درصد از نوزادان مرده به دنیا آمده است.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، ادامه داد: مطالعات نشان داده است مصرف سیگار و مواد دخانی به شدت با پتانسیل‌های باروری مردان در ارتباط است و همه پارامترهای باروری را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

آراسته با اشاره به اهمیت اسپرم در باروری مردان، گفت: دود مشتق از مصرف دخانیات، به اسپرم‌ها آسیب می‌زند و باعث می‌شود که باروری مرد تهدید شود.

وی افزود: این قبیل موارد در ارتباط با عوارض مصرف مواد دخانی در باروری مردان، مطرح است. ضمن اینکه مدت زمان سیگاری بودن مردان نیز از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه داشت.

آراسته گفت: نوع و دود سیگار به واسطه نیکوتین موجود در آنها نیز می‌تواند باروری مردان را تحت الشعاع قرار دهد.

این جراح و متخصص ناباروری مردان، ادامه داد: مدت زمان مصرف مواد دخانی بسیار مهم است، به طوری که فردی که ۳۰ روز سیگار کشیده در معرض آسیب‌های اسپرم سازی قرار دارد. زیرا، نیکوتین، تأثیر مستقیم و نامناسب روی کیفیت اسپرم دارد.

آراسته با عنوان این مطلب که سلول‌های اسپرم ساز از دود مواد دخانی آسیب می‌بینند، افزود: احتمال ناباروری در مردانی که کمتر از ۵ سال سیگار کشیده‌اند، ۲.۴۱ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است. همین وضعیت در مردانی که بیش از ۵ سال سیگار کشیده‌اند، به ۴.۲۷ برابر در مقایسه با مردان غیر سیگاری می‌رسد.

وی با اشاره به عوارض مخرب دود سیگار بر سلامت اطرافیان مرد سیگاری، گفت:

فرزند پدر سیگاری با مشکلات روحی و روانی به خصوص بروز اوتیسم مواجه است و احتمال سرطان‌های دوره کودکی در این بچه‌ها بیشتر است.

آراسته همچنین به تهدید سلامت همسر مرد سیگاری اشاره کرد و افزود: زنانی که در معرض دود سیگار همسر خود قرار دارند، کیفیت تخمک آنها به حد قابل توجهی آسیب می بیند.

منبع خبر : برگرفته از mehrnews

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *