بیش از ۷۰ درصد زنان نابارور لذت جنسی را تجربه نمی کنند!

زنان نابارور به دلایلی مثل بی میلی جنسی، ناتوانی در رسیدن به ارگاسم، درد در هنگام فعالیت جنسی و ترکیب اینها لذت جنسی را تجربه نمی کنند که ممکن است یکی از دلایل ناباروری این دسته از زنان نیز باشد…

نازایی و عدم لذت جنسی در زنان، ناباروری و سردمزاجی در زنان، ناباروری و بی میلی جنسی

بیش از ۷۰ درصد زنان نابارور، از اختلال عملکرد جنسی یا عدم لذت جنسی رنج می‌برند!

یکی از مواردی که در خلال یا به دنبال ناباروری بروز می‌کند، اختلال عملکرد جنسی و در پی آن عدم لذت جنسی است. این اختلال شامل گروه ناهمگونی از اختلالات است که معمولاً با یک اختلال در توانایی فرد برای پاسخ جنسی و یا تجربه لذت جنسی، مشخص می‌شود.

اختلال عملکرد جنسی زنان، انواع گوناگونی دارد مانند، عدم نیاز جنسی، برانگیختگی ضعیف، ناتوانی در رسیدن به ارگاسم، درد در هنگام فعالیت جنسی و یا ترکیبی از این مشکلات. اختلال عملکرد جنسی با ناباروری در ارتباط است و با کاهش یا نداشتن فعالیت جنسی ایجاد می‌شود.

درواقع، اختلالات رفتاری جنسی خود می‌توانند یک دلیل اولیه برای ناباروری نیز باشند.

با توجه به اهمیت شناسایی عوامل مؤثر بر اختلال عملکرد جنسی در زنان نابارور، محققینی از دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مطالعه‌ای را انجام داده‌اند که در آن، یک رویکرد مدرن با استفاده از مدل‌های آماری به کار گرفته شده است تا موضوع را بررسی کند.

در این مطالعه، محققان فوق بر آن شده‌اند تا عوامل مورد اشاره فوق را شناسایی نموده و از این طریق، به تصمیم سازی درخصوص مداخله‌های مؤثر برای بهبود سلامت جنسی زنان نابارور، کمک نمایند.

در این مطالعه مقطعی، اطلاعات ناباروری و همچنین اندیس عملکرد جنسی زنان (FSFI) و متغیرهای دموگرافیک شامل سن، وضعیت جسمی و ذهنی، سابقه جراحی بستری و دارو و داشتن یک فرزند یا فرزندخوانده، توسط فرم‌های ویژه از بیمارانی در شهر مشهد جمع آوری شده‌اند.

متغیرهای ناباروری که در این مطالعه بررسی شده‌اند شامل این موارد بوده‌اند: طول ناباروری و درمان، علت ناباروری، نوع درمان، امید برای بهبود، هزینه درمان و اطلاعاتی درباره ارتباط جنسی.

یافته‌های این مطالعه مشخص کرد که نزدیک به ۷۲ درصد از زنان نابارور، از اختلال عملکرد جنسی رنج می‌برند که این رقم، بسیار ناهنجار به نظر می‌رسد!

سمیه علیرضایی، محقق کمیته پژوهش دانشجویی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد که با همکاری دو محقق دیگر به انجام این مطالعه پرداخته‌اند می‌گویند: «نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که رضایت از همسر، می‌تواند عملکرد جنسی را تا پنج برابر در زنان و مردان بهبود ‌بخشد».

این محققان می‌افزایند: «بر اساس نتایج حاصله، افرادی که درآمد پایین دارند، چهار برابر بیشتر از افرادی که درآمد بالا دارند، دارای مشکلات جنسی هستند».

به اعتقاد این پژوهشگران: «یافته‌ها همچنین نشان می‌دهند که برخی عوامل مانند خودکارآمدی جنسی، رضایت زناشویی، رضایت جنسی، آموزش و حتی هزینه درمان ناباروری، با عملکرد جنسی در زنان نابارور در ارتباط هستند و توجه ویژه به هر یک، می‌تواند از بار مشکل بکاهد».

گفتنی است یافته‌های این پژوهش که به یکی از معضلات روز جامعه ما پرداخته است، در نشریه بین‌المللی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با عنوان International Journal of Fertility and Sterility منتشر شده است.

منبع خبر : salamatnews

اشتراک‌گذاری
یک نظر
 1. نبود ثبات اقتصادی میل جنسی را در خانوم ها بخاطر عدم رضایت پایین میاره…
  اینم بگید از طرفی آقایون هم بخاطر روابط جنسی به مصرف قرص “متادون” روی میارند!!! عین اعتیاده و بیشتر !
  چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی
  به اطرافتون تو آشناها نگا کنید اونایی که میخوان ترک کنند ولی نمیتونن رو می بینید که چقدر غیرممکن شده
  حالا به گفته کارشناسا: این یه الگوی انگیزشی شده که نه تنها میل جنسی رو افرایش نمیده بلکه باعث تضعیف هم میشه.
  از طرفی متادون یک ماده مورفین مصنوعی بوده که چهار برابر مواد افیون ازجمله تریاک قدرت داشته که ترک بدون بستر بسیار سخته!!

  لدفن خطرررررر نکنید
  عاقبت نداررررره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *