برای سیسمونی نوزاد صندلی ماشین بخریم یا نه؟!

یکی از وسایل محافظت از کودکان در برابر حوادث رانندگی "صندلی­ ایمنی­ کودک" است که نقش غیرقابل انکاری در حفاظت از کودکان بر عهده دارد. در جوامع پیشرفته تحقیقات گسترده و دامنه‌داری درباره این وسیله صورت گرفته ­است؛ به­ گونه‌ای که در حال حاضر صندلی­های ایمنی کودک را به سه گروه عمده صندلی نوزادان، صندلی کودکان و صندلی حامی تقسی بندی می‌کنند که هر یک انواع متفاوتی دارند و برای گروه­های مختلف سنی و وزنی کودکان مورد استفاده قرار می­گیرند.

در جوامع پیشرفته استفاده از صندلی کودک به عنوان یک اصل پذیرفته­ شده است؛ به­ طوری­که در بعضی از کشورها استفاده از آن اجباری است ولی متاسفانه در کشور ما کاربرد آن عمومیت نیافته است. 

در یک تصادف احتمال پرت شدن کودکان از صندلی عقب به سمت شیشه در مقایسه با افراد بزرگسال ۶ تا ۷ برابر است و حتی اگر کودکان پرت نشوند احتمال گیر کردن آنها بین دو صندلی بسیار زیاد است. صندلی اتومبیل مخصوص کودکان این امکان را فراهم می‌آورد که در موقع ترمز شدید احتمال صدمه دیدن کودکان به حداقل برسد…

هنگام خرید صندلی اتومبیل کودک باید برچسب آن را نگاه کرده و صندلی مناسب وزن کودک را انتخاب کرد. بین ۰ تا ۳ سالگی صندلی‌ها این‌گونه تقسیم‌بندی می‌شوند:

• گروه ۰ مناسب از زمان تولد تا زمانی که وزن کودک به ۱۰ کیلوگرم برسد.

• گروه ۰+ مناسب از زمان تولد تا زمانی که وزن کودک به ۱۳ کیلوگرم برسد.

• گروه ۱ مناسب برای کودکانی با وزن ۹ تا ۱۷ کیلوگرم

• گروه ۲ و ۳ مناسب برای کودکانی با وزن ۱۵ تا ۲۵ کیلوگرم و ۲۵ تا ۳۶ کیلوگرم

توجه کنید که روی برچسب صندلی علامت «universal» نوشته شده باشد. بودن این علامت یعنی صندلی برای انواع اتومبیل‌‌ها مناسب است. تا ۹ ماهگی بسیار مهم است صندلی‌ای را انتخاب کنید که از گردن و سر کودک محافظت کند و به همین دلیل بهتر است صندلی گروه ۰ را انتخاب کنید.

در حال حاضر صندلی‌های پیشرفته‌‌ای وارد بازار شده است که سیستم رگلاژ داشته و قابل تنظیم برای هر سنی است. قیمت این نوع صندلی‌ها بالاتر از انواع کلاسیک است اما از آنجا که برای هر سنی مناسب است درنهایت در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند. در ضمن این صندلی‌ها به شکل سبد نوزاد هم درمی‌آیند و در دوران نوزادی می‌توان از آنها هم به عنوان سبد حمل و هم به عنوان صندلی مخصوص اتومبیل استفاده کرد.

نکات ایمنی را جدی بگیرید!

۱. صندلی ماشین بچه‌ها را در محل مناسبی قرار دهید. بهترین مکان برای قرار دادن صندلی بچه‌ها در اتومبیل، در قسمت عقب و جایی دور از کیسه هواست. این صندلی نباید دقیقا پشت صندلی راننده یا صندلی کنار او قرار بگیرد چون امکان فعال شدن کیسه هوا در اثر تصادف‌های رانندگی وجود دارد و‌ ممکن است با باز شدن کیسه هوا و به عقب رانده شدن صندلی جلو،‌ صندلی بچه تحت تکان و ضربه شدیدی قرار بگیرد و کودک دچار آسیب‌های جدی جسمی شود یا حتی از شدت ضربه، جانش را از دست بدهد. زمانی که کودک در قسمت جلویی اتومبیل قرار دارد، امکان آسیب او یا پرت شدن صندلی‌اش خیلی زیاد است پس هرگز صندلی بچه‌ها را در قسمت جلویی خودرو قرار ندهید. ضمن اینکه برای پیشگیری از خطر،‌ آسیب‌های احتمالی و ورود هوای آلوده، باید وقتی کودک داخل اتومبیل است، تمام شیشه‌ها بالا و درها قفل باشند. صندلی ماشین بچه‌ باید تا حد امکان با زاویه‌ای ۴۵ درجه در خودرو گذاشته شود و امکان حرکت بیش از ۵/۲ سانتی‌متر به طرفین نداشته باشد. حتما پس از قرار دادن بچه‌ها در صندلی‌شان، کمربند ایمنی صندلی را ببندید تا در اثر ترمزهای ناگهانی، پرت نشوند.

۲. از صندلی ماشین بچه‌ها در خانه استفاده نکنید. متاسفانه خیلی از والدین صندلی ماشین مخصوص بچه‌ها را به جای نی‌نی‌لای‌لای یا کریر، در خانه هم استفاده می‌کنند و کودک را برای خوابیدن در آن قرار می‌دهند. نتیجه تحقیق جامعی که در سال ۲۰۰۹ به وسیله محققان آمریکایی انجام شد، نشان می‌دهد خواباندن بچه‌ها به مدت طولانی و در شرایط نامناسب روی صندلی مخصوص آنها، قفسه‌سینه‌شان را تحت فشار قرار می‌دهد و باعث می‌شود اکسیژن کافی در هر دم‌ و بازدم وارد ریه‌هایشان نشود. تنگ شدن راه‌های هوایی و نرسیدن اکسیژن کافی به بدن و مغز کودک هم می‌تواند رشد را تحت‌تاثیر قرار دهد. ضمن اینکه وقتی بچه‌ها به مدت طولانی در حالت خمیده داخل صندلی اتومبیل قرار می‌گیرند، امکان ابتلا به بیماری ریفلاکس گاستروزوفاجیل (برگشت غذا و مایعات از معده به مری و حتی دهان) در آنها افزایش می‌یابد و امکان رشد نامناسب ستون‌فقرات آنها هم وجود دارد.

۳. صندلی را طوری قرار دهید که روی بچه به شما باشد. همیشه صندلی اتومبیل مخصوص کودک را طوری در قسمت عقب قرار دهید که بتوانید از آینه جلوی خودرو، صورت فرزندتان را ببینید و متوجه عکس‌العمل‌های او باشید. اگر بیش از ۱۸ ماه دارد و می‌تواند خودش شیشه شیر یا خوراکی‌ها را در دست بگیرد و آن را بخورد، چند دقیقه یک بار از آینه نگاهش کنید تا مطمئن شوید در اثر خوردن و آشامیدن در طول مسیر مشکلی برایش پیش نیامده است. البته صندلی بچه‌ها تا ۱ سالگی یا رسیدن آنها به وزن ۱۰ کیلوگرم، باید همیشه رو به پشت اتومبیل قرار داده شود تا محافظت بیشتری از سر، گردن و بالاتنه آنها هنگام تصادف‌های احتمالی انجام شود.

۴. صندلی اتومبیل مخصوص بچه‌ها را گرم و نرم نگه دارید. معمولا صندلی‌ اتومبیل مخصوص کودک چندان گرم و نرم نیست بنابراین در این روزهای سرد زمستانی، بهتر است زیر و روی آن را با یک پتوی سبک و نرم بپوشانید تا بچه احساس راحتی بیشتری کند و از گرمای مطبوع آن لذت ببرد. با این کار دیگر لازم نیست لباس زیادی تن کودک کنید.

۵. صندلی دست دوم را با احتیاط استفاده کنید. اگر می‌خواهید از صندلی فرزند قبلی‌تان برای فرزند جدیدتان استفاده کنید یا صندلی کودک دیگری که حالا بزرگ شده است، برای کودکتان قرض بگیرید،‌ بهتر است به این چند نکته توجه کنید:

هیچ جای صندلی دارای شکستگی نباشد.

صندلی بیش از حد مستهلک نشده باشد.

کمربند ایمنی صندلی کاملا سالم باشد.

کاملا تمیز و ضدعفونی‌شده باشد.

۶ سال بیشتر از عمر آن نگذشته باشد.

اگر به این نکته‌های ریز و کوچک توجه نکنید، ممکن است استفاده از صندلی دست دوم باعث به خطر افتادن سلامت فرزند شما شود.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *