باز کردن لوله های رحم با هواگذاری یا عکس رنگی رحم؟!/ هوادهی رحم چگونه است؟

من عکس رنگی رو نشون دکتر دادم وا اون گفت که لوله هات بازن اما ماده ی حاجب با فشار وارد شده و رفته داخل و لوله هات چسپندگی نداره رفتم پیش ماما و گفت تا ۶ ماه اگر باردار نشدی میفرستمت برو هواگذاری رحم تو رو خدا بهم بگید این هواگذاری چیه؟؟

پاسخ از خانم دکتر عصمت مهدوی رادیولوژیست 

هوا گذاری یا هیدروتوبیشن یک روش بسیار قدیمی است که در حال حاضر کاربرد ندارد.

توضیحات تکمیلی:

آزمايشات مختلفي براي ارزيابي باز بودن لوله‌هاي رحمي در دسترس قرار دارد. ساده‌ترين و قديمي‌ترين آزمايش در مورد باز بودن‌ لوله‌ها، تست روبين است‌. در اين روش به كمك دستگاههاي مخصوص يا با استفاده از يك سرنگ خاصي گاز را با فشار از طريق دهانه رحم به‌ داخل رحم و لوله‌ها وارد مي‌كنند و عبور آن از لوله‌ها را بررسي مي‌كنند.

باز بودن لوله‌ها بر اساس فشاري كه دستگاه فشارسنج نشان مي‌دهد مشخص مي‌گردد. همچنين پزشك با قرار دادن يك گوشي در قسمت‌ تحتاني شكم و شنيدن صداي خروج هوا از انتهاي لوله رحم متوجه‌ مي‌شود كه لوله‌ها باز است‌. اين روش بعلت غيرقابل ‌اعتماد بودن امروزه كاربرد چنداني ندارد.

هيستروسالپنگوگرام (HSG) نوعي عكسبرداري مخصوص با اشعه x از رحم و لوله‌هاي آن است‌. HSG را پس از قطع خونريزي قاعدگي يعني‌در روزهاي ۸ تا ۹ قاعدگي و هنگامي كه هنوز جدار داخلي آن نازك است انجام مي‌دهند. اين عمل معمولاً در كلينيكهاي راديولوژي قابل‌ اجرا خواهد بود.

بسياري از پزشكان قبل از انجام هيستروسالپنگوگرام‌، آنتي‌بيوتيك و مسكن را براي بيماران خود تجويز مي‌كنند و بسیاری از بیماران عکس رنگی را تحت بیهوشی انجام می دهند.

پس از قرارگرفتن بيمار روي تخت راديولوژي پزشك وسيله مخصوص اين كار را كه كانولاي سرويكس نام دارد در داخل مجراي دهانه رحم قرار مي‌دهد. اين وسيله فلزي است ولي اخيراً نوع يكبار مصرف و پلاستيكي آن هم به‌ بازار عرضه شده است‌.

در مرحله بعد يك ماده حساس به اشعه (مايعي كه نسبت به اشعه x قابل رؤيت مي‌شود) بداخل حفره رحم تزريق مي‌شود. اين كار بطورمداوم و با فشار كم در ضمن مشاهده رحم با دستگاه خاص بايستي انجام ‌گيرد. با گرفتن تصاوير مختلف مي‌توان عبور ماده رنگي به داخل حفره‌رحم و سپس لوله‌ها و از آنجا به شكم را مشاهده كرد. كليشه راديوگرافي‌گرفته شده جزء مدارك هميشگي بيمار قرار خواهد گرفت‌.

براي يك گزارش مطلوب بايد ۳ كليشه درضمن هيستروسالپنگوگرافي‌ تهيه شود. اين كليشه‌ها شامل يك عكس در مراحل اول براي بررسي‌حفره رحم‌، و همچنين يك فيلم تأخيري براي اطمينان از جابجایی مایع خارج شده از لوله در داخل شكم و لگن است‌.

يك HSG چگونگي قسمت داخلي دستگاه توليدمثل را نشان مي‌دهد. در يك هيستروسالپنگوگرام طبيعي حفره رحم به شكل يك مثلث سفيدرنگ در زمينه سياه فيلم مشاهده مي‌گردد. از آنجا ماده رنگي ‌به داخل لوله‌هاي رحمي رفته و به صورت دو خط طويل سفيدرنگ در هر طرف رحم نمايان مي‌شود. در مواقعي كه ماده رنگي از لوله باز به‌داخل شكم مي‌ريزد شكل پخش شدن دود در هوا را بخود مي‌گيرد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *