برداشتن تخمدان در زنان و عوارض آن/ امکان بارداری با یک تخمدان/ لاپاراسکوپی یا عمل باز؟

هر ساله تعداد زیادی از زنان در سراسر دنیا اقدام به برداشتن تخمدان از بدن می کنند. جلوگیری از بروز سرطان سینه و تخمدان (در زنان مستعد)، وجود کیست های خطرناک و دردهای ناشی از پیچ خوردن تخمدان از دلایل عمل برداشتن تخمدان محسوب می شوند. برداشتن تخمدان با افت شدید هورمون های ضروری از جمله استروژن همراه خواهد بود. بنابراین بهتر است این کار در صورت ضرورت و بر اساس تشخیص یک پزشک خبره صورت بگیرد.

برداشتن تخمدان در زنان

علل برداشتن تخمدان زنان جیست؟
تخمدان ها دو غده ی تخم مرغی شکل هستند که در دو طرف رحم قرار گرفته اند و از طریق لوله فالوپ به رحم متصل هستند. آن ها حاوی تخمک های نارس هستند که پس از رشد به تخمک بالغ تبدیل می شوند و توانایی لقاح را کسب می کنند. تخمدان ها همچنین هورمون های جنسی زنانه یعنی پروژسترون و استروژن را می سازند که چرخه قاعدگی را تنظیم می کنند.

جراحی برداشتن تخمدان خیلی پیچیده نیست
بی خطرترین راه برای برداشتن تخمدان ها، روش لاپاراسکوپی است. در روش لاپاراسکوپی برداشتن تخمدان، یک دوربین کوچک از طریق یک لوله باریک و یک شیار کوچک در ناف وارد بدن می شود تا بتواند جراح را هدایت کند. انتخاب روش لاپاروسکوپی برای برداشتن تخمدان میزان خطر لخته شدن خون و ایجاد عفونت را کاهش می دهد. همچنین زمان کمتری را نسبت به جراحی باز نیاز دارد.

برای برداشتن تخمدان ها بی خطرترین راه روش لاپاراسکوپی است.

انتخاب روش لاپاراسکوپی برای برداشتن تخمدان از جنبه ی زیبایی نیز بهتر است، زیرا بریدگی های کمتری نیاز دارد، اما در جراحی های باز نیاز است یک برش روی شکم ایجاد شود. تشخیص اینکه کدام روش جراحی برای برداشتن تخمدان مناسب تر خواهد بود، بر اساس نوع مشکل و نظر پزشک است.

عوارض برداشتن تخمدان
بزرگ ترین فایده ی برداشتن تخمدان ها این است که فرد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان و سینه قرار می گیرد، اما این بدان معنا نیست که برداشتن تخمدان از بدن بی ضرر است. در صورت برداشتن تخمدان، فرد در معرض خطر بیشتر بیماری های قلبی، پوکی استخوان، افسردگی و در نهایت مرگ به هر دلیلی (اغلب به دلیل کاهش بیش از حد استروژن) قرار می گیرد.
بررسی ها نشان می دهد زنانی که پیش از یائسگی عمل برداشتن تخمدان را انجام داده اند، تقریبا دو برابر سایر زنان در معرض خطر زوال عقل و اختلالات شناختی قرار می گیرند. همچنین هفت برابر بیشتر دچار بیماری های قلبی شده و هشت برابر بیشتر در معرض حملات قلبی قرار خواهند گرفت.

پزشکان معتقدند مصرف دائمی استروژن در بین زنان بدون تخمدان می تواند بسیار مفید باشد، اما بیشتر خانم ها چند ماه پس از جراحی برداشتن تخمدان، مصرف استروژن را متوقف می کنند. بنابراین هورمون درمانی برای تمام زنانی که چنین مشکلی را دارند پیشنهاد می شود. هر چقدر این نوع درمان را زودتر آغاز کنند، عوارض جانبی کمتر ناشی از برداشتن تخمدان گریبان گیرشان می شود.


حتی در فقدان رحم نیز می توان تخمدان ها را حفظ کرد
اگر نیاز است به دلایلی مانند فیبروم و یا اندومتریوز، رحم را از بدن تان خارج کنید، هیچ نیازی به برداشتن تخمدان ها وجود ندارد. بهترین راه برای جلوگیری از اختلال هورمونی این است که در صورت خروج رحم و سالم بودن تخمدان ها، آن ها را حفظ کنید.


نیازی به برداشتن تخمدان ها در عمل هیسترکتومی نیست.

با این وجود اگر هیسترکتومی (عمل جراحی برداشتن رحم) را انجام داده اید، باید تحت نظر یک پزشک بوده و مراقب تخمدان ها باشید. متأسفانه شش ماه پس از این جراحی، حدود ۲۵ درصد از کارایی تخمدان ها، آن هم اغلب به دلیل کاهش خونرسانی از دست می رود. این مشکل در ۴۰ درصد زنان رخ می دهد.

در هر صورت مهم این است که مطمئن باشید میزان استروژن بیش از اندازه افت نکرده باشد. البته اگر دچار علائمی مثل گر گرفتگی، مشکلات خواب و افسردگی هستید، بدانید که در شروع یائسگی قرار دارید.

همیشه نیازی به برداشتن هر دو تخمدان نیست
اگر هدف شما از برداشتن تخمدان ها کاهش خطر ابتلا به سرطان باشد، نیاز است هر دو تخمدان حذف شوند. اما اگر وجود کیست در یکی از تخمدان ها دلیل این تصمیم شما شده است، بهتر است تنها یکی از دو تخمدان (تخمدان دارای کیست) از بدن خارج شود. یک تخمدان هم به اندازه ی کافی توانایی کنترل و عملکرد هورمونی را خواهد داشت و می تواند از بروز یائسگی زودرس جلوگیری کند و حتی قادر خواهید بود که باردار شوید.

برداشتن یک تخمدان و لوله ی فالوپ
در صورت خارج کردن تخمدان، لوله ی فالوپ نیز برداشته می شود، چون اصلا نیازی به بودن آن نیست. وقتی تخمدان نباشد، وجود لوله ی ارتباط دهنده آن با رحم هم بی معنی خواهد بود. همچنین شواهد نشان می دهد سرطان همیشه از تخمدان شروع نمی شود، بلکه گاهی از لوله ی فالوپ آغاز می شود.

 

منبع خبر : تبیان

اشتراک‌گذاری
34 نظر
 1. سلام.من یک کیست تخمدان درسمت چپ داشتم که باعمل برداشتم دکتر میگه سمت راستت هم چسبندگی داره میخواستم بپرسم ایامیشه با همون تخمدان چپم ک دیگه سالمه بارداربشم توروخدا جواب بدید ممنون

  1. سلام بله میتوانید باردار شوید نگران نباشید.

 2. من دختری۱۹ساله هستم.چن سال پیش ب خاطر دردای عادت ماهیانه دکتر برام سنوگرافی نوشت بعد تو جواب سنوگرافی اولم نوشته بود همه چیز نرمال است اما تخمدان راستم دیده نشد.چن وقت بعد ی سنوگرافی دیگ انجام دادم و در جواب اون چیزی از اینک تخمدان دیده نشد ننوشته بود.از اون روز من خیلی نگرانم.میخوام بفهمم ک ممکنه تو سنوگرافی اولم بنا ب دلایلی تخمدانم مشخص نشده باشه.اگ هم واقعا ی تخمدان نداشته باشم میتونم باردار بشم؟؟؟؟

  1. نگران نباشید وضعیت شما نرمال است اگر تخمدان نداشتید داخل سونوگرافی ذکر می شد.

 3. خدا کنه واقعا همین طوری باشه.اما من بازم خیلی نگرانم.میخوام بدونم برای چ دفه اول ک سنوگرافی انجام دادم دکتر گف ک تخمدان راست دیده نشد؟؟؟؟ینی این احتمال وجود داره ک تخمدان بنا ب دلایلی مخفی شده باشه؟ی سوال دیگ هم دارم.اگ واقعا یک تخمدان نداشته باشم میتونم درآینده خودم ب طور طبیعی باردار بشم.اگ میشه ب طور کامل جوابمو توضیح بدید.

  1. بله نگران نباشید می توانید باردار شوید مشکلی برای باردار شدن شما وجود ندارد .

 4. واقعا خیلی ازتون ممنونم ک منو راهنمایی کردین.اما من بازم برا اطمینان بیشتر میخوام ی دفه دیگ سنوگرافی انجام بدم.توکل ب خدا.ایشاالله ک هر چ از خدا میخواید بهتون بده.

 5. با سلام من ۲۹ سال سن دارم یه دختر ۱۱ساله دارم ۶سال پیش به خاطر حاملگی خارج از رحم تخمدان سمت راستم و در آوردند الان میخوام اقدام به بارداری کنم میخواستم ببینم مشکلی برام پیش نمیاد.تخمک گذاری تخمدان ها به چه صورته؟؟

  1. سلام خیر مشکلی ندارد می توانید برای بارداری اقدام کنید اگر بعد از ۴ ماه باردار نشدید بهتر است به پزشک مراجعه نمایید تا برای شما دارو تجویز شود.

 6. سلام..من یه خواهر ۱۳ ساله دارم که تخمدان و رحم نداره …امکان حاملگی در اینده هست براش؟

  1. سلام خیر امکان حاملگی وجود ندارد.

 7. با عرض سلام. میتوانم با یک تخمدان بچه دار بشم یا‌نه؟

  1. سلام بستگی به سن و وضعیت تخمک گذاری و شرایط جسمانی شما دارد که بهتر است زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

 8. سلام من ۱۹ سالمه چند سال پیش تخمدان راستم برداشته شد به خاطر کیست . من میتونم بعد از ازدواج به صورت طبیعی باردار بشم یا نه ؟ ممنون

  1. سلام بله امکان اینکه طبیعی باردار شوید وجود دارد .

 9. سلام من ۳۳سال دارم و یک تخمدان آیا میتونم باردار بشم

  1. سلام بله با یک تخمدان می توان باردار شد .

 10. سلام ،من حین بارداری یه تخمدانم رو دراوردم.الان پسرم چهارده سالشه.دیگه هم بچه دار نشدم.واقعا دیگه نمیشه؟شوهرم میخواد ازم جدا بشه.چکار کنم؟پول درمان هم ندارم

  1. سلام در صورت تمایل با شماره مشاوره مامایی داخل سایت تماس بگیرید .

 11. سلام بچه ها. منم ۵ ساله ازدواج کردم. ۲۹ سالمه. وقتی ۱۷ سالم بود تحت جراحی کیست تخمدان چپم رو برداشتم.
  میخوام دو سه ماه آینده اقدام کنم واسه نی نی. وایییی خیلی میترسم اگه نشه.
  شرایط مادی درمان هم اصلاااا ندارم
  ‌این چند سالم جلوگیری طبیعی داشتم.
  برام دعا کنید نی نی دار شم.
  تازه…. چقدم پررو؛ رژیم تعیین جنسیت میگیرم????????????????????????

 12. سلام من چندوقت پيش رفتم سونو دادم گفتن تخمدان چپت مشخص نيست ….ايا ممكن تخمدان چپ رو نداشته باشم ؟

 13. سلام من چندوقت پيش رفتم سونو دادم گفتن تخمدان چپت مشخص نيست ….ايا ممكن تخمدان چپ رو نداشته باشم ؟

  1. سلام بله ممکن است این مشکل ارثی باشد .

 14. سلام آیا با یک تخمدان تنظیم هورمون صورت می گیرد

  1. سلام بستگی به وضعیت آن یک تخمدان از نظر کیست ویا اختلالات هورمونی دارد .

 15. سلام من سونو دادم دكتور به من گفتند. تو تخم دادن كيست وجود داود كه چربي و مو وجود دارد. و دكتور به من كفتند بايد تخم دان سمت چپ را بيرون كنم. ولي من خيلي استرس ميكنم. اگر حامله نتونم بشم. سن من ٢٦ سال است. خيلي ممنون از شما به اميد جواب شما

  1. سلام باید به پزشک دیگری مراجعه نمایید نیازی به برداشتن تخمدان نیست .

 16. سلام خسته نباشی.من ۲۰ سالم هستش در ۵ سالگی بدلیل وجود کیست تخمدانه راستم رو کاملا تخلیه کردم.و تا ۱۹ سالگی زیر نظر پزشک متخصص بودم.پریودی های من هرماه منظم هستش..اما برای اولین بار متوجه شدم ک پریدیم خیلی کم شده فقط در حد یک روز بوده….امکانش هست ک این تخمدانم هم کیست داشته باشه؟؟مچکر

  1. سلام باید به پزشک مراجعه نمایید تا علت مشکل شما با انجام سونوگرافی وآزمایشات هورمونی بررسی شود.

 17. سلام من ۲۰ سالمه و حدود ۲.۳ساله که تخمدان سمت راستمو به دلیل پیچ خوردگی و کیست برداشتم میتونم باردارشم؟؟؟

  1. سلام بله می توانید برای بارداری اقدام کنید.

 18. سلام ،من ۳۱ سالمه و چن سال پیش به خاطر کیست تخم دان راستم رو برداشتم ،خواستم بدونم میشه با یه تخمدان باردار شد؟؟؟

  1. سلام بله می توانید با یک تخمدان باردار شوید .

 19. سلام ، من در تخمدان چپم كيست ٩ سانتى آندومتريوز دارم دكترم گفتن كه بايد لاپاراسكوپى شم و احتمال زياد تخمدان چپ آسيب ديده و بايد تخليه بشه، ٣٥ سالم هست و فرزندي ندارم و مى خوام بعد لاپاراسكوپى اقدام كنم ، با اين شرايط نياز به تخليه تخمدان چپ هست ؟؟؟ و با تخمدان راست مى تونم باردار شم ؟؟؟ لطفا راهنماييم كنين

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *