بعد از مصرف قرص اورژانسی فقط لکه بینی دارم!

اگر بعد از مصرف قرص اورژانسی به خونریزی نیفتادید آن وقت بهتر است از تست بی بی چک استفاده کنید چون ممکن است باردار شده باشید خونریزی حداکثر ۲ هفته بعد از مصرف قرص اورژانسی باید اتفاق بیفتد…

لکه بینی بعد از قرص اورژانسی نشانه چیست؟

من حدود یک هفته قبل از پریودی رابطه داشتم البته بدون دخول اما خب پیشاب به اطراف واژنم ممکنه برخورد کرده باشه بعدشم بعد حدود نیم ساعت قرص اورژانسی تنسی دو تاشو باهم مصرف کردم الان که موعد پریودم شده لکه دیدم همیشه لکه میدیدم اما بعد دو روز دیگه راحت خون قاعدگی پایین میومد الان ۳روزه که فقط چتد لکه مبینم به رنگ تیره خواستم بپرسم امکان بارداری وجود داره؟؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

اگر بعد از مصرف قرص اورژانسی به خونریزی نیفتادید آن وقت بهتر است از تست بی بی چک استفاده کنید چون ممکن است باردار شده باشید و البته لکه بینی از عوارض قرص اورژانسی نیز می تواند باشد. خونریزی حداکثر ۲ هفته بعد از مصرف قرص اورژانسی باید اتفاق بیفتد.

اگر شما قصد استفاده از قرص های اورژانسی را دارید لازم است به موارد زیر توجه نماید:

یکی از مهم ترین مواردی که در استفاده از هر دارویی مهم است نحوه استفاده می باشد ، این قرص ها شما باید طبق دستور پزشک و پزشک دارو ساز دارو خانه استفاده نماید.

زمان استفاده از قرص اورژانسی
برای پیشگیری از بارداری حداکثر تا ۷۲ ساعت پس از رابطه جنسی محافظت نشده می‌ توانید از قرص اورژانسی استفاده کنید، اگرچه برخی از تحقیقات نشان داده که تا ۵ روز پس از رابطه نیز استفاده از قرص اورژانسی تاثیر خواهد داشت.

بروز عوارض جانبی بعد از مصرف قرص اورژانسی
یکی از شایع ترین مواردی که در مصرف دارو های شیمیایی وجود دارد عوارض جانبی می باشد که می تواند اثرات ناگواری را از خود بجا گذارد، در صورتی که در عرض ۲ ساعت پس از مصرف قرص دچار اسهال یا استفراغ شدید با پزشک خود مشورت کنید یا دوز دوم قرص را مصرف کنید.

مراجعه به پزشک بعد از مصرف قرص اورژانسی
سه هفته پس از مصرف لونورژسترول ملاقاتی با پزشک خود داشته باشید یا تست بارداری انجام دهید تا تایید کند که باردار نیستید.

اگر دوزی را فراموش کنید چه اتفاقی می‌افتد؟
قرص اورژانسی لونورژسترول فقط یکبار استفاده می‌ شود و برنامه روزانه ای ندارد بنابراین تنها پس از رابطه جنسی محافظت نشده از آن استفاده کنید.

عوارض جانبی قرص اورژانسی
مانند همه دارو ها قرص اورژانسی لونورژسترول هم ممکن است دارای عوارض جانبی ناخواسته‌ای باشد . اگرچه همه این عوارض ممکن است رخ ندهد اما در صورتی که یک یا چند مورد از آن‌ ها را مشاهده کردید با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است نیاز به مراقبت‌ های پزشکی داشته باشید :

خونریزی شدید یا لکه بینی
دوره‌ های قاعدگی نامنظم
گرفتگی عضلات
درد لگن
قطع قاعدگی برای یک دوره

برخی از عوارض جانبی این دارو نیز نیاز به مراقبت پزشکی ندارد و به مرور زمان با عادت کردن بدن به دارو از بین خواهد رفت، علاوه بر این شما می‌ توانید با پزشک خود در مورد راه‌ های پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی صحبت کنید.

درد شکم یا معده
سرگیجه
سر درد
حالت تهوع
حساسیت سینه
خستگی
استفراغ

زنانی که به علت سردرد های میگرنی، بیماری‌ های قلبی و عروقی و بیماری‌ های کبدی قادر به استفاده از قرص‌ های ترکیبی پیشگیری از بارداری نیستند می‌ توانند از قرص اورژانسی استفاده کنند.

نحوه مصرف قرص اورژانسی
دوز توصیه شده قرص اورژانسی لونورژسترل از سوی سازمان بهداشت جهانی و انجمن زنان و زایمان آمریکا ۱٫۵ میلی گرم به مدت ۵ روز (۱۲۰ ساعت) پس از رابطه جنسی محافظت نشده می‌ باشد.

بهترین بازه مصرف قرص اورژانسی
قرص اورژانسی بایستی فورا بعد از رابطه جنسی محافظت نشده ، ترجیحاً طی ۲۴ تا ۷۲ ساعت اول مصرف شود.

دقت داشته باشید بعد از ۷۲ ساعت نباید این دارو مصرف شود.

مصرف قرص های اضافی خطر بارداری را کاهش نمی دهد اما ریسک عوارض جانبی را تا حد زیادی افزایش می دهد.

قرص لونورژسترل ۱٫۵ میلی گرم
هر چه سریع تر پس از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده باید یک عدد قرص استفاده کرد. بهتر است حداکثر تا ۷۲ ساعت پس از رابطه از قرص اورژانسی استفاده کنید اما تحقیقات نشان داده است اگر این قرص را در طول پنج روز پس از نزدیکی نیز استفاده کنید هم چنان اثر بخش خواهد بود. در رابطه با زمان استفاده از دارو حتما با پزشک خود مشورت نمایید ، زیرا تاثیر این قرص در زنانی با وزن بیشتر از ۸۰ کیلو کمتر خواهد بود.

قرص لونورژسترل ۰٫۷۵ میلی گرم
هر چه زودتر بعد از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده باید یک عدد قرص اورژانسی استفاده کنید و پس از آن دومین قرص را بعد از ۱۲ ساعت مصرف کنید یا این که هر دو قرص به صورت یک جا استفاده کنید.

اگر پس از مصرف قرص اورژانسی، مجددا رابطه جنسی محافظت نشده‌ ای داشتید می‌ توانید دوباره از همین دستورالعمل استفاده کنید اما پیشنهاد می‌ شود که به پزشک مراجعه کرده و یک روش پیشگیری مانند کاشت ایمپلنت، استفاده از IUD و یا استفاده از قرص‌ ضد بارداری را انتخاب نمایید ، زیرا مصرف قرص اورزانسی نسبت به دیگر روش‌ های پیشگیری از بارداری هزینه بیشتری داشته و عوارض جانبی بیشتری نیز دارد. مهم‌ترین عارضه آن برهم خوردن سیکل قاعدگی است که ممکن است باعث شود خیلی دیرتر از آنچه باید متوجه بارداری خود شوید.

مصرف قرص اورژانسی برای مادران در دوران شیردهی
اگر در دوران شیر دهی هستید و ایجاد یک رابطه نا امن شما را نگران ساخته است می توانید از قرص اورژانسی استفاده نمایید، چرا که در بسیاری از موارد پزشکان بیان داشته اند این دارو به مقدار خیلی کم وارد شیر مادر شده و باعث ایجاد اثرات منفی و عوارض جانبی بر روی کودک خواهد شد.

اما پزشکان و متخصصان اروپایی به این باور اند که اگر مادر که در دوران شیردهی است از این قرص استفاده نماید لازم است، برای پنج روز از شیر دادن به فرزند خود اجتناب نماید تا عوارض احتمالی باعث بروز مشکلات برای کودک نشود.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *