بالا نرفتن بتای خون بعد از انتقال جنین/ آیا بارداری من خارج رحمی است؟!

 سلام من امروز روز ۲۱ انتقال جنین هست ازمایش بتا دادم ولی بتام خیلی کم بالا میره دکتر تشخیصش خارج از رحم هست ولی من هیچ دردی ندارم سونو واژینالم شدم هیچی دیده نشد من باید چیکار کنم؟

پاسخ مشاور:

سلام با توجه به اینکه در سونوی واژینال چیزی دیده نشده خارج رحمی رد می شود.

***

چه موقع باید تست بارداری IVF را انجام دهم ؟

تقریبا ۳۵ ساعت قبل از بازیابی تخمک، HCG یا هورمون گونادوتروپین انسانی به وسیله تزریق به خانم منتقل می شود. در ۲۴ ساعت آینده، سطح HCG برای تأیید مقدار آن برای بالغ شدن جنین آزمایش می شود. به طور معمول، نطفه ۳ یا ۵ روز بعد از برداشت تخمک به رحم منتقل می شوند و معمولا در طی ۶ تا ۱۰ روز پس از برداشت تخمک HCG تولید نمی شود. HCG به مدت ۵-۱۴ روز در سیستم خانم باقی می ماند و از طریق آزمایش حساسیتی بارداری در ۱۰ یا ۱۱ روز پس از افزایش هورمون لوتئینیزه، می توان HCG مثبت را مورد آزمایش قرار داد. افزایش LH در چرخه IVF رخ نمی دهد، اما هنگامی که با تزریق HCG شبیه سازی می شود، به دلیل همپوشانی با روزهایی که تزریق HCG انجام شده در نتایج دیده می شود که نادرست است.
برای دستیابی به نتایج مثبت واقعی، بهتر است ۱۴ روز دیگر بعد از تزریق HCG برای پاک شدن آن از سیستم صبر کنید. هنگامی که HPT منفی است و HCG پاک شده است، نتیجه مثبت در چند روز بعد نتیجه مثبت واقعی است زیرا شما در نهایت یک منبع جدید از HCG که در دوران بارداری تولید می شود، دارید.

چه نوع تست بارداری باید پس از IVF بگیرم؟

۲ راه وجود دارد که متوجه شوید باردار هستید یا خیر:انجام آزمایش طبیعی حاملگی IVF که نتایج ۱۰۰٪ واقعی ندارد و یا آزمون حاملگی IVF در درمانگاه باروری، به نام "آزمون بارداری بتا"، که خون را آزمایش کرده و از نتیجه مثبت آن مطمئن می شود.
اما توجه داشته باشید آزمون حاملگی طبیعی خانگی برای خانم هایی که داروهای باروری مصرف می کنند دقیق نیست زیرا آزمون فقط به HCG تزریق شده به سیستم واکنش نشان می دهد. این آزمایش HCG را در ادرار بررسی می کند.
در حالی که آزمون حاملگی بتا، که برای بارداری به روش IVF توصیه می شود، جریان خون شما را بررسی می کند. اگر خون حاوی مقادیر طبیعی HCG باشد نتایج تست واقعی خواهد بود.

تست بارداری خانگی

نتایج مثبت: آزمون حاملگی خانه ۱۰۰٪ دقیق نیست و فقط باعث ناامیدی می شود. صبر کنید تا با پزشک ملاقات کنید نظرات او را در نظر بگیرید. در لحظه مناسب، پزشکان یک آزمایش خون و یک سونوگرافی (بخوانید:سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟) برای خانم انجام می دهند و نتایج می تواند بارداری را تایید کند.
نتایج منفی: هنگامی که از IVF استفاده می کنید و آزمایش خون و سونوگرافی انجام داده اید منتظر نظرات پزشک باشید. به یاد داشته باشید پزشک بهتر می تواند به شما کمک کند.

آزمایش خون برای بارداری

نتایج مثبت: پس از اولین آزمایش مثبت بتا هیجان زده نشوید. سطح HCG مورد بررسی مقدار HCG موجود در خون را نشان می دهد. آزمایشهای متعدد IVF حاملگی همچنان ادامه خواهد داشت و ۲ تا ۳ روز بعد تکرار خواهد شد. در این زمان، هدف این است که زن بتواند HCG بیشتری را نسبت به گروه اول داشته باشد زیرا HCG بیشتر به معنی حاملگی سالم است. اگر تمام ۳ آزمایش بتا بعدی حاملگی سالم را نشان داد، سونوگرافی ۶ تا ۸ هفته بعد انجام خواهد شد و ممکن است در طول ۸ هفته آینده داروهای باروری را برای حمایت از حاملگی در آینده ادامه دهید.
نتایج منفی: اگر آزمون بتا منفی شود، اولین تلاش بی نتیجه بوده است و می تواند ناامید کننده باشد. اما اگر انگیزه ای برای ادامه دادن داشته باشید و دوباره امتحان کنید، هنوز می توانید یک چرخه دیگر را تجربه کنید و شاید این بار موفقیت آمیز باشد. در صورتی که برای دومین بار تلاش می کنید، خانم باید مدتی قرص مصرف نکند و با پزشک درباره چگونگی وقوع چرخه IVF و آنچه می تواند باعث نتایج منفی شود صحبت کند. بعضی چرخه IVF جدید را با چرخه قاعدگی بعدی خود شروع می کنند و یک بار دیگر این روند را انجام می دهند. بیماران تحت IVF باید در نظر داشته باشند که همه موفق نمی شوند، اما همه نیز شکست نمی خورند.

مثبت باشید

در هنگام شروع، ممکن است نوسانات خلقی داشته باشید. سعی کنید خوش بین باشید زیرا این استرس ها تغییری در نتیجه ایجاد نمی کند.

نطفه بیرون نمی افتد

نطفه به دیواره های رحم چسبیده است و هیچ کاری منجر به خروج آن نمی شود.

اجتناب از مصرف پروژسترون

در طول دوره انتظار، از مصرف پروژسترون، کریون، و غیره جلوگیری کنید، زیرا ممکن است علائم بارداری را به دنبال داشته باشد.

با دوستان خود صحبت کنید

بهتر است در زمان انتظار با دوستانتان صحبت کنید. بهتر است دوستی انتخاب کنید که شما را دوست داشته باشد و حمایت و سرگرم کند.

همراه با همسرتان تست کنید

بهتر است آزمایشات را همراه با همسرتان انجام دهید. در خصوص نتایج مثبت و منفی با او صحبت کنید.
در صورتی که سؤال های مهم دارید با پزشک خود تماس بگیرید. با پزشک تماس بگیرید. آنها مطمئنا خوشحال خواهند شد که به سوالات شما پاسخ دهند، زیرا آنها می خواهند به روش های ممکن به شما کمک کنند.

اشتراک‌گذاری
27 نظر
 1. سلام من ۲۱ روزه انتقال جنین داشتم روز ۱۴انتقال آزکایش خون زازم بتا ۲۴۳/۹۹بود ولی روز ۲۱رفتم شده ۱۴۷ مم باید چکار کنم آیا پایان بارداریمه خیلی ناراحتم لطفا راهنمایی کنید?

  1. سلام اگر تا ۴ روز آینده پریود نشدید مجدد آزمایش خون انجام بدهید.

 2. سلام من روز ۲۸ بارداریمه امروز ساک حاملگی دیده شد ولی قلب نه .تست بتا دادم ۱۸ شده بود ..ر حالیکه تست دومم ۴۶۵ بود .ممکن هست ک به علت مصرف داروها جواب اشتباه باشه …؟ چون ساک حاملگی دیده شده هنوز امیدی هست ؟

  1. سلام باید ۳ روز دیگر مجدد آزمایش تیتر بتا انجام بدهید تا وضعیت شما مشخص شود.

 3. سلام، آزمایش روز ۲۱ بعد از انتقال جنین مقدار بتا رو ۸۹۰ نشون داده. این مقدار طبیعیه؟ لطفأ

  1. سلام بله عدد بتای خون شما نرمال است.

 4. سلام لطفأ جوابمو بدین، عدد ۸۹۰ برای بتا ۲۱ روز بعد از آی وی اف کمه؟
  اگه ممکنه برام ایمیل کنید جوابمو پیدا نمیکنم

  1. سلام عدد بتای خون شما نرمال است وجای نگرانی وجود ندارد.

 5. سلام از اروز انتقال جنین ۱۱ روز گذشته آز خون دادم منفی بود این چه معنی داره ؟ یعنی باردار نیستم یا زود آز دادم چون گفته بودن حتما بعد از ۱۶ روز باشه لطفا جواب بدید؟

  1. سلام باید ۱۵ روز بعد از انتقال جنین آزمایش خون انجام بدهید.

 6. بعد۱۴روز عدد بتا۱۱۰شده گفتن جواب منفیه ممکنه بعد چن روز مثبت شه؟؟

  1. آزمایش بتای خون شما مثبت است.

 7. سلام.من رحم اجاره ای هستم.۸ روز پیش انتقال داشتم دیروز آزمایش دادم بتا ۲ بود آیا امیدی به مثبت شدن آزمایش تا روز ۱۴ هست؟

  1. سلام باید ۱۵ روز بعد از انتقال جنین آزمایش خون انجام بدهید.

 8. سلام وقتتون بخیر ۲۰ روز پیش انتقال داشتم آزمایش بتا بدم یا چند روز دیگه صبر کنم

  1. سلام بله باید آزمایش خون انجام بدهید.

 9. بعد از ۱۴ روز از انتقال جنین آزمایش بتا دادم و عدد ۱۴/۳ بود
  جواب تست منفیه یا مثبت؟

  1. باید ۳ روز دیگر آزمایش بتا تکرار شود .

 10. با سلام
  روز ۱۴ انتقالم عدد بتا۱۲۷ و سه روز بعدش ۴۵۴ بود آیا عدد بتا نرماله؟
  پایین نیست ؟

  1. سلام با توجه به تیتر صعودی بتای خون شما جای نگرانی وجود ندارد نیازی به تکرار آزمایش ندارید ۱۵ تا ۲۰ روز دیگر سونوگرافی انجام بدهید.

 11. من روز ۱۴ انتقالم ازمایش تیتر بتا ۳۸۵۰ بود دوتا جنین بلایت انتقال داده بودم و توی سونو یدونه دیده شد.این عدد طبیعیه؟؟امکان داره مول باشه؟

  1. سلام بله عدد بتای خون شما طبیعی است .

 12. سلام خسته نباشید من دوتا جنین ۸سلولی bبرام انتقال دادن روز دهم آزمایش دادم ۶/۳بود روز دوازدهم آزمایش دادم ۷/۷۷هست البته آمپول hcg هم نداشتم یعنی میتونم امیدوار باشم؟

 13. سلام من ۱۴ روز بعد انتقال آزمایش دادم بتا ۵.۳۹ بود?یعنی منفی شده؟

 14. سلام من روز ۱۴ انتقالم عدد بتام ۲۹۰ بود. آیا این عدد نشون میده که مثبته یا نه؟

 15. سلام من روز ۱۴ انتقالم عدد بتام ۲۹۰ بود. آیا این عدد نشون میده که مثبته یا نه؟

 16. با سلام و عرض ادب سوم خرداد انتقال داشتم و امروز هفدهم ( ۱۵امین روز)ازمایش بتا دادم جوابش ۲ شد گفتن منفی هست. البته رنج آزمایشگاه اینطور بود اعدادش: ۱۰ منفی بود. ۱۰ تا ۲۵ مشکوک و مجدد، ۲۵ مثبت. لطفا راهنمایی بفرمایین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *