بهترین روش برای تشخیص بارداری چیست؟!

بهترین روش برای تشخیص بارداری انجام آزمایش خون بعد از عقب افتادن تاریخ پریود است. باورهایی مثل تشخيص بارداري با نمک، عسل و بزاق دهان صحت علمی ندارد.

بهترین روش برای تشخیص بارداری چیست

چطور بفهمیم واقعا باردار هستیم؟
خیلی از خانم ها برای اینکه متوجه بارداری بشن، از بی بی چک استفاده می کنن. استفاده از بی بی چک اصلا معیار مطمئنی برای قطعیت بارداری نیست. برای همینه که ما به خانم ها میگیم حتما آزمایش خون بارداری تست بتا بدن. نتیجه این آزمایش تا ۹۹% بارداری شما رو مشخص می کنه.

هورمون HCG چیه؟
وقتی که لقاح صورت میگیره، جفت که مسئول تغذیه سلول تخم هست، شروع به آزاد کردن یه هورمون خاص میکنه. این هورمون HCG هست که احتمالا اسمش رو زیاد شنیدید.

اندازه گیری میزان بتا این هورمون یعنی BHCG نتیجه بارداری شما رو مشخص می کنه. نتیجه بارداری شما رو مشخص می کنه. حدودا ده روز بعد از لقاح آزمایش خون بارداری تست بتا بارداری شما رو نشون میده.

اما چون تاریخ دقیق لقاح مشخص نیست، توصیه ما به خانم ها این است که بعد از گذشت حدودا دو الی سه هفته برای انجام آزمایش مراجعه کنند.

اندازه BHCG چقدر باشه، یعنی بارداری؟
اگر عدد BHCG کمتر از ۱۰ باشه، نشون دهنده این هست که بارداری صورت نگرفته. BHCG بین ۱۰ تا ۲۵ مشکوکه و آزمایش باید تکرار شه. عدد بیشتر از ۲۵ بارداری شخص رو نشون میده. معمولا هر ۴۸ تا ۷۲ ساعت میزان این هورمون دو برابر میشه. این هورمون نهایتا تا هفته ۱۱ به بالاترین مقدار خودش میرسه و بعد از اون شروع به کم شدن میکنه.

نحوه صحیح انجام آزمایش خون بارداری (تست بتا):
نحوه صحیح انجام آزمایش بتا بارداری به این صورته که باید ۴۸ ساعت بعد از آزمایش اول، در همون آزمایشگاه دوباره آزمایش رو تکرار کنید. اگر این افزایش کند یا خیلی سریع باشه، نیازمند بررسی های بیشتر هست. درسته که با اولین آزمایش ممکنه بارداری شما صد در صد مشخص بشه، اما امکان داره بارداری با مشکلاتی همراه باشه که این تست مجدد کمک می‌کنه تا این مشکلات زودتر شناسایی بشن.

مثلا ممکنه شما باردار باشید اما بارداری خارج رحم اتفاق افتاده باشه یا سقط زودهنگام اتفاق افتاده باشه. نوع بارداری شما با تشخیص پزشک از روی میزان افزایش تیتر بتا مشخص میشه. بعضی از پزشکان در کنار آزمایش برای بررسی دقیق تر سونوگرافی هم درخواست میکنن.

منبع خبر : مطلب تکمیلی از nabzema

اشتراک‌گذاری
2 نظر
  1. یکی از علایم حاملگی تغییر در سینه است. در واقع طبق بررسی های بدست امده پستان‌ها پس از ۱ یا ۲ هفته بعد از باردار شدن، به دلیل تغییرات هورمونی بزرگ‌تر، سفتتر و کمی دردناک خواهند شد. همچنین ممکن است رنگ نوک سینه تیره تر شود.

  2. اوایل بارداری هنوز شکم رشدِ خاصی نکرده که بخواهد مشخص باشد! اما بعضی خانم‌ها از بزرگ شدن شکم به عنوان اولین علامت بارداری‌شان یاد می‌کنند. این نوع بزرگ شدن شکم مسلما به خاطر نفخ ایجاد می‌شود و نه بچه!
    به طور کلی مقدار اضافه وزن در ماه اول بارداری آنقدر زیاد نیست؛ معمولا بین نیم تا یک کیلوست. در واقع، حتی ممکن است به خاطر خوب نبودن حالتان، تنفر از غذاها و تغییر رژیم غذایی و شروع یک رژیم سالم، مقداری وزن هم از دست بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *