بهترین برنج در دیابت بارداری، برنج قهوه ای است!

برنج قهوه ای به دلیل وجود فیبر می تواند قند خون را تنظیم کند و برای دیابت بارداری مفید باشد. فیبر‌های نامحلول بزرگ در برنج قهوه‌ای همراه با محتوای کم گلیسمی آن باعث می‌شود که برنج قهوه ای، غذای مناسب برای تنظیم میزان قند خون شما باشد…

برنج قهوه ای و دیابت بارداری

برنج سفید می‌تواند دیابت بارداری را تشدید کند، همچنین با افزایش وزن مادر در طول بارداری، راه را برای اضافه وزن و بسیاری چیز‌های دیگر هموار می‌کند. در اینجاست که برنج قهوه‌ای وارد عمل می‌شود. با وجود اینکه برنج سفید غذای اصلی اکثریت مردم دنیاست، اما برنج قهوه‌ای ضامن سلامتی است. در این مطلب ما به شما کمک می‌کنیم فواید مصرف برنج قهوه‌ ای در بارداری را بیشتر بشناسید.

برنج در دیابت بارداری
 

فواید برنج قهوه‌ ای در بارداری
اگر در بارداری تمایل به مصرف برنج دارید، برنج قهوه‌ای امن‌ترین گزینه است. همانطور که توضیح داده شد، این برنج بسیار مفید است و زمانی که به طور متعادل مصرف شود، در زمان بارداری مواد غنی و مغذی بسیاری به رژیم شما می‌افزاید. با این حال، مصرف روزانه‌ی برنج، حتی از نوع قهوه‌ای آن در بارداری خوب نیست. چراکه حاوی مقادیر زیادی آرسنیک است. آرسنیک خطر مرگ جنین را افزایش می‌دهد؛ بنابراین در مصرف آن نباید زیاده روی شود.

توصیه می‌شود در زمان بارداری، تنها یک فنجان برنج قهوه‌ای پخته شده را در نا‌هار یا شام مصرف کنید. در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید تا شما را بسته به دوره بارداری راهنمایی کند.
اما برای کاهش مقدار آرسنیک، که از قضا در برنج قهوه‌ای بیشتر از برنج سفید موجود است، می‌توانید با پخت برنج در مقدار زیادی آب، میزان این ماده را تا ۴۰ درصد کاهش دهید. متاسفانه این کار بخشی از مواد مغذی را نیز از بین می‌برد، اما کاهش سطح آرسنیک اهمیت بیشتری دارد، اینطور نیست؟

مصرف برنج قهوه‌ ای در بارداری، اگر برای بار اول باشد، ممکن است با برخی عوارض جانبی مانند آلرژی همراه باشد. به همین دلیل گفته می‌شود که قبل از اینکه هر ماده‌ی جدیدی را به رژیم غذاییتان اضافه کنید، با پزشک مشورت نمایید.

برخی خواص مصرف برنج قهوه‌ ای در بارداری
۱. کاهش سطح کلسترول

یکی از بزرگترین مزایای مصرف برنج قهوه‌ای این است که این دانه حاوی مقادیر زیادی از روغنی است که کلسترول بد و حتی خوب را کاهش می‌دهد.

۲. کاهش نوسانات روحی و بیخوابی
برنج قهوه‌ای حاوی ملاتونین، هورمون "خواب" است که اعصاب را آرام می‌کند و در نتیجه باعث افزایش کیفیت خواب می‌شود. بنابراین، مادر می‌تواند استراحت کافی داشته باشد. برنج قهوه ای، برخی از عناصر را دارد که در مبارزه با استرس و نوسانات روحی در دوران بارداری بسیار مفید هستند.

۳. غنی از فیبر
مقدار فیبر برنج قهوه‌ای نه تنها به متعادل کردن فشار خون، کلسترول، و سطح قند کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود که شما احساس سیر بودن بکنید. این ماده، فعالیت روده را افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث آسودگی از دیگر شرایط آزاردهنده در طول دوران بارداری مثل یبوست می‌شود. برنج قهوه‌ای هم چنین زنان باردار را از بیماری‌های قلبی عروقی محافظت می‌کند.

۴. جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری‌های دستگاه تناسلی
برنج قهوه‌ای یک ماده ادرار آور است. این خاصیت برنج قهوه‌ای برای زنان باردار بسیار مفید است تا از مشکلات مربوط به دستگاه دفع ادرار جلوگیری شود.

۵. افزایش انرژی
نیاسین یک کوآنزیم است که برای تولید انرژی مورد نیاز است. برنج قهوه‌ای حاوی نیاسین است. همچنین دارای مقدار زیادی کربوهیدرات، منبع دیگری از انرژی، است. بنابراین، خوردن برنج قهوه‌ای در دوران بارداری به افزایش سطح انرژی، که در دوران بارداری بسیار مهم است، کمک می‌کند.

۶. تنظیم فشار خون
برنج قهوه‌ای دارای مقدار سدیم کم است؛ بنابراین مصرف برنج قهوه‌ای در دوران بارداری به تنظیم فشار خون کمک می‌کند. تنظیم فشار خون برای بارداری سالم و زایمان ایمن بسیار مهم است.

۷. بهبود رشد جنین
برنج قهوه‌ای منبع غنی از مواد مغذی فرارسان عصبی (ماده‌ای که موجب انتقال انگیزه‌ها و پیام‌ها در اعصاب می‌شود) است. همچنین منبع خوبی از منیزیم است. بنابراین خوردن برنج قهوه‌ای در دوران بارداری به رشد مغز و وظایف شناختی (آینده) نوزاد کمک می‌کند.

۸. جلوگیری از افزایش بی رویه وزن
برنج قهوه‌ای غنی از منگنز است. خوردن دانه‌های کامل مانند برنج قهوه ای، به کاهش مقدار انباشت وزن در بدن کمک کرده و بر بدن تاثیر مثبت دارد.

۹. تقویت استخوان‌ها
برنج قهوه‌ای غنی از منیزیم است. منیزیم همراه با کلسیم ساختار فیزیکی خود را به استخوان‌ها می‌دهد. برنج قهوه‌ای همچنین مقدار قابل‌توجهی از مواد مغذی ضروری مثل ویتامین D، تیامین و ریبوفلاوین دارد که به تقویت استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند. بارداری یک دوره است که باید قدرت استخوان خود را حفظ کنید. در غیر این صورت، بیشتر مستعد بیماری‌هایی مثل پوکی استخوان در آینده خواهید بود.

۱۰. مبارزه با دیابت بارداری
حضور فیبر‌های نامحلول بزرگ در برنج قهوه‌ای همراه با محتوای کم گلیسمی آن باعث می‌شود که برنج قهوه ای، غذای مناسب برای تنظیم میزان قند خون شما باشد. خوردن برنج قهوه‌ای در دوران بارداری کمک می‌کند تا در برابر دیابت بارداری که در دوران بارداری رایج است، ایمن باشید.

۱۱. پیشگیری از سرطان
با غنی بودن از آنتی‌اکسیدان‌ها، برنج قهوه‌ای به مبارزی قوی دربرابر رادیکال‌های آزاد در بدن تبدیل می‌شود. این اتفاق از انواع خاصی از سرطان‌ها جلوگیری می‌کند و توانایی مادر در مبارزه با عفونت‌ها را افزایش می‌دهد.

۱۲. کاهش تهوع و استفراغ
به عنوان منبع خوبی از فیبر، برنج قهوه‌ای به شما کمک می‌کند تا احساس سیربودن داشته باشید. آیا می‌دانید یکی از تاکتیک‌های مبارزه با تهوع صبحگاهی در بارداری، گرسنه نشدن است؟ خوب، برنج قهوه‌ای می‌تواند به حالت تهوع ناشی از گرسنگی در صبح کمک کند.

برنج قهوه‌ ای چیست؟

برنج قهوه‌ای همان دانه کامل برنج است که تنها پوسته‌ی بیرونی آن برداشته شده است و لایه سبوس و اصل دانه دست نخورده باقی می‌ماند. برنج قهوه‌ای طعم خاص و ملایمی دارد که جویدنی هم هست. پخت برنج قهوه ای به زمان بیشتری نیاز دارد، که می‌توانید با استفاده از برنج قهوه‌ای خرد شده، این مسئله را حل کنید.
اگر لایه سبوس برنج قهوه‌ای برداشته شود، تبدیل به همان برنج سفید معمولی می‌شود. دانه‌های برنج، لایه سبوس با رنگ‌های متفاوتی ممکن است داشته باشند، بنابراین بجز برنج قهوه‌ای شما می‌توانید برنج طلایی، برنج قرمز و بنفش نیز پیدا کنید.

چرا برنج قهوه‌ای بهتر از برنج سفید است؟

برنج قهوه‌ای و سفید از لحاظ کالری و یا محتوای کربوهیدرات تفاوتی ندارد. فرق اصلی این دو در ارزش غذاییشان نهفته است. شما برای اینکه برنج قهوه‌ای داشته باشید تنها کافیست پوسته‌ی بیرونی را بردارید. با این کار محتوای باارزش غذایی در این دانه‌ی فوق العاده محفوظ می‌ماند.
درحالی‌که در برنج سفید، بجز بیرونی‌ترین لایه، لایه‌ی سبوس هم برداشته می‌شود. ویتامین‌ها و مواد معدنی زیادی در سبوس وجود دارند که در برنج سفید خبری از آن‌ها نیست. از سوی دیگر، برنج قهوه‌ای سرشار از مواد مغذی و منبعی عالی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر و پروتئین است. برنج قهوه‌ای همچنین حاوی مقادیری منیزیم، سلنیوم و منگنز است. 

منبع خبر : setare

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *