بسته بودن یکی از لوله های رحم؛ امکان بارداری وجود دارد؟!

بسته بودن یکی از لوله های رحم بارداری را با مشکل مواجه می کند؛ زیرا امکان عبور تخمک از لوله رحم بسته شده وجود ندارد. یک لوله فالوپ بسته شده در برخی از خانمها باعث علائمی مانند درد در لگن یا شکم می شود…

آیا با وجود بسته بودن یکی از لوله های رحم امکان حاملگی وجود دارد؟

لوله های رحمی فالوپ، لوله های عضلانی هستند که با ساختارهای مو شکل ظاهر می شوند. این "موها" در هر دو جهت عمل می کنند و به تخمک کمک می کنند از تخمدان ها به رحم حرکت کنند و به اسپرم کمک می کنند از رحم حرکت کنند.

بسته بودن یکی از لوله های رحم

هر لوله فالوپی در fimbriae به پایان می رسد که ساختارهای انگشتی دارد. fimbriae زمانی که تخمدان آن را آزاد می کند، تخمک را هدایت می کند. لوله های فالوپ در بارداری نقش مهمی ایفا می کنند، زیرا بیشتر تخمک ها در حال بارور شدن هستند. اگر بخشی از لوله فالوپ آسیب دیده باشد، به عنوان مثال، با عمل جراحی یا عفونت، به وسیله بافت زخم مسدود می شود.

علائم بسته بودن لوله های رحمی
لوله های فالوپی تخمدان ها را به رحم وصل می کنند و در باروری نقش مهمی ایفا می کنند. لوله های بسته شده فالوپ اغلب نشانه ای به جز مشکل بارداری را ایجاد نمی کنند. پزشکان معمولا ناباروری را باردار نشدن پس از یک سال تلاش می دانند.

یک لوله فالوپ بسته شده در برخی از خانمها باعث علائمی مانند درد در لگن یا شکم می شود. این درد ممکن است به طور مرتب رخ دهد. گاهی اوقات انسداد در لوله فالوپ می تواند سبب شود که تخمک بارور گیر بیفتد. این حالت به عنوان حاملگی خارج از رحم شناخته می شود.

حاملگی خارج رحمی همیشه علت ایجاد نشانه ها نیست و معمولا در حین سونوگرافی تشخیص داده می شود. با این حال، برخی از زنان ممکن است علائم حاملگی مانند درد معده را در یک طرف بدن یا خونریزی واژینال تجربه کنند. هر زني که مظنون به حاملگی خارج رحمی باشد، باید مراقب پزشکی فوری داشته باشد.

علت بسته بودن لوله رحمی
لوله های رحمی ممکن است به دلایلی از قبیل موارد زیر مسدود شوند:

 سابقه عفونت لگن
 داشتن آپاندیس پاره شده
 داشتن یک بیماری انتقال از راه جنسی مانند گونوره یا کلامیدیا
 آندومتریوز، یک بیماری است که باعث می شود پوشش رحم در خارج از رحم رشد کند
 سابقه جراحی شکمی
 hydrosalpinx، که تورم و مایع در انتهای لوله فالوپی است
تمام این شرایط می توانند مستقیما بر لوله های فالوپی یا یک قسمت بدن تاثیر بگذارند. در بیشتر موارد، این شرایط یا روش ها بافت اسکار ایجاد می کنند که می تواند لوله ها را مسدود کند.

اثرات باروری بسته بودن لوله رحمی
یک لوله فالوپ مسدود شده ممکن است دچار مشکل بارداری شود. سیستم تولید مثل زن از تخمدان ها، رحم و لوله های فالوپ تشکیل شده است. اگر یک مشکل پزشکی بر هر یک از این سه حوزه تاثیر بگذارد، ممکن است بارداری را دشوارتر کند.

هر دو تخمدان به وسیله یک لوله فالوپی به رحم متصل می شوند. تخمدان تخمک را ذخیره می کند و هر ماه یک تخمک را به طور تصادفی آزاد می کند. به عنوان مثال، تخمدان راست ممکن است تخمک را برای ۳ ماه پشت سر هم آزاد کند، و سپس تخمدان چپ ممکن است ماه بعد تخمک را آزاد کند.

اگر یک لوله فالوپ مسدود شود، ممكن است باز هم تخمك بتواند بارور شود. اگر هر دو لوله مسدود شود، این احتمال کمتر می شود.

تشخیص بسته بودن لوله رحمی

لوله های فالوپی مسدود شده برای شناسایی دشوار است. لوله ها می توانند باز و بسته شوند، بنابراین همیشه آسان نیست که بگوییم آنها مسدود شده یا بسته شده اند. سه تست کلیدی برای تشخیص لوله های مسدود شده فالوپی وجود دارد:

۱- عکس رنگی از رحم (hysterosalpingogram یا HSG)
دکتر یک رنگ بی ضرر را به رحم تزریق می کند که باید به لوله های فالوپی جریان یابد. رنگ در مقابل اشعه ایکس قابل مشاهده است. اگر مایع در لوله های فالوپی جریان نداشته باشد، ممکن است انسداد وجود داشته باشد.

۲- آزمایش اولتراسوند، به نام sonohysterogram
این آزمایش بسیار شبیه به آزمایش HSG است اما با استفاده از امواج صوتی برای ساخت یک تصویر از لوله های فالوپی می باشد.

۳- لاپاراسکوپی
در این جراح برش کوچکی در بدن ایجاد می شود و یک دوربین کوچک برای تصویربرداری لوله های فالوپی وارد می شود. لاپاراسکوپی دقیق ترین آزمایش برای لوله های مسدود شده است. با این حال، پزشکان ممکن است این تست را به عنوان یک تشخیص اولیه توصیه نکنند زیرا این تهاجمی است و نمی تواند مشکل را درمان کند.

یک پزشک ممکن است قادر به تشخیص احتمالی مبتنی بر سابقه پزشکی باشد. به عنوان مثال، یک زن ممکن است در گذشته آپاندیس پاره شده داشته باشد. اگر زن مشکل بارداری داشته باشد، پاره شدن آپاندیس می تواند لوله های فالوپ را مسدود کرده باشد.

درمان و جراحی بسته بودن لوله رحمی

ممكن است در جراحی لوله های فالوپی مسدود شده باز شود. با این حال، این بستگی به میزان زخم و جایی که انسداد ایجاد شده است دارد. هدف جراحی باز کردن لوله فالوپ با استفاده از یکی از روش های زیر است:

 برداشتن بافت اسکار
 ایجاد یک ورودی جدید در خارج از لوله فالوپی
 باز کردن لوله فالوپ از داخل
لوله های فالوپی مسدود شده و حاملگی

لوله فالوپ بسته شده و بارداری

در بعضی موارد زمانی که جراحی موفق نیست ممکن است IVF توصیه شود. هدف جراحی باز کردن لوله های فالوپی برای بهبود شانس بارداری است. این که آیا زن پس از عمل باردار می شود یا نه، تحت تأثیر عوامل زیر میباشد:

سن خانم
 سلامت اسپرم مرد
 سطح آسیب لوله فالوپی
اگر جراحی ناموفق باشد، پزشک ممکن است لقاح آزمایشگاهی (IVF) را توصیه کند. IVF شامل قرار دادن تخمک های بارور شده به صورت مستقیم در رحم است، به این معنی که لوله های فالوپ در بارداری دخالت نمی کنند.

عوارض احتمالی جراحی لوله رحمی
جراحی برای باز کردن لوله های فالوپ مشابه عوارض بالقوه عمل جراحی است. این عوارض شامل:

 عفونت
 ایجاد بافت اسکار بیشتر
 آسیب به اندام ها
خونریزی
خطر بارداری پس از عمل جراحی حاملگی خارج از رحم است، به این معنی که تخمک بارور در خارج از رحم گیر می کند، اغلب در لوله فالوپی. تخمک رشد نمی کند و ممکن است برای سلامت زن خطر ایجاد کند.
زناني كه عمل جراحي لوله اي دارند بايد به محض اينكه باردار شدند بارداري خارج از رحم را بررسي كنند.

منبع خبر : ooma

اشتراک‌گذاری
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *