با علاقه کودک به لوازم آرایش و آرایش کردن چه کنیم؟!

هم اکنون یکی از محبوب‌ترین کار‌ها در میان خانم‌ها و کودکان، علاقه به آرایش کردن و لوازم آرایش است.

نخستین دلیل علاقه به آرایش کردن در میان کودکان در سنین قبل از بلوغ شباهت بیشتر پیدا کردن به مادر است و البته مادری که آرایش می‌کند این موضوع در کودکانش بیشتر مشاهده شده است.

علاقه کودک به لوازم ارایش، لوازم آرایش مخصوص کودکان

والدین در نظر بگیرند در صورت اشتیاق کودک برای استفاده از لوازم آرایشی این تصور ایجاد نشود که کودکشان دچار مشکل شده و یا اختلال پیدا کرده است؛ برعکس در صورتی که والدین نسبت به این موضوع با رفتارهای توام با داد و فریاد کودک را سرکوب کنند به احتمال زیاد نه تنها این اشتیاق در کودک از بین نمی‌رود بلکه قوی‌تر می شود.

والدین با برقراری یک ارتباط صمیمانه با کودک قانون گذاشته و به کودک بگویند "الان شما در شرایطی نیستی که بخواهی انتخاب بکنی که این کار را انجام بدهی یا ندهی و به سن بزرگتر که رسیدی خودت انتخاب می کنی".

دختران خردسال با الگو گرفتن و همانندسازی با مادر یا خواهر خود، در بازی‌های کودکانه با برداشتن لوازم آرایشی بزرگ تر‌ها و آرایش کردن خود یا عروسک شان، شور و اشتیاق آرایش کردن را نشان‌ می‌دهند و متاسفانه در برخی موارد، مادرانی با اعتماد به نفس پایین و تحت تاثیر برخی چالش‌های سِت مادر-دختری در فضا‌های مجازی، دختران خود را به صورت مستقیم و غیر مستقیم تشویق به آرایش کردن و پوشش هماهنگ با خود می‌کنند.

در این رقابت، معصومیت دختر بچه‌های کوچک دستمایه امیال فخر فروشانه بزرگ سالان می‌شود و این خود القای نوعی بلوغ زودرس در دختران خردسال است که به آن‌ها این مجوز را می‌دهد که تو می‌توانی مانند مامان پوشش و آرایش داشته باشی!

کودکان از والدین خود تقلید می‌کنند و این موضوع به ویژه در دختر بچه‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. باید مادران به این آگاهی برسند که ضرورتی ندارد فرزنداشان را از کودکی با وسایل آرایشی آشنا کنند زیرا این امر منجر به از بین رفتن اعتماد به نفس کودک می‌شود و به این معناست که تو زیبا نیستی.

تضعیف اعتماد به نفس کودکان با آرایش کردن!
از دیگر عوارض آرایش دختر بچه ها، تضعیف اعتماد به نفس آن هاست، زیرا وقتی آن‌ها به سنین بالاتر برسند، دیگر نمی‌توانند در اجتماع بدون آرایش حضور یابند. در بررسی روان کاوانه مشخص شده این گرایش ممکن است تبدیل به اختلال شخصیت شود و زندگی روزمره فرد را مختل کند.

همچنین میل به نشان دادن خود به صورت هرچه زیباتر باعث افسردگی ناشی از زیبا نبودن و بروزصدمات پوست به خصوص در سنین کم می‌شود و این دستاورد روش‌های تربیتی غلط والدین در کودکی فرزندانشان است.

۵ توصیه به والدین کودکان علاقه‌مند به لوازم آرایشی!
با توجه به آسیب‌های مطرح شده، بهتر است این رفتار‌ها را در مواجهه با کودکانی که تمایل زیادی به آرایش پیدا کرده اند، انجام دهید.

۱- از بیان هر کلام تند و کوبنده پرهیز کنید. اگر‌ می‌خواهید دخترتان به جای استفاده از لوازم آرایش به دنبال زیبایی‌های دیگری باشد، باید کمی در شیوه تربیتی تان تجدید نظر کنید و سعی در تقویت اعتماد به نفس فرزندتان داشته باشید.

۲- زیبایی‌های ظاهری و باطنی او را تشویق کنید. با تمجید از زیبایی دخترتان نه تنها نیاز به توجه او را اغنا می‌کنید بلکه وجود او را سرشار از امید و انرژی و اعتماد او را به خود جلب می‌کنید. این عبارات مثبت را به دخترتان هدیه کنید: «از این که امروز در جمع خوب و مودبانه صحبت کردی، به تو افتخار می‌کنم»، «این مدل مو خیلی بهت میاد»، «همیشه فوق العاده زیبا هستی» و ….

۳- وسایل ارتباط جمعی مثل تلویزیون، کتاب‌ها و رمان ها، مجلات، فیلم ها، سایت‌ها و حتی بازی‌های کامپیوتری، گاهی کودک را تحریک می‌کنند؛ بنابراین لازم است والدین قبل از تهیه آن برای فرزندانشان از محتوا و اثراتش آگاه باشند.

۴- در حضور کودکان خودآرایی کمتری داشته و برای او توضیح دهید که این کار مخصوص بزرگ ترهاست و برای سلامت شما مضر است و همواره دختران را به آراستگی متناسب با سن شان تشویق کنید.

۵- لوازم آرایشی کودکانه‌ای برای آن‌ها بخرید که بیشتر جنبه سرگرمی دارند. در صورت علاقه کودک شما به استفاده از وسایل آرایشی، به کودک تان بیاموزید به جای استفاده از کرم پودر از مرطوب کننده ها، ضد آفتاب‌های با درجه ۳۰ تا ۵۰ و به جای لاک برای براق شدن ناخن از وازلین استفاده کند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *