بهترین زمان انجام عکس رنگی رحم؟!

چه زمانی برای عکس رنگی رحم مراجعه کنم؟ صبح یا بعد از ظهر؟

سلام بعد از تلاشهای ناموفق برای باردار شدن، دکتر تشخیص انجام عکس رنگی رحم برای گرفتگی لوله رحم داد به من گفتن باید دومین روز بعد از قطع قاعدگی برای عکس رنگی برم؟ می خوام بدونم بهترین زمان برای عکس رنگی رحم تا چه زمانی هست؟ تا کی برای انجام عکس رنگی رحم وقت دارم؟ صبح برم یا بعدازظهر؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

عکس رنگی رحم باید ۲ تا ۵ روز پس از دوره قاعدگی انجام شود تا پزشک از عدم بارداری اطمینان حاصل کند. همچنین قبل از انجام عکس رنگی نباید نزدیکی داشته باشید.

این تست معمولا روز هشتم یا نهم دوره و قبل از تخمک گذاری انجام می شود تا از قرار گرفتن در معرض اشعه X در اوایل بارداری جلوگیری شود.

انجام عکس رنگی رحم در صبح یا بعد از ظهر فرقی نمی کند.

***در عکس رنگی رحم یا هيستروسالپنگوگرافی، یک ماده رنگی توسط یک لوله نازک از طریق واژن به داخل رحم ریخته می شود، از آنجا که رحم و لوله های فالوپ به هم متصلند، ماده رنگی در لوله های فالوپ هم جاری می شود. سپس، با استفاده از پرتوهای اشعه ایکس (فلوروسکوپی) که از ماده رنگی داخل رحم و لوله های فالوپ عبور می کند عکس برداری می شود.

پزشک با استفاده از تصاویر، اختلالاتی از قبیل آسیب و ساختارهای غیر نرمال رحم (مانند آسیب، پولیپ، فیبروئید، چسبندگی و یا آسیب توسط شیء خارجی)، لوله های فالوپ یا انسداد که مانع از حرکت تخم از طریق لوله فالوپ به رحم می شود را شناسایی می کند. همچنین، انسداد می تواند مانع از حرکت اسپرم در لوله فالوپ شده و مانع از باروری شود. هيستروسالپنگوگرافي همچنین، مشکلات موجود در داخل رحم که مانع از اتصال تخمک بارور (لانه گزینی) به دیواره رحم می شود را نیز نشان می دهد.

به دلیل نشت رنگ اشعه ایکس خونریزی جزیی صورت می گیرد که توصیه می شود بعد از آزمایش از نوار بهداشتی استفاده شود.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *