بعد از رابطه زناشویی چه کنیم؟/ مراقبت های بهداشتی!

چیزی که در این متن قصد داریم بهش بپردازم در مورد ابراز علاقه و مهرورزی بعد از مقاربت نیست٬ در اینجا قصد داریم در مورد مراقبتهای بهداشتی جنسی بعد از رابطه زناشویی توضیح بدهیم و از اهمیت آن بعد از مقاربت صحبت کنیم.

بعد از رابطه زناشویی چه کنیم؟

لازم است که در مورد سلامت نواحی جنسی خود که میتواند مستعد عفونت و بیماری باشد٬ آگاهی داشته باشید و بعد از رابطه زناشویی اصولی را رعایت کنید:

۱- شست و شوی واژن بعد از رابطه زناشویی

یک شست و شوی ساده با آب حتی بدون شوینده، مردان و زنان را از ابتلا به عفونت محافظت میکند.

این شستشو فقط باید نواحی اطراف ناحیه تناسلی باشد و با آب گرم بدون شوینده یا با شوینده های ملایم باشد.

البته کسانی که عفونت دارند یا کسانی که پوست حساسی دارند ممکن است شوینده ها باعث سوزش و خشک شدن بیش از حد پوست ناحیه شود.

۲- بعد از رابطه زناشویی از دوش واژینال استفاده نکنید

بعضی بانوان گمان میکنند بعد از هر تماس جنسی باید داخل واژن خود را با آب یا دوشهای واژینال بشویند ولی باید بدانید دوش واژینال باعث عفونت بیشتر می شود، زیرا شستشوی داخل واژن باعث از بین رفتن تعادل طبیعی باکتری های مفیدی میشود که از واژن شما محافظت میکنند.

بهترین کار این است که اجازه بدهیم ترشحات طبیعی واژن٬ خودش داخل واژن را پاک کند. در ضمن به خاطر بسپارید که یک بوی ملایم در واژن نرمال است و ممکن است علامت عفونت نباشد.

۳- بعد از رابطه زناشویی از دستمال مرطوب استفاده نکنید

بعضی از شرکتهای دارویی ممکن است ادعا کنند دستمالهای مرطوب، کرم ها یا اسپری هایی دارند که نواحی ژنیتالیای شما را تازه و خوشبو نگه میدارد.

بعضی از این محصولات از صابونها، شوینده ها و شامپوها و ادکلن ها یا لوسیون های خیلی قوی ساخته میشوند که به پوست آسیب می رسانند.

بنابراین شستشو فقط با آب گرم باشد از تامپونها، پدها، پودرها، اسپری های معطر استفاده نکنید مخصوصا اگر بدن شما مستعد عفونت کردن است.

۴- بعد از رابطه زناشویی مثانه خود را تخلیه کنید

هنگام نزدیکی باکتری ها میتوانند وارد پیشابراه شوند که احتمال عفونت را بالا میبرد. هنگام ادرار کردن بدن شما این باکتری ها را خارج میکند.

در مورد بانوان شستشوی بعد از ادرار کردن باید از جلو به عقب باشد تا باکتری ها از سمت مقعد به سمت پیشابراه انتقال پیدا نکنند.

۵- قبل از نزدیکی زناشویی یک لیوان آب بنوشید

همیشه قبل از نزدیکی یک لیوان آب بنوشید، چون اگر میزان مایع بدن مناسب باشد میزان ادرار کردن شما بیشتر میشود بنابراین خروج باکتری ها از بدنتان هم (قبل از اینکه عفونت ظهور پیدا کند) بیشتر میشود.

۶- بعد از رابطه زناشویی لباسهای آزاد بپوشید

نقاط گرم و عرق کننده بهترین محل ها جهت رشد باکتری ها و قارچ ها می باشد. بنابراین لباسهای زیر و شلوارهایی بپوشید که هوا به خوبی اجازه جریان داشته باشد.

بانوان باید از پوشیدن شلوارها و شلوارک های تنگ و چسبان و شکم بندهای تنگ اجتناب کنند.

لباسهای زیر پنبه ای هم برای بانوان و هم آقایان بسیار مناسب هستند چون هم قابل تنفس هستند و هم ترشحات را به خوبی جذب میکنند یا اینکه هنگام خواب از لباس زیر استفاده نکنید.

۷- بعد از نزدیکی دستهایتان را بشویید

شستن دستها بهترین راه برای رهایی از باکتری هایی است که شما از ناحیه ژنیتالیای پارتنر خود برداشته اید. این کار کلید جلوگیری از انتشار عفونت است.

بنابراین دستهای خود را با آب و صابون بشویید و آن را قسمتی از کارهای روتین بعد از تماس جنسی خود قرار دهید.

۸- هرگونه عفونت قارچی را درمان کنید

زن و شوهر ممکن است عفونت های قارچی را بین یکدیگر منتقل کنند.

بنابراین اگر دچار علائمی مثل خارش، سوزش و یا ترشحات سفید ضخیم در واژن خود (یا در مورد مردان روی آلت تناسلی) شدید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

۹- انجام آزمایش خون

کسانی که از لحاظ جنسی فعال هستند مخصوصا اگر پارتنر جدید دارند باید آزمایشات خون مربوط به عفونتهای جنسی را انجام دهند.

همچنین در مورد هر علامت مانند ترشحات، درد، تاول، زخم، دانه یا برآمدگی اطراف دستگاه تناسلی باید دقت شود.

۱۰- نزدیکی زنان باردار

بانوان باردار هم میتوانند نزدیکی جنسی داشته باشند ولی چون این بانوان بیشتر در خطر عفونت هستند باید مراقبت بیشتر بعد از نزدیکی داشته باشند و تمام نکات گفته شده را خودشان و همسرشان اجرا کنند.

۱۱- استفاده از کاندوم در رابطه زناشویی

بهترین روش جلوگیری از عفونتهای تناسلی استفاده از کاندوم است. کاندوم باعث میشود باکتری ها از مرد به زن یا بالعکس منتقل نشود.

بخاطر داشته باشید که اگر رابطه جنسی مقعدی دارید٬ از یک کاندوم برای مقاربت از واژن و مقعد استفاده نکنید.

(اگر چنانچه از کاندوم برای مقاربت استفاده نمیکنید٬ تاکید میشود که برای مقاربت از طریق مقعد و بعد واژن٬ حتما آلت تناسلی مرد شسته شده باشد٬ زیرا آلودگی های مقعد به واژن انتقال پیدا میکند.)

۱۲- استفاده از پروبیوتیک:

پروبیوتیک ها یک سری مواد هستند که درون آنها باکتری های مفید برای دستگاه تناسلی یا گوارش یا ادراری وجود دارد.

وجود این باکتری های مفید از ابتلا به بیماری های عفونی جلوگیری میکند. این مواد به خصوص بعد از یک دوره بیماری یا استفاده از آنتی بیوتیک توصیه می شود. امروزه پروبیوتیک های زیادی در داروخانه ها در دسترس است که انواع خوراکی و واژینال دارند.

بهداشت مسائل جنسی در مورد آقایان
۱- شستشوی مرتب ناحیه تناسلی (روزانه)

۲- تعویض روزانه لباس زیر

۳- استفاده از لباس زیر نخی

۴- چک کردن ناحیه تناسلی از لحاظ تاول، برامدگی، زخم و زگیل

۵- معاینه توسط پزشک سالی یک بار

۶- کوتاه کردن موهای ناحیه عانه و نه از ته

موهای ناحیه عانه نه خیلی بلند باشد نه اینکه کامل از ته کوتاه شود چون وجود موهای عانه تا حدی فواید خاص خودش را دارد و از ایجاد عفونتها جلوگیری میکند. 

اشتراک‌گذاری
یک نظر
 1. ..نکات بهداشتی پس از رابطه جنسی..
  پزشکان معتقدند رعایت نکات بهداشتی بعد از رابطه جنسی تاثیر بسزایی را در حفظ سلامت فرد ایفا می کند و در صورت عدم حفظ بهداشت جنسی بیماری های خطرناک و متعددی سلامت زوجین را تهدید خواهد کرد.
  ۱- رفتن به دستشویی بعد از مقاربت در اولین فرصت
  ادرار انسان خاصیت ضد عفونی کننده دارد! جالب است بدانید که ادرار شما می تواند مجرای تناسلی شما را کاملا ضد عفونی کند. یکی از خطراتی که سلامت شما را بعد از داشتن یک  رابطه جنسی تهدید می کند ورود باکتری های کولایی به مجرا های ادراری است که که باعث ایجاد عفونت در این اندام ها می شوند. رفتن به دست شویی بعد از نزدیکی می تواند سبب جلوگیری از ابتلا به عفونت های مجاری ادراری شود. البته حتما لازم نیست بلافاصله بعد از رابطه جنسی به سمت دست شویی حمله ور شوید! کمی به خود استراحت دهید و بعد از آن این کار را انجام دهید.

  ۲- بررسی نقاط قوت و لذت بخش رابطه جنسی تان
  عده ای بر این باورند که رعایت بهداشت در یک رابطه جنسی فقط به شست و شو آلت تناسلی مربوط می شود و منظور از بهداشت پس از رابطه جنسی فقط نکاتی هستند که مربوط به جسم و شست و شو می باشند محدود می شود! اما اینگونه نیست؛ یکی از مهم ترین نکاتی که بعد از رابطه جنسی باید به آن توجه داشت حفظ بهداشت روانی است! رفتار شما پس از رابطه جنسی بسیار مهم است و تاثیر شگفت انگیزی را بر همسر شما دارد. محققان معتقدند تقویت نقاط مثبت در یک رابطه جنسی و همچنین کم رنگ کردن نقاط منفی می تواند تاثیر شگفت انگیزی را بر تمامی روابط زوجین (چه روابط جنسی و چه روابط عاطفی و …) دارد. یک مرور ساده می تواند کمک بسیار خوبی برای شما باشد تا تمامی این موارد را در عرض چند دقیقه بررسی کنید؛ بطور مثال ببینید کدام حرکت شما تاثیر بیشتری روی همسرتان داشته و او را بیشتر تحریک کرده و کدام عمل سبب بی میلی و کسلی وی شده.این موارد می توانند شما را در تقویت رابطه جنسی و عاطفی و از همه مهم حفظ بهداشت روانی کمک کنند.

  مطالعات بهداشت جنسی گزارش می دهد محبت نسبت به یکدیگر بعد از رابطه جنسی اعم از نوازش و لمس عاشقانه به رضایت بیشتر جنسی کمک می کند و این در زوجینی که از رابطه جنسی راضی هستند زیاد دیده می شود.
  ۳- از چه چیزی ناراحت هستید؟ آنرا به خاطر بسپارید
  از جمله رایج ترین مواردی که سبب نارحتی بانوان پس از داشتن رابطه جنسی می شود می توان به خشکی واژن و همچنین بروز اسپاسم های عضلانی اشاره کرد که این عمل بیشتر در زمان تخمک گذاری بروز می کند

  اما اینکه هر بار در رابطه جنسی درد داشته باشید طبیعی نیست به خصوص اگر چند ساعت طول بکشد و شدید باشد. در این موارد باید با پزشک مشورت کنید تا نشانه هایی مانند کیست تخمدان، فیبروم، اندومتریوز یا حتی سرطان های زنان و زایمان را تشخیص دهد.
  ۴- رابطه عاطفی بعد از رابطه جنسی را فراموش نکنید!
  همسر خود را نوازش کنید و از بذل محبت و ابراز احساسات چیزی را برای او کم نگذارید. البته این عمل در بین زنان و مردان مشترک است و توسط هر دوی آنان می بایست رعایت شود. عده ای از افراد عادت دارند که بعد از رابطه جنسی از همسر خود فرار می کنند که این عمل در پی عوامل مختلفی مانند احساس گناه و غیره صورت می گیرد؛ اما باید بدانید که انجام این کار فقط موجبات سردی و نارضایتی همسرتان را در پی خواهد داشت. یک ارتباط چشمی می تواند گویا تر از هزاران سخن بی احساس باشد؛ البته نباید از تاثیر کلام محبت آمیز چشم پوشی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *