بی بی چک در روز پریود/ داروهایی که بر نتیجه بیبی چک تاثیر می‌گذارند!

سلام بهترین زمان استفاده از بی بی چک چه زمانی هستش؟؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ مشاور نی نی نما:

سلام اگر تاخیر در پریودی داشتید می توانید از تست بی بی چک استفاده کنید.

تمامی تستهای خانگی بارداری از یک شیوه استفاده می‌کنند. در همه آنها سطح هورمون hCG (گنادوتروپین جفتی انسان) اندازه‌گیری می‌شود. این هورمون توسط جفت تولید می‌شود. hCG درست بعد از آنکه رویان در رحم لانه‌گزینی می‌کند وارد جریان خون و ادرار می‌گردد.

چه زمانی می‌توان از بی بی چک استفاده کرد؟

تست‌های استاندارد بارداری را می‌توان ۶ تا ۱۲روز بعد از لقاح یعنی زمانی که لانه‌گزینی اتفاق می‌افتد، انجام داد. به محض آنکه hCG در ادرار شناسایی شود بی بی چک (بسته به نوع برند) به شما یک خط صورتی، یک خط آبی، یک علامت مثبت، کلمه Yes، Positive، یا Pregnant را نشان می‌دهد. تمامی اینها به معنای مثبت بودن جواب تست بارداری است.

از چه زمانی می‌توان از بی بی چک استفاده کرد؟

برخی از خانم‌ها خیلی عجله دارند که بدانند آیا حامله شده‌اند یا نه. با وجود آنکه دقت وسایل تست بارداری در حال افزایش است اما هنوز هم محدودیت‌هایی وجود دارد. اگر روز بعد از آن وقتی فکر می‌کنید لقاح انجام شده، تست کنید تقریبا پول خود را دور ریخته‌اید. یک هفته بعد از لقاح، hCG در ادرار وجود دارد اما هنوز برای بی بی چک‌های استاندارد کافی نیست. به عبارت دیگر، با وجود آنکه شاید باردار باشید اما جواب تست به اشتباه منفی نشان داده شود (منفی کاذب). در توضیحات برخی از محصولات موجود در بازار ادعا شده که ۵ تا ۶ روز قبل از پریود به تاخیر افتاده می‌توانند به شما جواب درست بدهند.

اما هنوز هم نتیجه، در روزی که باید پریود شوید، مشخص می‌شود و حتی گاهی توصیه می شود برای دقیق ترین نتیجه تا یک هفته هم صبر داشته باشید.

میزان دقت بی بی چک‌ها چقدر است؟

دقت این وسایل به چگونگی و زمان انجام تست بستگی دارد. در برخی از انواع آنها اگر دستور مصرف به درستی رعایت شود دقت ابزار به حدود ۹۹ درصد می‌رسد. برخی عوامل دیگر که در تعیین دقت تست نقش دارند عبارتند از:

زمان تست

برخی از تست‌ها حتی چند روز قبل از زمانی که باید پریود می‌شدید جواب خوبی ارائه می‌دهند اما اگر تا روز پریود که هورمون hCG به میزان کافی در بدن وجود دارد، صبر نمایید، شانس درست بودن نتایج به حدود ۹۰۰ درصد می‌رسد.

لانه‌گزینی رویان

برای حدود ۱۰ درصد خانم‌ها، لانه گزینی تا اولین روزی که باید پریود شوند، به تاخیر می‌افتد. به عبارت دیگر، ممکن است آنها حتی ۱ یا ۲ روز بعد از پریود به تاخیر افتاده هم نتایج دقیقی دریافت نکنند. بنابراین با اضافه‌شدن هر روز به زمان، دقت نتایج بالاتر می‌رود.

میزان غلظت ادرار

در اغلب انواع بی بی چک توصیه شده تست با اولین ادرار صبح انجام شود زیرا hCG بیشتری در آن وجود دارد. با وجود آنکه اکنون دقت وسایل خیلی بالاتر رفته بهتر است تست بارداری را صبح انجام دهید. به خاطر داشته باشید که نوشیدن میزان زیاد مایعات قبل از تست باعث رقیق‌تر شدن ادرار شده و نتایج را تحت تاثیر قرار می‌دهد. خبر خوب آن است که احتمال مثبت کاذب، خیلی کم است. یعنی اگر نتیجه تست بارداری مثبت باشد به احتمال خیلی زیاد باردار هستید.

داروهایی که بر نتایج تست بارداری تاثیر می‌گذارند

بعضی از داروها بر دقت تست خانگی بارداری تاثیر گذاشته و نتایج را مختل می‌کنند که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

داروهای خواب آور؛
داروهای ادرار آور
داروهای ضد صرع؛
داروهای نازایی؛
مسکن‌ها؛
پرومتازین (داروی ضد آلرژی).

چگونه می‌توان تست بارداری را انجام داد؟

روش انجام تست بارداری به نوع بی بی چکی که خریداری کرده‌اید بستگی دارد. اما مارک آن هر چه که باشد انجام کار ساده است. برای افزایش دقت:

قبل از انجام تست بارداری زیاد مایعات ننوشید (زیرا سطح hCG را کم می‌کند)

به تاریخ انقضای کالا توجه کنید. از کالایی که تاریخ انقضای آن گذشته استفاده نکنید؛

دستور استفاده از بی بی چک را به دقت بخوانید و آن را مو به مو رعایت کتید. زمانی که باید منتظر بمانید در دستورالعمل ذکر شده است. همچنین نحوه نمایش مثبت بودن جواب تست نیز مشخص شده است.

می‌توانید بی بی چک را زیر جریان خروجی ادرار بگیرید یا اینکه ادرار را در داخل ظرف ریخته و بی بی چک را داخل آن فرو کنید.

نحوه تشخیص باردار شدن

روی هر بی بی چک شاخصی وجود دارد که می‌تواند یک خط افقی، یک خط عمودی، یک دایره توپر یا یک چراغ چشمک‌زن باشد. هر خط حتی کمرنگ که روی وسیله مشاهده کنید نشانه آن است که hCG در بدن شما وحود دارد. اگر نتوانستید نتیجه را روی بی بی چک بخوانید از پزشک خود کمک بگیرید. آزمایش خون شیوه‌ی دیگری است که دقت آن حدود ۱۰۰۰ درصد است. ضمنا همراه با آن می‌توان چکاپ کامل بارداری را نیز انجام دهید.

اگر جواب تست در ابتدا مثبت و سپس منفی باشد دلیل آن چیست؟

ممکن است جواب تست یک بار مثبت و دفعه بعد منفی باشد. دلیل این اتفاق آن است که تخمک بارور شده، اما لانه‌گزینی انجام نشده است. این نوع سقط خیلی زودرس، که شیوع بالایی دارد عامل ۸۰ درصد از موارد سقط جنین است اما به علت آنکه خیلی زود اتفاق می‌افتد زنانی که با آن مواجه بوده‌اند اصلا متوجه نمی‌شوند باردار شده‌اند.

اشتراک‌گذاری
17 نظر
 1. سلام من ۲۴سالمه پنجم هر ماه پرید میشدم و پریدیم همیشه منظم بود اما این ماه با گذشت ۱۳روز هنوز نشدم و حتی علایم شم ندارم شش روز بعد تست زدم جواب منفی بود ممکنه باردار باشم؟با تشکر

  1. سلام برای اطمینان مجدد از تست بی بی چک استفاده کنید.

 2. سلام خسته نباشید.ایا بی بی چک در زمان لکه بینی درست کار میکنه ؟

  1. سلام باید حتما ۱۶ روز از رابطه شما گذشته باشد تا جواب تست بی بی چک کاذب نباشد.

 3. سلام آیا بی بی چک رو در زمان قاعدگی انجام بدیم آیا نشون میده باردارهستیم یان

  1. سلام اگر خون ریزی دارید وفقط لکه بینی ندارید نیازی به انجام تست بی بی چک نیست‌.

 4. با سلام من حدود ۱ماه پیش رابطه محافظت نشده داشتم که توی همون ماه پریود شدم و دورمم کامل بود البته هرماه ۲۸ام بود اون ماه ۲۰ شدم و خونریزیمم زیاد بوددوهفته پیش هم همینطوررابطه محافظت نشده داشتم البته توی هیچکدوم منی وارد واژن نشد_بعد از دوهفته این ماه هم ۲۰ام پریود شدم ولی این سری خونریزیم کمتره و امروز که روز سومه میتونم بگم خونریزی ندارم‌ خیلیم استرس دارم چون تازه نامزدکردیم

  1. سلام نگران نباشید احتمال بارداری وجود ندارد اما با توجه به عوارض مصرف قرص اورژانسی بهتر است از این قرص استفاده نکنید و یک روش جلوگیری مطمئن انتخاب کنید.

 5. سلام
  تازه عروسی کردم
  از زمان پریودیم دو روز گذشته بود ک تست بارداری انجام دادم ک جواب مثبت شد
  بعد دو روز دیگه خون اومد برام
  یعنی جمعا ۵ روز از زمان پریودیم گذشته بود ک خون اومد
  آیا من پریود شدم یا خونریزی بارداریه
  سنمم کمه ۱۸ سالمه
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون میشم

  1. سلام بهتر است برای اطمینان آزمایش خون انجام بدهید.

 6. سلام من حامله بودم ولی رفتم دستشویی ازم چندتکه گوشت امد وپریودهم بودم الان که پریودم رفتم بازم تست کردم نشان دادکه حامله نیسم ایا تستر درست نشان داده لطفا راهنماییم کنید خیلی ممنون

  1. سلام باید سونوگرافی انجام بدهید.

 7. من رابطه داشتم ولی منی وارد واژن نشده دوره ی پریودیم عقب افتاد اما دیروز ک پریود شدم خونم غلیظه و کم میاد دلیلش چیه؟تست بی بی چک رو میشه الان انجام داد تو این دوره ی پریودی؟

 8. سلام .من باتوجه به ماشین حساب بارداری ۳تخمک گذاری و یشب در میون رابطه داشتم و الان ۱۷بی بی چک میزنم بعد ۱۰الی ۲۰که منفیه مثبت میشه و لکه بینی هم دارم احتمال بارداری هست؟؟؟

  1. سلام باید ۱۷ روز از رابطه شما گذشته باشد تا جواب آن صد در صد باشد.

 9. سلام من اقدام کردم واسه با رداری موعد پریودم ۲۳هستش امروز لک دیدم خونریزی نداشتم تاریخ آخرین نزدیکیم واسه بارداری۱۲هستش بنظر شما این لک واسه اینه که دارم پریود میشم یا لک بارداریه الان بی بی چک نشون میده؟مرسی لطفا جوابمو بدید منتظرم

  1. سلام اگر تا دو روز آینده به خون ریزی نیافتادید آن وقت تست بارداری یا آزمایش خون انجام بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *