برای بارداری آماده شوید

بهترین زمان باروری

لقاح جنین براساس یک سری از اتفاقات پیوسته است. هر ماهه هورمون ها از غدد هیپوفیز مغز، تخمدان را تحریک کرده تا تخمک گذاری کند. زمانی که تخمک به این ترتیب رها شد، از طریق یکی از لوله های تخمدان حرکت خود را آغاز می کند. اگر می خواهید باردار شوید، هم اکنون زمان آن است . اما چگونه می توان این زمان را از قبل پیش بینی کرد؟ برای بعضی از بانوان پیش بینی این زمان مانند هدف گیری به یک نشان متحرک است.

همیشه نگاهی به تقویم داشته باشیم

برای به یاد داشتن زمان تخمک گذاری از شمارش روزهای روی تقویم یا هر سیستمی که نگهداری زمان را برای شما ساده تر می کند، استفاده کنید و روز شروع عادت ماهیانه خود را علامت گذاری کنید و روزهایی را که در هر دوره از شروع عادت ماهیانه می گذرانید را بشمارید. اگر شما دقیقاً یک دوره پریود ۲۸ روزه کامل را می گذرانید، به این ترتیب زمان تخمک گذاری تقریباً ۱۴ روز بعد ازشروع آخرین عادت ماهیانه شما آغاز می شود. 
اگر دوره شما تقریباً بیشتر از ۲۸ روز است، عدد ۱۸ را از کوتاهترین دوره خود کم کنید. عدد بدست آمده از تفریق قبل زمان تخمک گذاری تقریبی شما را نشان می دهد، زمانیکه عادت ماهانه بعدی شما شروع می شود، روزها را بشمارید تا به عدد به دست آمده برسید، هفته بعد از آن روز، بهترین پیش بینی برای مناسب ترین روزهای باروری شما خواهد بود.
مثال : اگر دوره فردی ۳۰ روز است کافی است این عملیات را انجام دهد:۱۲ = ۱۸-۳۰؛ سپس با شروع پریود، ۱۲ روز بشمارد و به جلو برود ، هفته بعد از روزی که مشخص شد، احتمالاً بهترین زمان برای تخمک گذاری می باشد.

جوانب مثبت: روز شمار شما می تواند به سادگی روی ورق کاغذی انجام شود. 

جوانب منفی: بسیاری از عوامل می تواند تاثیرگذار بر زمان حقیقی تخمک گذاری باشد که عبارتند از بیماری ها، ناراحتی، استرس و تمرینات ورزشی، در اینصورت شمارش روزها دقیق نبوده است، خصوصاً برای خانم هایی که دوره های نامنظم دارند.

به تغییرات ترشحات رحمی توجه داشته باشید

درست قبل از تخمک گذاری، شما ممکن است متوجه بیشتر شدن ترشحات شفاف و لیزی شوید. این ترشحات همانند سفیده تخم مرغ خام است. بعد از تخمک گذاری، زمانیکه شانس باردار شدن بسیار کم می شود، این ترشحات بصورت غیر شفاف و چسبنده در آمده یا بکلی ناپدید می شوند. 
جوانب مثبت: تغییرات در ترشحات اغلب نشانه دقیقی برای غریب الوقوع بودن تخمک گذاری است. توجه کردن به این نشانه در دهانه رحم واقعاً تنها چیزی است که نیاز است. 
جوانب منفی: قضاوت در مورد جنس و ظاهر این ترشحات می تواند فقط موردی باشد که با نگاه کردن و لمس آن قابل تشخیص است. 

به دمای بدن خود درست بعد از بیدار شدن از خواب در صبح توجه کنید

به دمای بدن در زمانی که بدن شما کاملا در حالت استراحت توجه داشته باشید. تخمک گذاری ممکن است دمای بدن شما را کمی افزایش دهد و این معمولا کمتر از یک درجه است. دو تا سه روز قبل از اینکه دمای بدنتان بالا رود، شما در بالاترین حد باروری هستید. بنابراین زمانیکه برای سه روز یا بیشتر دمای بدن شما در حد ثابتی بالا رفته است می توانید اینطور فرض کنید که تخمک گذاری انجام شده است. 

از یک دماسنج دهانی برای دیدن دمای بدنتان هنگام صبح بعد از بیدار شدن از خواب استفاده کنید. می توانید از یک دماسنج دیجیتال یا دماسنج مخصوص این کار استفاده کنید. به سادگی هر روز صبح قبل از بلند شدن از رختخواب دمای بدن خود را اندازه گیری کنید. دمای اندازه گیری شده هر روز صبح را یادداشت کنید و توجه داشته باشید که چه زمانی این دما افزایش پیدا می کند. 
جوانب مثبت: این کار به سادگی امکانپذیر است و فقط احتیاج به یک دماسنج دارید. اغلب اوقات این کار بسیار به شما کمک می کند که زمان تخمک گذاری را پیش بینی کرده و بدانید که آیا زمان آن ثابت است یا خیر.
جوانب منفی: تغییر در دمای بدنی ممکن است بسیار کم باشد و افزایش آن به سختی و بعد از تخمک گذاری مورد توجه قرار گیرد. ممکن است به راحتی نتوانید هر روز در یک زمان دمای بدن خود را اندازه گیری کنید، مخصوصاً زمانی که برنامه منظمی برای خواب ندارید.

از بسته های پیش بینی تخمک گذاری استفاده کنید

بسته های پیش بینی زمان تخمک گذاری که مقدار قند هورمون ها در ادرار را اندازه گیری می کند، زمان بدست آمده حاصل از افزایش هورمون ها، نشانه زمان پیش از تخم گذاری است. برای گرفتن بهترین نتیجه، قبل از استفاده از آن دستورالعمل داخل بسته بندی را دقیقاً بخوانید. 
جوانب مثبت: این آزمایش به احتمال زیاد می تواند بهترین زمان برای تخمک گذاری را مشخص کند یا حتی نشانه هایی را مشخص می کند که دقیقاً چه زمانی تخمک گذاری اتفاق می افتد. 
جوانب منفی: این بسته بندی ها ممکن است برای بعضی از خانم ها قیمت زیادی داشته باشد.

اگر شما دقیقاً یک دوره پریود ۲۸ روزه کامل را می گذرانید، به این ترتیب زمان تخمک گذاری تقریباً ۱۴ روز بعد ازشروع آخرین عادت ماهیانه شما آغاز می شود.
وظایفی که باید انجام شود.
بطور منظم با همسرتان نزدیکی کنید:
اگر می خواهید باردار شوید، همواره دو یا سه بار در هفته با همسرتان نزدیکی کنید. بنابراین به احتمال زیاد موفق خواهید شد که زمان تخمک گذاری را مورد هدف قرار دهید. برای یک زوج سالم که قصد دارند صاحب فرزند شوند، چیزی بعنوان نزدیکی بیش از حد وجود ندارد. برای بسیاری از زوج ها این تنها چیزی است که به آن نیاز دارند. 

نزدیک به زمان تخمک گذاری روزی یک بار با همسرتان نزدیکی کنید:

نزدیکی روزانه با همسر در حین دوره تخمک گذاری، احتمال لقاح جنین را افزایش دهد. اگرچه با هر بار نزدیکی، غلظت اسپرم مرد کمی کاهش می یابد، ولی این کاهش اسپرم معمولاً برای مردی سالم مسئله ای نخواهد بود.

یک روش سالم برای زندگی خود انتخاب کنید:

وزن خود را در حد سلامت نگهداری کنید که شامل فعالیت های فیزیکی در برنامه روزانه، تغذیه مواد غذایی سالم، قهوه و چای در حد سلامتی و دوری از استرس و پریشانی است. این عادات خوب به شما و جنینتان در زمان بارداری نیزکمک خواهد کرد.

برنامه های قبل از بارداری را بررسی کنید:

پزشکتان می تواند شما را در دستیابی به تمامی جنبه های زندگی سالم راهنمایی کند و به شما درشناسایی تغییرات روش زندگیتان کمک کرده تا با این تغییرات موفق به یک بارداری سالم شوید. برنامه های قبل از بارداری خصوصا به زوج هایی کمک می کند که بیماری خاصی دارند.

ویتامین های مورد نیاز بدنتان را مصرف کنید:

اسید فولیک نقش تعیین کننده ای در رشد جنین دارد. قبل از بارداری مصرف روزانه مکمل های ویتامین یا فولیک اسید که چند ماه قبل از لقاح جنین آغاز شده باشد، بطور قابل ملاحضه ای خطر بیماری ستون فقرات را در جنین کاهش می دهد.


از انجام این کارها خودداری کنید 

کشیدن سیگار:

تنباکو باعث تغییر در ترشحات رحمی می شود که ممکن است از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری کند. کشیدن سیگار همچنین خطر سقط جنین را افزایش می دهد و جنین در حال رشد را از دریافت اکسیژن و مواد غذایی محروم می کند. اگر شما سیگار می کشید از پزشک خود بخواهید که قبل از لقاح جنین در ترک این عادت به شما کمک کند. برای نجات خانواده خود، قسم بخورید که این عادت را برای همیشه ترک خواهید کرد.

نوشیدن الکل:

اگر شما باردار هستید یا قصد بارداری دارید از نوشیدن الکل بکلی خودداری کنید. 

هرگونه دارویی را زیر نظر پزشکتان مصرف کنید:

بعضی از داروها حتی آنهایی که بدون نسخه می توانید از داروخانه ها تهیه کنید می تواند مشکلاتی را در لقاح جنین بوجود آورد.مصرف بعضی از این داروها نیز ممکن است در زمان بارداری خطرناک باشد.

چه زمانی باید برای مشاوره به پزشک مراجعه کرد

بیشتر زوج های سالم با نزدیکی های مکرر، به احتمال زیاد در عرض یکسال باردار خواهند شد. دیگران ممکن است احتیاج به کمی کمک داشته باشند. 
اگر شما در اوایل ۳۰ سالگی یا جوانتر هستید و شما و همسرتان از سلامتی کامل برخوردارید، بدون مشورت با پزشک برای یک سال نزدیکی های مکرر را امتحان کنید. اگر سن شما ۳۵ سال یا بیشتر است یا شما و همسرتان مشکوک به مشکل باروری هستید و یا از آن اطمینان دارید، احتمالاً شما قبل از یک سال نیاز به مشورت با پزشک داشته باشید. 
مشکلات باروری خانم ها و آقایان به یک نسبت امکان پذیر است و این مشکلات قابل علاج هستند. براساس ریشه این مشکلات، پزشک معالج شما و همسرتان یا دکتر خانوادگی شما احتمالا می تواند برای رفع مشکل به شما کمک کند. در بعضی از موارد متخصصین در این امر، احتمالاً بهترین راه چاره هستند.

اگر شما سیگار می کشید برای نجات خانواده خود، قسم بخورید که این عادت را برای همیشه ترک خواهید کرد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *