بستن لوله مرد عوارض دارد؟/ عوارض وازکتومی بعد از عمل

عوارض وازکتومی یا بستن لوله مردان

اگر در ۳ ساعت اول، فرد فعالیت سنگینی انجام ندهد خطر خونریزی بسیار کم است و بطور کلی پس از گذشت ۳ساعت خطر خون ریزی تقریبأ وجود ندارد.

تورم و عفونت محل عمل از دیگر عوارضی هستند که در صورت صحت و دقت در انجام آن و رعایت بهداشت، هرگز رخ نخواهد داد.

بستن لوله مرد عوارض دارد

برخی دانشمندان چنین اظهار داشته اند. مردانی که عمل وازکتومی، بر روی آنها انجام شده نسبت به سایر افراد جامعه، بیشتر در معرض ابتلا به تصلب شرائین و فشار خون هستند ولی این مسئله به اثبات نرسیده و بعید به نظر می رسد. کوچک شدن بیضه ها نیز دیده نشده است. در تعداد بسیار کمی از افراد ممکن است پس از چند سال، در اثر تجمع اسپرمها در محل قطع شده ی مجرای تناسلی، تورم مختصر و درد به وجود آید که عارضه مهمی نیست.

عارضه ی دیگر مسائل روانی است. تقریبا چهل درصد مردان پس از وازکتومی ممکن است دچار مشکلات فکری در مورد توانایی جنسی خود شوند. همان طور که قبلا ذکر شد، این توهمات و وسواس ها کاملا بی مورد است.

حتی پس از وازکتومی هرگاه فرد پشیمان شود می تواند مجددا تحت عمل جراحی قرار گیرد و دوباره مجرای تناسلی خود را باز کند. البته احتمال باز شدن مجدد مجرای تناسلی در جراحی ترمیمی معمولی ۵۰ درصد و در جراحی ترمیمی میکروسکوپی ۸۸ درصد است.

بطور کلی در حدود ۶۰ درصد مردان پس از وازکتومی از نظر روانی بسیار آسوده تر از قبل هستند و وضعیت روانی آنها بهتر از مردان دیگر است. چرا که ترس از ایجاد حاملگی در آنها وجود ندارد و زن و مرد با خاطر آسوده آمیزش خواهند داشت.

توهمات روانی و وسواس در مورد توانایی جنسی معمولا در ۱ درصد موارد پیش می آید که با مشاوره و روان درمانی ساده برطرف می شود. برای جلوگیری از این توهمات باید قبل از عمل وازکتومی، در مورد نحوهی عمل و فواید و عوارض آن مطالعه کرد.

پیگیری بعد از عمل وازکتومی: تا ۱۲هفته بعد از عمل باید از یک روش ضدبارداری دیگر استفاده شود و پس از هفته ی دوازدهم یک آزمایش منی انجام شود، اگر در مایع منی، اسپرم متحرک وجود داشته باشد نشانه ی وجود اسپرم های باقی مانده است و مرد باید تا ۱۲ بار مقاربت (یا ۲ تا ۴ هفته ی بعد) از یک روش ضدبارداری مثل کاندوم استفاده کند و پس از آن مجددا آزمایش منی انجام می شود که در آزمایش دوم قطعا اسپرمی وجود نخواهد داشت و می توان بدون هر وسیله ی ضدبارداری، مقاربت را انجام داد.

در تعداد بسیار نادری از بیماران در حدود ۱ تا ۲ سال بعد از عمل ممکن است مجرای تناسلی خود به خود ترميم گردد و باز شود و دوباره مرد بارور گردد که در این صورت باید مجددا تحت عمل وازکتومی قرار گیرد.

اشتراک‌گذاری
7 نظر
  1. یارانه متولدین امسال قطع میشه شرایط فعلی میگه: بی خیال بچه

  2. دقیقا منتظر خوب شدن سیستم اقتصادیم میخام یک دختر و پسر داشته باشم بعد با خیال راحت وازکتومی کنم.

  3. “بهداشت” وازکتومی رو باید مانند سابق رایگان کنه دیگه سیاست تشویق فرزند آوری با این اوضاع پولی چه معنی میده ؟

  4. به فرزند آوری هر چقد هم تشویق الکی بشیم وقتی به ضرر حال و مال من باشه چرا آینده فرزندانمون قربانی شه نمیدونم

  5. راستش، اوضاع فرهنگی جامعه جالب نیست که دلم امیدوار باشه بچه ام به حضور خدا زنده بشه .خودم روزی صدبار از بدنیا اومدنم پشیمان میشم به شوهرم میگم وازکتومی کنه بی خیال بشیم.

  6. خیلی فکر نکنید بچه بدنیا بیاریم هم بدبختی از سرمون دست بر نمیداره بیاریم هم.

  7. چهارت بچه دارم و الان تو سن ۳۵ سالگی میخوام وازکتومی کنم اما میترسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *