برای زدن واکسن آنفولانزا تا کی فرصت داریم؟/ قیمت واکسن آنفولانزا در سال ۹۷

بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا، نیمه شهریور تا شروع فصل سرما بوده که در کشور ما آبان ماه است… واکسن آنفولانزای ۳ ظرفیتی ۳۴ هزار و ۳۰۰ تومان و واکسن آنفولانزای ۴ ظرفیتی ۴۱ هزار و ۲۰۰ تومان در داروخانه‌ها در سال ۹۷ به فروش می‌رسد…

قیمت واکسن آنفولانزا در سال 97، بهترین زمان زدن واکسن آنفولانزا

تزریق واکسن آنفولانزا یکی از بهترین روش ها یکی از بهترین روش ها برای مقابله با خطرات احتمالی ناشی از ویروس در گروه های پرخطر است، هر سال با توجه به ماهیت تغیر پذیر ویروس، واکسن جدیدی در دنیا برای آنفولانزا تولید و روانه بازار می شود، در ایران نیز واکسن آنفولانزا از چند کشور مختلف در داروخانه ها به فروش می رسند و گروه های پرخطر با مشورت پزشک می توانند آن را تزریق کنند.

از دوشنبه ۱۹ شهریور واکسن واکسن آنفولانزا سال جدید در داروخانه ها توزیع شده است، این واکسن زمان طلایی برای تزریق دارد زیرا ۲ هفته طول می کشد تا بدن در برابر ویروس ایمنی لازم را به دست آورد.

از همین رو با علی واشقانی رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو درباره فرصت طلایی تزریق آنفولانزا، کسانی که باید واکسن را تزریق کنند و موضوعات مرتبط با آن گفت و گو کردیم.

چه کسانی باید واکسن آنفولانزا را تزریق کنند؟
علی واشقانی رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به گروه‌های هدفی که باید واکسن آنفولانزا را تزریق کنند، گفت: ۲ گروه هدف باید واکسن آنفولانزا را تزریق کنند، گروه نخست افرادى هستند كه مشكل زمينه اى ندارند اما ترزيق واكسن براى آنها ضرورى بوده و گروه دوم كسانى مبتلايان به برخى بيمارى هاى زمينه اى هستند.

واشقانی با بیان اینکه برخی افراد بیماری زمینه‌ای ندارند اما در زمره کسانی قرار می‌گیرند که تزریق واکسن آنفولانزا برای آنها ضروری است ، گفت:کودکان بین ۶ ماه تا ۵ سال، سالمندان بالای ۶۰ سال، خانم‌های باردار و افرادی که با این گروه‌های خطر درارتباط هستند مانند پرستار خانه‌های سالمندان، کادر درمان و کسانی که در مرغداری‌ها و پرورش طیور فعالیت می‌کنند، در گروه هدف تزریق آنفولانزا قرار می‌گیرند.

رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو تأکید کرد: خانم‌های باردار و کودکان واکسن آنفولانزا را با نسخه پزشک تهیه و آن را در مراکز درمانی تزریق کنند، همچنین کسانی که برای بار اول واکسن آنفولانزا را تزریق می‌کنند، توصیه ما این است که واکسن را در مراکز درمانی که پزشک حضور دارد، تزریق کنند.

بیمارانی که تزریق واکسن آنفولانزا برای آنها ضروری است
رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو به ضرورت تزریق واکسن آنفولانزا در افرادی که به برخی بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا هستند اشاره کرد و افزود: مبتلایان به بیماری‌های نقص ایمنی، بیماری‌های ریوی، آسم و تنفسی، بیماری‌های قلبی عروقی،بیماران متابولیک مانند دیابتی ها، مصرف کنندگان دارو‌های سرکوب کننده سیستم ایمنی، بیماران مبتلا به ضایعات نخاعی، بیمارانی که از مشکلات عصبی رنج می‌برند و کسانی که بین ۶ ماهگی تا ۱۸ سالگی طولانی مدت آسپرین مصرف کرده‌اند، باید واکسن آنفولانزا تزریق کنند.

وی تأکید کرد: خواهش ما از مردم این است که به دلیل محدود بودن واکسن، کسانی که در زمره گروه‌های خطر محسوب نمی‌شوند، اجازه دهند تا افرادی که تزریق واکسن برای آنها الزامی است، واکسن را دریافت کنند و پس از آن این افراد اقدام به تزریق واکسن آنفولانزا کنند.

بهترين زمان تزريق واكسن آنفولانزا
واشقانی با اشاره به بهترين زمان تزريق واكسن آنفولانزا یادآوری کرد:

بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا، نیمه شهریور تا شروع فصل سرما بوده که در کشور ما آبان ماه است، همچنین کودکانی بین ۶ ماه تا ۸ سال که واکسن آنفولانزا را برای بار نخست تزریق می‌کنند، باید پس از ۴ هفته دوز دوم واکسن را تزریق کنند تا واکسن آنفولانزا اثربخشی لازم را داشته باشد.

ماجرای واکسن آنفولانزای چینی و روسی
در چند روز اخیر اخباری در رسانه ها منتشر شده که از عوارض یا بی اثر بودن واکسن های چینی و روسی خبر می دادند و این مسئله موجب نگرانی هایی در مورد کیفیت واکسن های موجود در بازار شده است.

 رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو در واکنش به اخبار مبنی بر واکسن آنفولانزا چینی و روسی در بازار تأکید کرد: واکسن آنفولانزای چینی و هندی در بازار نداریم و همه واکسن‌هایی که در داروخانه‌ها با برچسب اصالت دارو به فروش می‌رسند، مورد تأئید هستند و مردم می‌توانند از آنها استفاده کنند.

وی در ادامه داد: واکسن آنفولانزا از ۵ کشور مجوز ورود به کشور دارد و ما تاکنون به هیچ برندی از کشور چین مجوز ورود واکسن آنفولانزا نداده‌ایم، سلامت و کیفیت همه واکسن‌هایی که مجوز واردات به ایران دارند، مورد تایید وزارت بهداشت است و ما در مورد واردات واکسن شرایط سختگیرانه‌ای داریم.

واشقانی در پاسخ به این سوال که برخی می گویند که واکسن تولید یک کشور با کیفیت تر از واکسن های دیگر است و آیا تفاوت بین برندهای مختلف واکسن وجود دارد، گفت: هیچ تفاوتی بین کیفیت واکسن های برندهای مختلف نیست و کیفیت همه آنها مورد تایید وزارت بهداشت است.

قیمت واکسن آنفولانزا در داروخانه ها
رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو به قیمت واکسن آنفولانزا در بازار دارویی کشور اشاره کرد و گفت:

واکسن آنفولانزای ۳ ظرفیتی ۳۴ هزار و ۳۰۰ تومان و واکسن آنفولانزای ۴ ظرفیتی ۴۱ هزار و ۲۰۰ تومان در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد.

وی با تأکید بر اینکه واکسن آنفولانزا، واکسن سرماخوردگی نیست، تاکید کرد: برخی با تبلیغات دروغین واکسن آنفولانزا را به نام واکسن سرماخوردگی به مردم می‌فروشند، در حالیکه واکسن آنفولانزا ایمنی بدن را در برابر گونه‌هایی از ویروس آنفولانزا ایجاد می‌کند.

واکسن آنفولانزا بیرون یخچال، ممنوع!
واشقانی با تاکید بر اینکه واکسن آنفولانزا باید بلافاصله پس از تهیه از داروخانه، تزریق شود، گفت: مردم باید توجه داشته باشند که واکسن‌های آنفولانزا یخچالی هستند و اگر فردی می‌خواهد بلافاصله واکسن را تزریق کند، آن را از داروخانه تهیه کند.

رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو ادامه داد: اگر پس از خرید واکسن آنفولانزا فردی قصد نگهداری و حمل و نقل آن را داشته باشد، حتما باید از داروخانه یخ خشک تحویل بگیرد و واکسن را تا زمان تزریق یا دسترسی به یخچال در یخ نگهداری کند، باید توجه داشت که زمان تزریق واکسن پس از دریافت از داروخانه کوتاه باشد زیرا اگر واکسن طولانی مدت در خارج از یخچال نگهداری شود، اثربخشی خود را از دست می‌دهد.

واشقانی با اشاره به شرایط نگهداری واکسن های آنفولانزا در یخچالگفت: واکسن آنفولانزا باید در یخچال نگهداری و از یخ زدگی آن جلوگیری شود، چون یخ‌زدگی موجب می شود اثربخشی واکسن از بین برود.

تاریخ انقضا و اصالت واکسن آنفولانزا را چک کنید
وی با بیان اینکه در هنگام تهیه حتما به تاریخ انقضای واکسن آنفولانزا توجه شود، افزود: پس از چک کردن تاریخ انقضا، از اصل یا تقلبی بودن واکسن آنفولانزا به کمک برچسبی که بر روی آن درج شده اطمینان حاصل کنید و برای تایید اصالت واکسن کافی است کد ۱۶ رقمی درج شده روی واکسن را به سامانه پیامکی ارسال یا QR کد آن را اسکن کنید همچنین این امکان وجود دارد که به کمک نرم‌افزار یا سایت TTAC از اصالت واکسن با خبر شوید.

چه فرقی بین واکسن های آنفولانزای سه ظرفیتی و ظرفیتی است؟
رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو به واکسن‌های سه سویه و چهارسویه آنفولانزا که در بازار وجود دارند، اشاره کرد و افزود: واکسن ۴ ظرفیتی آنفولانزا فرد را در برابر ۴ نوع ویروس ایمن می‌کند، ویروس آنفولانزا سه تیپ اصلی B ، A و C دارد و تیپ های B ، A گونه های مختلفی از ویروس دارند اما آنفولانزای نوع A شایع‌تر و خطرناک‌تر است.

وی ادامه داد: در واکسن ۴ ظرفیتی بدن در برابر نوع B ویروس آنفولانزا نیز ایمن می‌شود، اما ویروس خطرناک آنفولانزا نوع A آن است که در هر دو نوع واکسن ۳ ظرفیتی و ۴ ظرفیتی وجود دارد و به همین دلیل گروه‌های پرخطر می توانند با تشخیص و تجویز پزشک نوع سه ظرفیتی یا چهار ظرفیتی را تزریق کنند. 

منبع خبر : yjc

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *