برای کم شدن درد زایمان چه باید کرد؟!

برای کم شدن درد زایمان ورزش کنید
ورزش كردن در دوران بارداری فواید زیادی دارد از جمله اینكه نمیگذارد وزنتان خیلی بالا برود. در ضمن از افسردگیهای دوران بارداری هم پیشگیری میكند،اما تحقیقات جدید نشان داده زنان بارداری كه هفته ای ۳ بار و هر بار ۵۰ دقیقه حركات ایروبیك در آب را انجام میدهند، هنگام زایمان درد كمتری دارند. بهتر است با پزشك متخصص زنان خود مشورت كنید و اگر نظر او مساعد بود، زیرنظر مربی آگاه و با تجربه حركات ایروبیك را انجام دهید. لازم نیست مدت انجام حركات طولانی باشد؛ تنها ۳۰ دقیقه تمرینات ایروبیك در روز كافی است.

با شروع درد زایمان شال و كلاه نكنید!
همهمه و شلوغی بیمارستان، بیماران و جیغهای دیگر مادران در حال زایمان، نمیگذارد آرامش داشته باشید. بنابراین معمولا متخصصان زنان از بیمار خود میخواهد با شروع درد زایمان به بیمارستان نیایند.البته حتما اگر دردتان شروع شد به پزشك معالجتان زنگ بزنید. او مطمئنا به شما خواهد گفت تا زمانی كه كیسه آبتان پاره نشده، فاصله انقباضات كمتر از ۵ دقیقه یكبار نشده یا دردتان واقعا غیرقابل تحملن شده به بیمارستان مراجعه نكنید و در منزل بمانید . ماندن در خانه همچنین باعث میشود داروهایی را كه نیاز ندارید به شما ندهند، مثلا داروهایی كه پروسه زایمان را كوتاهتر میكنند، ولی باعث تشدید و غیرقابل تحمل تر شدن دردهای زایمان میشوند. (آمپو لهای فشار)

تكنیكهای تن آرامی برای کم شدن درد زایمان
با شروع درد زایمان مهم ترین قسمتی را كه می توانید آرام كنید، ذهنتان است. اگر از درد و زایمان بترسید، عصبی میشوید. این حالت درد را شدیدتر میكند و همین درد بیشتر، عصبی ترتان میكند . بین هر دو درد بهتر است آرامش داشته باشید و از اینكه اكنون درد ندارید لذت ببرید نه این كه به درد چند دقیقه قبل تان بیاندیشید و خودتان را اذیت كنید.

برای کم شدن درد زایمان مایعات کافی بنوشید
از زمان شروع درد دیگر باید پرخوری را كنار بگذارید. تنها یك خوراكی مختصر بخورید كه در طول این چند ساعت انرژی كافی داشته باشید، اما یادتان باشد سراغ غذاهای چرب و دیر هضم نروید، زیرا پر بودن معده سبب حالت تهوع و استفراغ در طول زایمان می شود. به علاوه انقباض شدید عضلات و تنفس شدید آب بدن تان را كم میكند. محققان دریافته اند تزریق وریدی مایعات طول فرایند زایمان را تا یك ساعت كاهش می دهد. بهتر است با شروع دردتان در منزل مایعات كافی بنوشید؛ در بیمارستان هم به محض تشنگی تیم پزشكی و پرستاران را مطلع كنید.

تکنیکهای تنفسی برای کم شدن درد زایمان
برای اینكه آرامش خود را حفظ كنید باید به نفس كشیدنتان دقت كنید، درست انگار در كلاس ورزش هستید و مربی تاكید میكند هنگام بلندكردن وزنه ها نفس عمیق بكشید. تنفس عمیق و با تمركز باعث كاهش درد و استرسهای شما میشود . از اینكه هنگام نفس كشیدن صداهای عجیب غریب از دهانتان درب یاید، خجالت نكشید .بهتر است به جای فریادهای پشت هم و عصبی،نفسهای عمیق بكشید و با صدایی بم ناله كنید.این روش گلو را تنگ و فشرده میكند، البته اگر زایمان اولتان است ممكن است نتوانید این روش را پیاده كنید در هر صورت هر جور كه راحتید صدایتان رابیرون بدهید.

آب درمانی برای کاهش درد زایمان
آب گرم می تواند درد زایمان را به مراتب كاهش دهد؛ حتی بخار آب گرم هم نقش بسزایی در كاهش درد زایمان و آرامش بخشیدن به مادر دارد. می توانید به محض شروع درد دوش آب گرم بگیرید یا دوش دستی را روی پشت و قسمت هایی از تنتان كه درد میكنند، بگیرید.

تحرك بیشتر!
راه رفتن و پیچ و تاب خوردن هم درد را تسكین میدهد هم به روند زایمان كمك میكند، زیرا در این حالت نیروی جاذبه زمین به نفع شما خواهد بود و به چرخیدن و تكان خوردن بچه كمك میكند. در بیمارستان مرتب میخواهند معاینه تان كنند و برای تزریق دارو، شما را بی تحرك نگه می دارند و نمیگذارند راه بروید. در این حالت می توانید همان طور كه روی تخت دراز كشیده اید، دستها و پاهایتان را حركت دهید یا بلند شوید و روی لبه تخت بنشینید یا به لبه ای تکیه دهید.

ماساژ برای کاهش درد زایمان
شاید ماساژ را دست كم بگیرید و اصلا حین زایمان متوجه اثراتش نشوید، اما همین كه همسرتان شقیقه ها، پشت، دستها یا پاهایتان را ماساژ دهد،احساس بی پناهی و تنهایی كه حین زایمان به شما دست میدهد، برطرف خواهد شد.

خواب و استراحت كافی برای کاهش درد زایمان
اگر از آن دسته زنانی هستید كه بیش از ۸ ساعت در روز كار میكنید، مسئولیت خانه هم بر دوش تان است و استراحت كافی هم ندارید، باید بگوییم هنگام زایمان حسابی درد خواهید كشید . در دوران بارداری هرچه بیشتر استراحت كنید هنگام زایمان راحتتر خواهید بود. محققان دانشگاه كالیفرنیا دریافته اند زنانی كه در دوران بارداری كمتر از ۶ ساعت در شبانه روز میخوابند درد زایمان بسیار سخت و شدیدتری دارند و به احتمال ۵/ ۴ برابر دیگر مادران باردار به عمل سزارین نیاز پیدا میكنند. اگر بزرگی شكم نمیگذارد شبها راحت بخوابید می توانید بالشی را زیر كمر و پاهای تان قرار دهید تا درد این نواحی كمتر شود. همچنین در این دوران به وضعیتهای نافرم و همچنین روی كاناپه، مبل راحتی و صندلیهایی كه پشتی متحرك دارند، نخوابید.

اگر قرار است با عمل سزارین فارغ شوید به موارد زیر توجه كنید:
اگر از ابتدا قصد داشته اید فرزندتان را به روش سزارین به دنیا آورید ( نه در موقعیت اورژانسی كه پزشك مجبور به عمل سزارین میشود) درست مانند این است كه بخواهید برای یك عمل جراحی عمومی آماده شوید. موعد عمل سزارین معمولا در هفته ۳۹ بارداری تعیین میشود. در این تاریخ بچه دیگر برای زندگی خارج از رحمی آماده است. البته اگر قبلا هم سابقه سزارین داشته اید ممكن است این بار زودتر از هفته ۳۹ سزارینتان كنند. اگرچه شما قصد عمل سزارین دارید، اما دانستن چند نكته درباره علائم شروع درد زایمان ضروری است، زیرا ممكن است پیش از رسیدن تاریخ عمل سزارین، درد زایمانتان شروع شود.

انقباضات شدید متناوب
شل شدن دهانه رحم
پاره شدن كیسه آب
درد شدید
بعد از فارغ شدن باید چند روز در بیمارستان بمانید. بنابراین از قبل ساك وسایل مورد نیازتان را حاضر كنید. همراه خودتان لباسهایی كه از جلو دكمه یا زیپ دارند، جورا بهای نرم و كشی و سوئیشرت زیپدار ببرید كه اگر سردتان شد، بپوشید. لوازم بهداشتی از قبیل مسواك، خمیر دندان، شانه، لباس زیر، صابون و شامپو هم داشته باشید.

زایمان بدون درد
درا ین روش مادر با داروهایی تحت بیحس منطقه ای قرار میگیرد و در نتیجه درد زایمان او تسكین مییابد. زایمان بدون درد میتواند به دو صورت باشد: بی حسی نخاعی و بی حسی اپیدورال. روش بیحسی اپیدورال هم مورد قبول است اما برای این كه داروی مورد استفاده اثر خود را بگذارد به ۲۵ – 10 دقیقه زمان نیاز است كه ممكن است مادر را بیتاب كند. اما در روش بیحسی نخاعی، دارو به نخاع تزریق میشود؛ نخاع كه در ستون مهره ها قرار دارد، به سمت قسمت پایینی بدن كشیده شده است. این دارو كه به صورت ناگهانی تزریق میشود از راه نخاع در عرض چند ثانیه به محل درد میرسد و اثرش تا ۴۵ دقیقه باقی خواهد ماند.ام ابه طور كلی بهترین روش بی حسی مادران روبه زایمان، روش تلفیقی اپیدورال-نخاعی است. در سالهای اخیر نحوه استفاده داروهای بیحسی مخصوص زایمان، به كلی تغییر كرده است. در گذشته دوز دارو به حدی بود كه مادر كاملا كرخت و بیحس میشد .اما امروزه مقدار كمی از آن به بیمار داده میشود، زیرا بیمار باید فشار را حس كند كه بتواند زور بزند و فرزندش را به دنیا بیاورد.

اتاق ریكاوری

كم كم اثر داروی بی حسی از بین میرود و به تدریج احساس انگشتان پای تان بر میگردد.

ممكن است به تدریج در محل بخیه احساس ناراحتی كنید.

هنگامی كه فرزندتان را آوردند و خواستید به او شیر دهید، از پرستار كمك بخواهید تا او را در موقعیتی مناسب قرار دهد.

ممكن است حالت تهوع داشته باشید.

علائم بیهوشی ظرف ۲۴ ساعت برطرف شده و سوند ادراری و سرم از بدن تان جدا می شود.

روز قبل از سزارین

باید برای انواع آزمایش های خون و ادرار مراجعه كنید.

از ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورید یا بیاشامید.

ممكن است متخصص بیهوشی هم شما را ویزیت كند.

حتما فهرست داروها و مكملهایی را كه مصرف میكنید به همراه داشته باشید.

روز قبل از سزارین بهتر است از لاك ناخن و سایر لوازم آرایشی استفاده نكنید، زیرا متخصص بیهوشی حاضر در اتاق زایمان باید مرتب شما را از نظر میزان اكسیژن خون معاینه كند.

قبل از مراجعه به بیمارستان زینت آلات، طلا و جواهرات تان را از تن در بیاورید تا در كار متخصص بی هوشی خللی وارد نشود. مثلا ممكن است پزشك بخواهد نبض تان را بگیرد و روی دست شما النگو باشد.

روز عمل
شما را به اتاقتان راهنمایی میكنند، سپس لباس بیمارستان را به شما میدهند تا بپوشید.
وضعیت عمومی تان معاینه می شود.
به شما سرم وصل می شود.
ممكن است تنقیه شوید.
به اتاق زایمان منتقل می شوید.
روی تخت جراحی دراز می كشید.
سوند جراحی وصل می شود.

در ناحیه نیم تنه پرده ای كشیده میشود كه شما را از تیم جراحی جدا میكند.

دست های تان را می بندند تا از حركات غیرارادی آنها حین جراحی و خوردن آنها به محیط استریل جلوگیری شود. اگر قرار باشد بی حسی موضعی شوید حین جراحی به هوشی هستید و می توانید صحبت كنید اما هیچ درد و فشاری را حس نمیكنید، اما اگر آمپول اپیدورال را زده باشید ممكن است حین جراحی احساس فشار داشته باشید. بعد از دنیا آمدن نوزاد او را به شما نشان میدهند.

نكته آخر
بهتر است طی ۲۴ ساعت اولیه بعد از عمل از تخت پایین نیایید زیرا در بی هوشی عمومی احتمال سرگیجه و زمین خوردن وجود دارد. در روش بی حسی نخاعی با بی حسی اپیدورال هم بی حركتی و خوابیدن به پشت بدون بالش به كاهش احتمال بروز سر درد كمك می كند.

منبع خبر : برگرفته از shebreh

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *