بوتولیسم نوزادان/ عسل برای کودکان کمتر از یک سال سم است!

یک کارشناس بهداشت مواد غذایی با اشاره به اینکه عسل برای کودکان کمتر از یک سال سم است، عنوان کرد: بوتولیسم یک بیماری فلج‌کننده جدی و نادر است که توسط سم حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می‌شود. از باکتری‌هایی که باعث فلج می‌شود، باکتری کلستریدیوم بوتولینوم را می‌توان نام برد. کلستریدیوم بوتولینوم، باکتری میله‌ای‌شکلی است که در وضعیت کم‌اکسیژن (بی‌هوازی) بهتر رشد می‌کند.

این باکتری در مواد غذایی، حتی در خوراکی‌های کنسروی که به‌اندازه کافی حرارت ندیده‌اند و همچنین در خاک و رسوبات دریایی یافت می‌شود. با خوردن مواد غذایی آلوده، استنشاق خاک آلوده و یا ورود باکتری از زخم پوستی، فرد دچار علایم بیماری می‌شود.

سه نوع عمده بوتولیسم عبارتند از:

بوتولیسم غذایی Food-borne botulism:

باکتری کلستریدیوم بوتولینوم در محیط کم‌اکسیژن رشد و سم تولید می‌کند. غذاهای کنسروشده معمولاً منبع نوع غذایی است و بر اثر خوردن غذاهایی که در تهیه آنها حرارت کمی به کار رفته و هنگام مصرف نیز حرارت کمی دیده‌اند، ایجاد می‌شود.

بوتولیسم زخم Wound botulism:

اگر باکتری کلستریدیوم بوتولینوم وارد زخم و بریدگی پوست شود، می‌تواند ایجاد یک عفونت خطرناک کند. همچنین افراد بعد از تزریق داروهای غیرقانونی و مخدر، آلوده می‌شوند.

بوتولیسم نوزادان Infant botulism:

این شایع‌ترین شکل بوتولیسم است. آغاز آن پس از رشد باکتری کلستریدیوم بوتولینوم در روده بچه‌ها است. این بیماری معمولاً بین سن ۶ هفتگی تا ۶ماهگی برجسته و بارز است. بچه‌ها ممکن است باکتری را با خوردن غذای آلوده و یا تماس با خاک بگیرند.

به گزارش ifdona ــ این باکتری در روده نوزاد رشد و سم آزاد می‌کند. تمام اشکال بوتولیسم، کشنده است و به‌عنوان اورژانس‌های پزشکی در نظر گرفته می‌شود.

ایمونوگلوبین انسانی ضدبوتولیسم، درمان اختصاصی بوتولیسم نوع شیرخوارگی محسوب می‌شود که هنگام تشخیص بالینی باید درمان را حتی قبل از انجام آزمایشات شروع کرد.

باید توجه داشت کودکان کمتر از یک سال ممکن است با خوردن عسل به بیماری کشنده بوتولیسم دچار شوند.

منبع خبر : تسنیم

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *