برای باهوش شدن جنین در دوران بارداری چه کنیم؟!

باهوش شدن جنین در دوران بارداری، مواد غذایی برای باهوش شدن جنین،  طب سنتی برای باهوش شدن جنین، ویتامین برای باهوش شدن فرزند،  جنین باهوش و زیبا،  سوره هایی برای باهوش شدن جنین،  جنین نابغه،  چگونه جنینی باهوش داشته باشیم

عوامل موثر بر هوش جنین!

برای تولد فرزندی سالم و با هوش، مادران باردار باید از ابتدای دوران بارداری به عوامل موثر بر هوش جنین خود توجه کنند. شش عامل کلیدی که به طور مستقیم بر هوش جنین اثر می گذارند عباتند از:

تغذیه دوران بارداری
رژیم غذایی مادر در دوران بارداری از عوامل موثر بر تعیین هوش جنین است. تغذیه به عنوان یکی از موارد اثرگذار داخل رحمی مهم مؤثر بر رشد جنین است که می تواند به طور دائم تغییر کند. از آنجا که تغذیه دوران بارداری به راحتی قابل اندازه گیری نیست، در بسیاری از مطالعات از وزن نوزاد هنگام تولد به عنوان یک نشانگر جایگزین تغذیه استفاده می شود. مطالعات نشان داده است که سوء تغذیه پروتئین، می تواند به رشد و تکامل مغزی نامنظم و ناتوانی های یادگیری منجر شود. همچنین وزن هنگام تولد با میزان هوش در دوران کودکی در ارتباط است در واقع ارتباط معنی داری بین وزن کم هنگام تولد و اختلال توانایی های شناختی وجود دارد که هرچند در سطح فردی قابل توجه نیست اما در سطح جامعه کاملا واضح است.

مطالعات دیگر نیز نشان داده که وزن کمتر از ۱۵۰۰ گرم در هنگام تولد، تاثیر زیادی بر رشد فکری داشته و اغلب منجر به عقب ماندگی ذهنی می شود.

چاقی جنین
مطالعات علمی نشان داده است که وزن بیش از حد سنگین جنین در رحم مادر با عوامل موثر بر هوش آن در ارتباط است و شنوایی، بینایی و توانایی به دست آوردن دانش را در جنین کاهش می دهد.

سن مادر
مطالعات علمی نشان داده است که جنین مادران جوان تر از هوش کمتری نسبت به جنین مادران مسن تر برخوردارند. با این حال مادران مسن تر نیز در معرض خطر تولد کودکان مبتلا به سندرم داون هستند که این بیماری تا حد زیادی بر توانایی های شناختی آن ها تاثیر می گذارد.

ژنتیک
ضریب هوشی والدین بر جنین تاثیر می گذارد و حتی فرزندان متولد شده از پدر و مادر های دارای ضریب هوشی بالا معمولا دارای ضریب هوشی بالاتر از والدین خود هستند. در مطالعه بر روی صد و دو نوزاد مشخص شده فرزند پدر و مادرهای با ضریب هوشی حدود ۱۰۲، ضریب هوشی بالاتر از ۱۰۹ دارند.

دارو و مواد مخدر
مصرف دارو و مواد مخدر در والدین در دوران بارداری تاثیر مستقیم بر عوامل تعیین کننده هوش جنین دارد. به همین دلیل باید از استفاده بی رویه و بدون تجویز پزشک این مواد در دوران بارداری پرهیز شود.

استرس
استرس مادر تا حد زیادی می تواند بر رشد مغز جنین که اثرات طولانی روی هوش آن دارد، تاثیر داشته باشد. استرس می تواند به عنوان یک شاخص از محیط بیرون، به انطباق جنین برای زنده ماندن در جهان خارج کمک کند. واکنش مادر به استرس مانند افزایش ضربان قلب در دوران بارداری به منظور محافظت از جنین بروز می کند. با این حال، تمام استرس ها در مادر بد تلقی نمی شود و می تواند برای القاء سازگاری با محیط سودمند باشد.  

برای باهوش شدن جنین در دوران بارداری چه کنیم؟!

۱٫ رژیم غذایی مادر حامله باید شامل ید بیشتری باشد:

یادتان باشد كه ید درست مثل اسید فولیک، یک ماده معدنی و مهم براي دوران بارداری زنان تلفی شده و مصرف آن برای خود مادر و جنین داخل رحم او بسیار حیاتی است. در واقع، مي­توان ادعا كرد كه کمبود این ماده معدنی در طول ۱۲ هفته اول از دوران بارداری زنان می­تواند ضریب هوشی جنين داخل رحم اين افراد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. البته، نگران نشوید! چون مصرف مکمل يد در طي این دوره۱۲ هفته­اي هم می­تواند ضریب هوشی کودک شما را تا میزان ۱۷٫۲۵ افزایش دهد.

به همین علت، پزشكان متخصص زنان و زايمان به بيماران خود توصيه مي­كنند تا مواد غذایی را در رژیم غذایی دوران بارداری خود قرار دهند که غنی از ید باشد. در واقع، اين روش مي­تواند ایده خوبی برای داشتن فرزندان باهوش باشد. امروزه محققان توانسته­اند با تبدیل نمک­های معمولی به نمک یددار مقداری از نیاز روزانه زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد را به این ماده مغذی مهم برآورده کنند. اما شما می­توانید با اضافه کردن انواع ماهی­های دریایی، پنیر، ماست، شیر و تخم­مرغ به رژیم غذایی روزانه خانواده، ید مورد نیاز خود و جنین داخل رحمتان را دریافت کنید.

۲٫ مصرف ویتامین D در دوران بارداری:

ممکن است از این واقعیت غافل باشید که وجود ویتامین D نقش مهمي در برنامه غذایی زنان باردار ايفا مي­كند! در واقع، مي­توان ادعا كرد كه وجود ویتامین D كافي در برنامه غذایی زنان باردار می­تواند کلیدی برای رشد مناسب استخوان­ها و عضلات جنین داخل رحم اين افراد باشد. همچنین، فراموش نکنید كه مصرف این ویتامین نوسانات خلقی شما را در دوران بارداری کنترل نموده و برای تامین آرامش بدنتان، کمک زیادی به شما مي­کند. البته، این نکته مهم را هم به خاطر داشته باشید که مصرف مکمل­های ویتامین D3 در دوران بارداری زنان می­تواند ضریب هوشی فرزند داخل رحم اين افراد را به طور قابل توجهی بالا ببرد. جالب است بدانيد كه تاثیر این ویتامین بر زندگي آینده کودکان، با انجام آزمایش­های روانی حرکتی تایید شده است.

يادتان باشد كه همه افراد به خصوص زنان حامله می­توانند بدون صرف هزینه و با قرار گرفتن در معرض نور طبیعی خورشید برای مدت کوتاهی در روز و همچنین داشتن رژیم غذایی غنی از مواد غذایی که حاوی ویتامین D هستند، نیاز بدن خود و جنین داخل رحمشان را تامین کنند. البته، این نکته مهم را هم به یاد داشته باشید که مصرف مکمل­های ویتامین D تنها پس از مشاوره با دکتر متخصص زنان و زايمان برای زنان حامله مجاز است.

۳٫ اجتناب از مصرف الکل، تنباکو و کافئین در دوران بارداری :

اکثر کارشناسان و متخصصین زنان و زایمان توصیه می­کنند که زنان جوان در دوران بارداری خود از مصرف هر گونه مواد اعتیادآور مانند الکل، تنباکو و کافئین اجتناب کنند، طبق نظر این متخصصین، زنانی که قصد باردار شدن دارند، باید مدتی قبل از آغاز روند بارداری در بدن خود، مصرف این گونه مواد را ترک نمایند، زیرا استفاده از هر گونه مواد اعتیادآور مي­تواند اختلالاتی در روند رشد جنین داخل رحم زنان باردار به وجود اورد. در واقع، مي­توان ادعا كرد كه مصرف الکل، تنباکو و کافئین در طي دوران بارداري زنان خطرناک بوده و آن­ها را در آینده هم دچار مشکلات خاصی خواهد نمود. کودکانی هم که از مادران معتاد متولد می­شوند، در آینده تمایل بیشتري براي مصرف این مواد مضر به ویژه الکل خواهند داشت. علاوه بر آن که این مواد اعتیادآور هستند، می­تواند تاثیر منفی بر روند رشد مغز جنین داخل رحم زنان باردار بگذارند. به همین علت، بهتر است زنان باردار از مصرف الکل، تنباکو و کافئین در طي كل دوران حاملگی خود خودداری کنند، تا در آینده هم صاحب فرزندی با ضریب هوشی بالا شوند.

۴٫ استفاده زنان حامله از مکمل­هاي مناسب:

به عنوان یک خانم جوان و بي­تجربه به خاطر داشته باشيد كه مصرف ترکیبی از مکمل­های ویتامین B و اسید فولیک در دوران بارداری زنان، می­تواند سلامت روانی کودک اين افراد را بعد از تولد بالا برده و به رشد مناسب اين نوزادان در دوران جنینی هم کمک کند. در واقع، مي­توان ادعا كرد كه فولیک اسید نقش حیاتی در شکل­گیری سلول­های سالم مغز جنین در دوران بارداری مادر دارد. به همین دلیل، زنانی که در اوایل دوران بارداری خود این مکمل­ها را مصرف می­کنند، می­توانند نوزادان خود را از ابتلا به مشکل اوتیسم محافظت کنند.

البته، فراموش نکنید كه مصرف چربی­ها و پروتئین کافی در دوران بارداری برای رشد مغز جنین داخل رحم اين زنان بسیار مهم است. در نهايت، این نکته مهم را به یاد داشته باشید که کل کالری مورد نیاز زنان در طي دوران بارداری، با مصرف حداقل ۱۲٪ پروتئین بدون چربی و یا ۳۰٪ چربی به راحتی تامین می­شود. همچنین، يادتان باشد كه اضافه کردن اسفناج، عدس، غلات، حبوبات، گردو، تخم­مرغ، ماهی قزل­آلا و دیگر ماهی­های چرب به رژیم غذایی دوران بارداری زنان می­تواند اسید فولیک مورد نیاز بدن اين افراد را فراهم نموده و روند جذب چربی­های سالم را در بدن آن­ها افزایش دهد.

۵٫ ورزش کردن زنان در دوران بارداری:

یادتان باشد که ورزش کردن در دوران بارداری، به عنوان یکی از بهترین کارهايي است که می­تواند باعث تولد نوزادی با ضریب هوشی بالا شود. بنابراین، مي­توان ادعا كرد كه ورزش کردن زنان باردار و انجام تمرینات حرکتی مناسب در دوران بارداری از اهمیت خاصی برخوردار است. یادتان باشد كه ورزش کردن زنان در دوران بارداری علاوه بر این که می­تواند افزایش وزن خود فرد را در اندازه ایده­ال نگه دارید، بدن او را هم برای انجام روند زایمان طبیعی آماده خواهد كرد. اما آیا ورزش کردن زنان در دوران بارداری می­تواند میزان رشد مغز جنین داخل رحم اين افراد را افزایش دهد؟ نتايج اخير مطالعات دانشمندان نشان می­دهد نوزادان زنان بارداری که در طي دوران حاملگی خود به طور منظم ورزش می­کنند، نه تنها به هنگام متولد مي­شوند، بلکه نسبت به کودکان دیگر تا سن پنج سالگی از مهارت­های زبانی، شفاهی و هوش عمومی بالایی برخوردار خواهند بود. در مقابل، نوزادانی که از مادرانی با سبک زندگی بی­حرکت متولد می­شوند، دارای ضریب هوشی معمولی بوده و نسبت به این کودکان از مهارت­های کلامی و رفتاری پایینی برخوردار هستند. بنابراین مطمئن شوید که انجام تمرینات ورزشی مختلف بخش جدایی­ناپذیري از زندگی روزمره شما تا هنگام تولد نوزادتان باشد.

۶٫ با جنین صحبت کنید!

پژوهشگران با مطالعه درباره اندازه مغز نوزادان به دنیا آمده دریافته‌اند که صحبت کردن والدین و اطرافیان با جنین در دوران بارداری مادر می‌تواند باعث بزرگ شدن حجم مغز نوزاد و افزایش سطح هوش او در سالهای آتی پس از به دنیا آمدنش شود.

در این پژوهش مشخص شد نوزدانی که صدای ضبط شده مادران خود را در دوران جنینی شنیده بودند دارای مغزی بزرگ‌تر از نوزدانی بودند که تنها صدای پس زمینه را در حین جنینی شنیده بودند.

صحبت‌ با جنین همچنین می‌تواند باعث افزایش مهارت‌های گفتاری او در سالهای بعد شود، صدای مادر جزو یکی از اولین تجربیات حسی نوزاد در حین رشد است و او همینطور می‌تواند صدای ضربان قلب مادر خود را نیز بشنود.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *