بهترین مدل نشستن در بارداری چگونه است؟!

بهترین مدل نشستن در بارداری طوری است که شکمتان مماس با تکیه گاه صندلی باشد بنشینید. بالشتکی را روی تکیه گاه صندلی بگذارید تا بازوهایتان را روی آن قرار دهید و یا وقتی به جلو خم می‌شوید بتوانید به آن تکیه بزنید…

زنان باردار اغلب از درد کمر، گردن و شانه شکایت می‌کنند. چرا که حاملگی به شدت شرایط فرد را تغییر می‌دهد. زمانی که در طول بارداری دچار درد لگن شوید، حرکات ساده‌ای مانند نشستن و یا ایستادن هم می‌تواند بسیار دشوار باشد. انجام این حرکات به گونه‌ای اصولی و صحیح از مفاصل شما محافظت خواهد کرد.

بهترین مدل نشستن در بارداری

بهترین مدل نشستن در بارداری
صندلی را بچرخانید و به طوری که شکمتان مماس با تکیه گاه صندلی باشد بنشینید. بالشتکی را روی تکیه گاه صندلی بگذارید تا بازوهایتان را روی آن قرار دهید و یا وقتی به جلو خم می‌شوید بتوانید به آن تکیه بزنید. تا زمانی که انحنای ستون فقرات خود (گودی کمر) را حفظ کنید، نباید ناراحتی و یا صدمه ای در ناحیه پاهایتان احساس شود.

در حالتی که روی صندلی نشسته‌اید و کمرتان را به تکیه گاه صندلی تکیه داده‌اید، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

یک صندلی محکم و با پشتی صاف برای نشستن انتخاب کنید. قرار دادن یک بالش نرم و یا یک حوله لوله شده کوچک در قسمتی که قوس کمرتان قرار می‌گیرد، کمک کننده است.

اگر پاهای شما به زمین نمی‌رسد یک جعبه کوچک زیر کف پای خود قرار دهید تا زانوهای شما هم سطح باسن‌تان قرار گیرد. قرار دادن یک چهارپایه در زیر پاهایتان از فشاری که بر این منطقه از پا وارد می‌شود، می‌کاهد. اگر چهارپایه ندارید، سعی کنید که روی صندلی‌ای بنشینید که به اندازه کافی پایین است تا هر دو پا را روی زمین قرار دهد.

پاهایتان را به طوری مساوی روی زمین قرار دهید. زانوها و باسن باید در زاویه ۹۰ درجه تنظیم شوند. لگن باید با کمی انحراف به جلو، تراز شود. گوش‌ها نیز باید در راستای شانه‌هایی که با مفصل ران مطابقت دارند، قرار بگیرند.
اگر مدت طولانی است که نشسته‌اید، می‌توانید تمرینات ساده پا را انجام دهید تا میزان گردش خون در پاهایتان افزایش یافته و از گرفتگی پاها جلوگیری کنید.

اگر شرایط شما به گونه‌ای است که در محل کار باید ساعت‌ها بنشینید، از نشستن برای مدت طولانی یا در یک وضعیت اجتناب کنید. تنها برای مدت کوتاهی (۱۰ تا ۱۵ دقیقه) در یک وضعیت بنشینید و مرتب موقعیت خود را تغییر دهید. به یاد داشته باشید که باید چند دقیقه یک بار و در فواصل زمانی منظم بلند شوید و پیاده‌روی کنید.

هنگام نشستن پشت میز در محل کارتان، ارتفاع صندلی را طوری تنظیم کنید که با میز هم‌تراز باشد. وضعیت نشستن شما باید به گونه‌ای باشد که بتوانید دست‌ها و آرنج‌تان را روی میز یا صندلی بگذارید. این کار به ریلکس کردن شانه‌های شما کمک می‌کند.

عوارض بد نشستن در بارداری

نشستن با حالت خمیده، لگن شما را باز می‌کند و باعث می‌شود، هنگام حرکت کردن احساس درد کنید. اگر مدت طولانی بر روی صندلی نرم و بدون محافظ و تکیه گاه نشسته‌اید، مراقب باشید که نشستن شما حالت قوز کرده و خمیده به خود نگیرد.

نحوه نشستن صحیح
راست نشستن یا نشستن با کمی قوس به عقب، یکی از حالت‌های خوب نشستن در بارداری است. صاف و بالا نگه داشتن سینه‌ها یکی دیگر از موارد حائز اهمیت است؛ در این حالت سینه‌ها نباید روی شکم بیفتند. پاها نیز باید با فاصله از هم گذاشته شوند.

نحوه صحیح بلند شدن از جا
مرحله ۱: به یاد داشته باشید که بلند شدن سریع و بدون رعایت موارد اصولی ممکن است باعث سرگیجه شما شود و در نهایت عدم حفظ تعادل را به دنبال دارد. پس برای بلند شدن از جایتان، عجله نکنید. در فرآیند ایستادن سر باید صاف نگه داشته شود. از خم شدن غیر ضروری سر اجتناب کنید.
در ابتدا ستون فقرات و سینه‌هایتان را قوس دهید و پاهایتان را از هم جدا کنید. در این حالت، به آرامی لگن خود را به عقب و جلو حرکت دهید، کمرتان را بچرخانید و سپس قوز کنید. بدون اینکه شانه‌هایتان را تکان بدهید، این کارها را چند بار به طور هماهنگ انجام دهید.

مرحله ۲: به سمت جلو خم شوید، کمرتان را قوس دار نگه دارید و قفسه سینه‌تان را جلو بیاورید.

مرحله ۳: بدون اینکه کمرتان را خم کنید، روی پا بایستید و به طور مستقیم و صاف به طرف بالا بلند شوید. پاهای خود را در یک جهت قرار دهید و به طور مساوی وزن روی هر دو پا را متعادل کنید.

مرحله ۴: این کار را تا زمانی که بتوانید کاملا صاف بایستید، ادامه دهید. توصیه می‌شود که از ایستادن طولانی مدت جلوگیری کنید.

مهم است که نحوه نشستن و ایستادن در بارداری را به طور صحیح آموخته و رعایت کنید تا در طول دوران بارداری درد و ناراحتی را به حداقل برسانید. علاوه بر این، رعایت موارد اصولی می‌تواند بارداری را برایتان به یک دوران شیرین و لذت بخش تبدیل کند. 

منبع خبر : setare

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *