بعد از چند ماه مصرف کلومیفن باردار شدید

آیا با کلومیفن باردار میشوم؟ | علائم بارداری بعد از مصرف کلومیفن

سلام خسته نباشید شانس بارداری با مصرف قرص کلومیفن چند درصده؟ من دکتر رفتم بهم گفته از روز سه عادت شبی یکی بخورم و بعد از چند روز از مصرف این دارو باید نزدیکی انجام بشه؟؟؟ و از کسایی که تجربه بارداری با قرص کلومیفن را دارند می خواستم بپرسم که بعد از چند ماه مصرف کلومیفن باردار شدید؟، آیا با کلومیفن باردار میشوم؟

بعد از چند ماه مصرف کلومیفن باردار شدید؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

سلام بهتر است از شب ۱۲ سیکل قاعدگی تا ۲۰ یک شب در میان برای بارداری اقدام کنید. کلومیفن با تحریک تخمک گذاری شانس بارداری را افزایش می دهد. بیشتر حاملگی ها در ۶ ماه اول استفاده از کلومیفن اتفاق می‌افتد و بعد از ۶ ماه موفقیت کاهش می‌یابد.

مطلب پیشنهادی: کاربردهای کلومیفن (Clomiphene) و روش مصرف، عوارض و تداخلات دارویی آن

بعد از چند دوره کلومیفن بارداری اتفاق می افتد

علائم بارداری بعد از مصرف کلومیفن

علائم بارداری با قرص کلومیفن مانند بارداری های عادی خواهد و بارداری بعد از مصرف کلومیفن با حالت عادی فرقی ندارد. در زیر به برخی از این علائم اشاره خواهیم کرد:

 • تغییرات خلقی
 • سردرد
 • افزایش ادرار
 • کمردرد خفیف
 • حساسیت پستان ها
 • سیاهی هاله پستان ها
 • خستگی
 • تهوع و خونریزی خفیف

بارداری با کلومیفن در ماه اول

همانطور که در بند فوق اشاره شد، بادراری با کلومیفن مانند بارداری عادی خواهد بود، به این صورت که در ماه اول بارداری ، عادت ماهانه شما به تاخیر می افتد و شما حتی بعد از گذشت یک هفته از موعد پریودی هیچ نشانه ایی برای قاعدگی مشاهده نخواهید کرد که در این صورت پیشنهاد می شود یک تست بارداری انجام دهید.

بعد از چند دوره کلومیفن بارداری اتفاق می افتد؟

توصیه می شود برای بارداری بیش از ۳ دوره از قرص کلومیفن استفاده نکنید. اگر بعد از سه دوره استفاده از قرص کلومیفن برای بارداری به هدف نرسیدید، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا به بررسی مشکلات ناباروری در شما و یا همسرتان بپردازد.

قرص کلومیفن چیست؟

قرص کلومیفن (Clomiphen) یکی از داروهای مؤثر برای درمان ناباروری است. اگر تخمک‌گذاری‌تان نامنظم است یا در کل تخمک‌گذاری ندارید، کلومیفن می‌تواند به شما کمک کند، به خصوص اگر دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) باشید. کلومیفن همچنین می‌تواند به مردان با عدم تعادل هورمونی (که اغلب از مشکل در غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس ناشی شده است) کمک کند. این افراد اغلب از تعداد اسپرم کم یا کیفیت اسپرم ضعیف یا اسپرم با تحرک کم رنج می‌برند. برای فهم اینکه چرا و چطور کلومیفن مصرف گردد مهم است که تخمک گذاری در زن را بدانیم معمولا هر زن هر ۳۵-۲۴ روز تخمک‌گذاری می‌کند و تخمک‌گذاری ۱۴-۱۲ روز قبل از قاعدگی بعدی اتفاق می‌افتد و بیشترین شانس باروری در همین زمان تخمک‌گذاری و یک یا دو روز قبل از تخمک‌گذاری می‌باشد که زمان تقریبا ۱۴-۱۲ روز بعد از اولین روز از ۲۸ روز سیکل ماهیانه می‌باشد.

شانس بارداری با کلومیفن

خانم‌هایی که بیشتر به کلومیفن جواب می‌دهند آنهایی هستند که FSH (هورمون محرک فولیکول که در غده هیپوفیز ساخته و ترشح می‌شود) بالایی نداشته باشند و همچنین آن دسته‌ای که بعد از درمان با پروژسترون خونریزی می‌کنند که شامل زن‌هایی با تخمدان پلی کیستیک می‌باشد. پس از به اتمام رسیدن یک دوره از مصرف کلومیفن، هیپوتالاموس (بخشی از مغز شما که توابع پایه مانند دما را تنظیم می‌کند) هورمون جسم زرد (LH) را ترشح می‌کند و به این وسیله به تخمدا‌‌ن‌ها دستور می‌دهد که تخمک بالغ را به لوله‌های فالوپ آزاد کنند. اگر تخمک آزاد شده در راه خود در رحم به یک اسپرم سالم برخورد کند، شما شانس این را خواهید داشت که باردار شوید.

مقدار و نحوه مصرف کلومیفن برای بارداری

کلومیفن معمولا به شکل قرص برای یک دوره پنج روزه در ماه تجویز می‌شود. این دارو به شما کمک می‌کند تا به میزان بیشتری از هورمونی را تولید کنید که موجب تخمک‌گذاری می‌شود. این امر باعث می‌شود تا تخمدا‌‌ن‌ها یک یا تعدادی بیشتر از تخمک‌های بالغ را تولید کنند.

شما به احتمال زیاد پنج تا ۱۲ روز بعد از مصرف آخرین قرص تخمک‌گذاری خواهید کرد. پزشک شما را به طور مرتب بررسی می‌کند تا ببیند که آیا تخمدا‌‌ن‌ها برای آزادسازی تخمک آماده است یا خیر. بسیاری از زنان حداکثر سه تا شش چرخه درمانی را می‌گذرانند (ممکن است ۱ تا ۲ ماه از دارودرمانی بگذرد تا تخمک‌گذاری‌تان منظم شود).

کلومیفن معمولا روز ۳ یا ۴ یا ۵ قاعدگی داده می شود. معمولا یک قرص mg50 برای ۵ روز داده می شود. اولین روز خونریزی روز اول سیکل نامیده می شود. اگر زن قاعدگی نداشته باشد با پروژسترون ایجاد قاعدگی می کنید.

تخمک گذاری معمولا بین روز ۱۹-۱۴ اتفاق می افتد. می توان با استفاده از نوار مخصوص که در ادرار تست می شود زمان تخمک گذاری را مشخص کرد اگر این نوار در دسترس نباشد توصیه می شود از روز ۱۰ قاعدگی به مدت یک هفته یک روز در میان نزدیکی داشته باشید. با استفاده از سونوگرافی واژینال می توان زمان تخمک گذاری را مشخص نمود. اگر تخمک گذاری در ماه اول ایجاد نشد و دوز کلومیفن افزایش داده می شود.

توجه: بیشتر حاملگی ها در ۶ ماه اول استفاده از کلومیفن اتفاق می‌افتد و بعد از ۶ ماه موفقیت کاهش می‌یابد.

ایا با کلومیفن باردار میشوم

نکاتی که در رابطه با مصرف کلومیفن باید بدانید

 1. با مصرف دارو‌های باروری احتمال باروری چندقلو افزایش می‌یابد. در نتیجه ریسک سقط و دیگر مسایل هم افزایش می‌یابد.
 2. زن‌هایی که چاق هستند کمتر تخمک‌گذاری می‌کنند. اغلب کاهش وزن بهترین درمان می‌باشد و شانس تخمک‌گذاری را بیشتر می‌کند.
 3. زنانی که کلومیفن را به همراه دیگر داروهای باروری مصرف می‌کنند، گاهی اوقات دچار سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) می‌شوند، که یک بیماری با افزایش وزن، نفخ و احساس پف‌کردگی است.
 4. داروهای باروری خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش نمی‌دهند، حتی اگر درمان دارویی بیش از یک سال طول بکشد.
 5. حدود ۸۰ درصد از زنان، معمولا در سه ماهه اول درمان، تخمک‌گذاری می‌کنند و از میان آنها ۴۰ درصد باردار می‌شوند.
 6. علاوه بر تاثیر این دارو احتمال بارداری به فاکتور‌های دیگری نظیر سن، میزان تحرک و کیفیت اسپرم همسر بستگی دارد.
 7. اگر بیماران با توجه به داشتن تخمک در سه سیکل باردار نشوند باید دلایل دیگر نازایی، چسبندگی آندومتریوز و علل مردانه وجود داشته باشد.

توصیه‌ها و مراقبت‌های پرستاری

به بیمار توصیه کنید بروز علایم یا درد غیر طبیعی (احتمال بروز کیست یا بزرگی تخمدان) و یا تاری دید را سریعا گزارش کند.
بیمار باید دمای بازال بدن (دمای پایه بدن بعد از بیدار شدن از خواب) را هر روز صبح از روز اول دوره قاعدگی ثبت کند تا بروز تخمک‌گذاری مشخص شود.
در مورد اهمیت مقاربت در زمان مناسب به بیمار توضیح دهید.
تا زمانی که عوارض دارو مثل تاری دید و یا گیجی مشخص نشده است باید از کارهای مخاطره‌آمیز خودداری شود.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *