برای بچه دار شدن چه باید کرد؟!

تازه ازدواج کردم و ۳۵ سالمه. میخوام هر چه سریعتر بچه دار بشم. برای بچه دار شدن سریع چه باید کرد؟!

برای بچه دار شدن چه باید کرد

لحظه‌ای که تصمیم می‌گیرید بچه دار شوید دوست دارید این اتفاق هر چه سریع‌تر بیافتد – مثلا همین امروز! هرچند هیچ قرص جادویی یا اکسیر ویژه‌ای برای لقاح فوری، یا حتی مسیر ویژه برای لقاح، وجود ندارد، کارهایی وجود دارند که می‌توانید برای آماده کردن بدن‌تان برای یک بارداری سالم انجام دهید. 

برای بچه دار شدن چه باید کرد؟

۱. از پزشک متخصص وقت بگیرید
پیش از آن‌که قرص‌های ضد بارداری را کنار بگذارید و برای بچه دار شدن رابطه جنسی برقرار کنید، بهتر است به پزشک‌تان مراجعه کنید و بررسی‌های پیش از حاملگی را انجام دهید. اگر به فکر بچه دار شدن هستید، لازم است شش ماه قبل از تلاش برای بچه دار شدن به پزشک مراجعه کنید. شاید ۶ ماه قبل از شروع تلاش‌تان برای بارداری به نظر خیلی فعالانه بیاید، ولی مهم است اطمینان حاصل کنید همه چیز رو به راه است.

۲. قرص‌های جلوگیری از بارداری را دور بریزید
پزشک‌تان به بررسی روش استفاده‌تان از قرص‌های ضد بارداری می‌پردازد و درباره مدت زمان لازم برای بازگشت هورمون‌های‌تان به سطح نرمال صحبت می‌کند. زمانی‌که مصرف قرص‌های ضد بارداری را متوقف کنید، ظرف مدت چند هفته تخمک گذاری‌تان آغاز می‌شود، ولی اگر تزریق استات میدروکسی پروژسترون انجام داده‌اید شروع تخمک گذاری‌تان احتمالا ۹ ماه یا بیشتر زمان می‌برد. با روش‌های جلوگیری قرص‌های ضد بارداری، باردار شدن به سادگی کنار گذاشتن کاندوم، سرپوش دهانه رحم، دیافراگم و اسپرم کش است. در مورد ابزارهای درون زهدانی (IUD) به محض خارج شدن‌شان از بدن وضعیت باروری به حالت نرمال باز می‌گردد.

۳. آزمایش دهید
پزشک به بررسی سابقه پزشکی‌تان می‌پردازد و درباره شرایط احتمالی‌تان که ممکن است بر باروری شما تأثیر داشته باشد با شما صحبت می‌کند، مانند تیروئید، اندومتریوز و لوپوس. اگر فشار خون بالا یا صرع دارید بهتر است صبر کنید تا قبل از بارداری وضعیت بیماری‌تان تحت کنترل قرار بگیرد. فهرست داروهایی که مصرف می‌کنید را به پزشک‌تان اعلام کنید شاید لازم باشد تجویز را تغییر دهد و سلامتی‌تان را بیشتر زیر نظر بگیرد. ممکن است پزشک، بسته به سابقه پزشکی خانوادگی‌تان، برای‌تان آزمایش بنویسد تا وضعیت ژنتیکی یا برخی موارد دیگر را در شما یا همسرتان بررسی کند (پس آماده یک آزمایش خون ساده باشید).
همچنین خوب است اطمینا حاصل کنید وضعیت واکسیناسیون‌تان به روز است. پزشک شما می‌تواند وضعیت ایمنی‌تان در برابر سرخچه را آزمایش کند تا مشخص شود به یک تزریق تقویتی نیاز دارید یا خیر (اگر در دوران بارداری‌تان با سرخچه گرفتار شوید ممکن است مشکلات جدی برای جنین ایجاد شود). پزشکان قویا توصیه می‌کنند زنانی که قصد بارداری دارند از واکسن آنفولانزا استفاده کنند چرا که آنفولانزا ممکن است به مشکلات جدی مانند ذات الریه یا زایمان پیش از موعد منجر شود.

۴. نحوه پی بردن به زمان تخمک گذاری
پیش‌ترها زنان متمرکزتر بودند و همه چیز را پیرامون قاعدگی‌شان می‌دانستند – زمان دقیق شروع قاعدگی، زمان پایان آن و زمان تخمک گذاری. اکنون که بسیاری از زنان از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنند، متوجه چرخه طبیعی قاعدگی‌شان نیستند. پزشکان توصیه می‌کنند روزهای بین دوره های قاعدگی‌تان را بشمارید. (از نخستین روز قاعدگی‌تان در یک ماه و شروع قاعدگی بعدی‌تان را بشمارید؛ اپلیکیشن‌هایی هم وجود دارند که در این کار به شما کمک می‌کنند.)
تخمک گذاری معمولا در حدود ۱۴ روز قبل از آخرین روز چرخه قاعدگی رخ می‌دهد (روزی قبل از آغاز پریودی). بنابراین، اگر یک چرخه منظم ۲۸ روزه دارید، تخمک گذاری شما احتمالا در روز ۱۴ رخ می‌دهد. در روزهای منجر به تخمک گذاری شما در بالاترین وضعیت باروری قرار دارید.
برای کمک به تعیین دقیق زمان تخمک گذاری، برخی متخصصین توصیه می‌کنند دمای پایه بدن‌تان را در یک دوره چند ماهه یادداشت کنید. یادداشت کردن دمای پایه بدن (BBT) کمی زحمت دارد: هر روز صبح به محض بیدار شدن از خواب با یک دماسنج پایه مخصوص دمای‌تان را اندازه می گیرید. پس از چند ماه شاهد یک الگو خواهید بود: دمای پایه بدن شما در روز تخمک گذاری پایین می‌آید، سپس روز بعد بالا می‌رود و تا زمانی که پریود هستید (یا اگر لقاح انجام شود در دوره بارداری‌تان) بالا می‌ماند. همچنین، پزشکان دیگر توصیه می‌کنند ترشح دهانه رحم‌تان را بررسی کنید (در زمان تخمک گذاری خاصیت ارتجاعی بیشتری پیدا می‌کند).

۵. عادت‌های‌تان را هم اکنون اصلاح کنید
اکنون زمان ایده‌آلی برای بازبینی برخی عادت‌های‌تان است – نوشیدن مشروبات الکلی را کنار بگذارید، مقداری وزن کم کنید، مرتب ورزش کنید. این احتمال وجود دارد که به بازبینی کامل سبک زندگی‌تان نیاز نداشته باشید ولی حالت ایده‌آل این است که قبل از مثبت شدن جواب آزمایش بارداری‌تان در وضعیت سلامتی خوبی به سر ببرید.
اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، حتی کاهش اندک وزن نیز می‌تواند تغییرات شگرفی ایجاد کند. اگر شاخص توده بدنی بالاتری داشته باشید، حتی ۵ تا ۱۰ درصد کاهش وزن فعلی‌تان نیز به افزایش شانس لقاح کمک می‌کند.
اگر دخانیات استعمال می‌کنید یا داروی روانگردان مصرف می‌کنید، توصیه می‌شود در اسرع وقت آن‌ها را ترک کنید. همچنین زمان خوبی برای کنار گذاشتن نوشیدنی‌های الکلی است. بسیاری از مشکلات با سندرم الکلی جنین مرتبط هستند زیرا هیچ سطح ایمنی برای قرار گرفتن در معرض الکل وجود ندارد. همچنین کاهش میزان مصرف کافئین روزانه‌تان که از قهوه، سودا، چای و شکلات دریافت می‌کنید نیز ایده بسیار خوبی است.
در مورد این‌که چه چیزهایی برای‌تان خوب است، خوب است مصرف ویتامین‌های قبل از بارداری را آغاز کنید. به عنوان مثال، برای کاهش ریسک نقص لوله عصبی، توصیه می‌شود هر روز ۴۰۰ میلی‌گرم اسید فولیک مصرف کنید و به مدت ۳ ماه قبل از لقاح این کار را انجام دهید.
هیچ گواه مشخصی وجود ندارد که رنگ کردن موهای‌تان در زمان بارداری ایمن نباشد. با این حال همیشه به بیماران گفته می‌شود چند هفته اول بارداری قرار گرفتن‌شان در معرض مواد شیمیایی را به حداقل برسانند. بنابراین اگر قصد دارید باردار شوید، ابتدا موهای‌تان را رنگ کنید.

۶. پیش از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید
تخمک تنها ۱۲ تا ۱۴ ساعت پس از تخمک گذاری زنده می‌مانند. اسپرم‌ها کمی سخت‌تر هستند و می‌توانند ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از رابطه جنسی زنده بمانند. حالت ایده آل این است که اسپرم در زمان آزاد شدن تخمک در بدن‌تان وجود داشته باشد. ولی حتی اگر یک چرخه کامل ۲۸ روزه داشته باشید، مشخص کردن دقیق زمان وقوع تخمک گذاری (بدون هرگونه مداخلات پزشکی)کار دشواری است.
پزشکان توصیه می‌کنند ۳ روز قبل از تخمک گذاری و ۳ روز پس از آن رابطه جنسی داشته باشید. شما می‌توانید از یک روش دیگر استفاده کنید و یک روز درمیان رابطه جنسی داشته باشید – این کار شانس برقراری رابطه در زمان تخمک گذاری را افزایش می‌دهد.

۷. آیا وضعیت‌تان در رابطه جنسی مهم است؟
در واقع پزشکان به زوج‌ها توصیه می‌کنند هر وضعیتی که برای‌شان مناسب‌تر است و احساس راحتی بیشتری می‌کنند انتخاب کنند.
هیچ وضعیتی وجود ندارد که مؤثرتر از دیگری باشد. وقتی کارتان انجام شد، حتما به پشت دراز بکشید تا شنا کردن اسپرم به سمت رحم‌تان راحت‌تر انجام شود. اگر می‌خواهید این کار را تقویت کنید می‌توانید یک بالشت زیر باسن‌تان قرار دهید. بالا بردن پاهای‌تان تفاوتی خاصی ایجاد نمی‌کند. فقط به پشت دراز بکشید و از لحظه لذت ببرید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از جای‌تان بلند نشوید.
وقتی منتظر دراز کشیده‌اید با فکر کردن به این‌که ارگاسم داشته‌اید یا نه به خودتان استرس وارد نکنید. هیچ گواه مشخصی وجود ندارد که این کار موجب ضایع شدن لقاح می‌شود.

۸. شرایط را بشناسید
اگر زیر ۳۵ سال هستید و از سلامتی عمومی برخوردار هستید، شانس لقاح در ۱۸ ماه پیش رو برای‌تان به این ترتیب است – در ۶۰ درصد از زوج‌های این گروه سنی در ۶ ماه اول، ۸۰ درصد در مدت یک سال و ۹۰ درصد در مدت یک سال و نیم لقاح صورت می‌گیرد. هر ماه ۱۵ درصد شانس لقاح در شما وجود دارد. درصد بسیار کمی از زوج‌ها مشکل باروری دارند و به درمان نیاز دارند.
باروری شما پس از ۳۵ سالگی با شدت بیشتری کاهش می‌یابد، بنابراین اگر سن‌تان بالاتر است زمان بیشتری برای لقاح زمان لازم است. اگر ۳۵ سال یا بالاتر هستید و پس از ۶ ماه رابطه جنسی محافظت نشده لقاح در شما صورت نگرفت، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید زیرا پنجره باروری‌تان کوچک‌تر می‌شود.

منبع خبر : fardanews

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *