به این دلایل با همسر خود دعوا و جر و بحث نکنید!

تحقيقات نشان مي‌دهد جر و بحث و بگومگو در روابط زناشوئي، مي‌تواند به بروز مشکلاتي براي سلامت بدن، مانند افزايش فشار خون يا خطر بروز بيماري‌هاي قلبي-عروقي و دردهاي عضلاني منجر شود.

گفته مي‌شود که عواطف و احساسات ما بر سلامتيمان اثر مي‌گذارد، خصوصا زماني که احساساتمان منفي يا خيلي شديد باشد. خشم مزمن، ناراحتي، احساس عجز و شکست و ترس در افراد باعث مي‌شود که چنين افرادي همواره احساسي بيمارگونه داشته باشند، هرچند اين‌که کدام احساس به کدام بيماري ربط پيدا مي‌کند موضوعي است که در سال‌هاي اخير چندان بررسي نشده است.

بررسي جديدي بر روي پژوهش‌هاي قديمي درباره زوج‌هاي متأهل، نشان‌دهندهٔ وجود برخي ارتباط‌هاي چشمگير در همين زمينه بوده است. در دههٔ ۸۰ ميلادي دانشمندان دانشگاه برکلي از زوج‌هايي دعوت به عمل آوردند که حدقل ۱۵ سال از ازدواجشان با يکديگر مي‌گذشت. آنها مي‌خواستند درفضاي آزمايشگاهي، برخي از نقاط مثبت و منفي صميميتِ رابطهٔ آنها را بازسازي کنند.

نخست زوج‌ها به مدت ۱۵ دقيقه دربارهٔ اتفاقات همان روز با هم صحبت کردند، از آنها خواسته شد تا دوباره دربارهٔ مسئله‌اي صحبت کنند که هميشه در رابطه‌شان جريان داشت؛ در واقع قصد داشتند آنها را بنوعي وادار به بحث کنند که همين اتفاق هم افتاد. مشاجره‌هاي مورد نظر، حدود ۱۵ دقيقه و عاري از هرگونه احساسات شديد و بحث کلي ادامه يافت. تمام اثرات متقابل زوج‌ها به شکل نامحسوسي با ويدئو ضبط شد. هم‌چنين زوج‌ها پرسش‌نامه‌هاي مفصّلي را دربارهٔ وضعيت سلامت خود پُر کردند. از آن زمان هر پنج سال و به مدت حدود دو دهه اين زوج‌ها به آزمايشگاه مراجعه کرده، همين موارد را تکرار مي‌کردند.

از اين آزمايش مي‌شد اطلاعات مفيد و مؤثري دربارهٔ ازدواج طولاني و سلامت زوج‌ها به دست آورد، اما در تحقيق اخير محققان دانشگاه برکلي، حالت‌هاي صورت سوژه‌ها و صدايشان هنگام بگومگو و جر و بحث مورد سنجش قرار گرفت. سپس سيگنال‌هاي احساسي افراد (نمونه‌هايي از اين دست که مثلا وقتي فردي عصباني است ابروهايش حالت افتاده پيدا کرده، چشم‌هايش گشاد و لب‌هايش فشرده شده و صدايش اوج پيدا مي‌کند) حين جر و بحث، با اطلاعات درون پرسشنامهٔ سلامت آنها مقايسه شد.

بر اساس اين گزارش، در زوج‌ها، خصوصا در شوهرهايي که هنگام جر و بحث سرشار از خشم و عصبانيت مي‌شدند، نسبت به زوج‌هايي که آرامش بيشتري داشتند، خطر بروز علائم عروقي مانند درد سينه يا فشار خون بالا در سنين بالاتر بيشتر ديده شد؛ آن دسته از افرادي که به سؤالات پاسخ نداده يا چندان وارد بحث و بگومگو نشدند نيز نسبت به سايرين بيشتر در معرض تشديد مشکلات عضلاني مانند کمردرد و گردن‌درد قرار داشتند. زوج‌هاي عصباني بندرت دچار کمردرد مي‌شدند و زوج‌هاي کارشکن و طفره‌رو هم کمتر و بندرت دچار علائم عروقي مي‌شدند. افرادي که بارزترين واکنش آنها در جر و بحث، ابراز حالت غم يا ترس بود در اين آزمايش، چندان دچار مشکلات عروقي يا مشکلات عضلاني‌استخواني نشدند.

يکي از محققان اين تحقيق گفت: «همهٔ ما مي‌دانيم افرادي که ازدواج‌هاي بدي داشته‌‌اند اغلب وضعيت سلامت خوبي ندارند اما ما توانسته‌ايم پيش‌بيني کنيم که چه مشکلاتي ممکن است براي سلامت آنها پيش آيد. اگر بحث و بگومگوي شما اغلب با داد و فرياد همراه بوده و تشديد پيدا مي‌کند، حتما سعي کنيد به يک متخصص قلب مراجعه کرده و وضعيت سلامت خود را بررسي کنيد».

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *