بازی با کودک یک ساله برای تقویت هوش!

بازی با کودک یک ساله برای تقویت هوش، تقویت هوش کودک یک ساله،  اسباب بازی فکری برای کودک یک ساله، آموزش بازی برای کودک یک ساله،  بازی با کودک یک و نیم ساله،  رفتار با کودک یک ساله،  توانایی های کودک یک ساله،  اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال

هنگامی که کودکان بازی می کنند یاد می گیرند که از فکرشان استفاده کنند.

«ژان پیاژه »، روان شناس معروف کودکی که درباره رشد کودکان مطالعه کرده به ما کمک نموده تا درباره نحوه یادگیری کودکان چیزهای زیادی بدانیم.

کودکان هنگام بازی از حواس خود استفاده می کنند.

به وسیله چشیدن ، جویدن ، دیدن ، حس کردن و شنیدن چیزهای مختلف، رنگ ها، اندازه ها، ترتیب و چیدمان، وزن و… را یاد می گیرند.

این گونه مواجهه در مراحل پایین تر منجر به بالا رفتن مهارت های استدلال و منطق برای سنین بالاتر می شود.

کودکان در ضمن بازی های فکری و ذهنی تجربه های زیادی به دست می آورند.

اغلب بازی نوزادان با والدین و سایر اعضای خانواده است.نوزادان این بازی ها و احساس خوشی را که از طریق آن به دست می آورند را دوست دارند.
شما می توانید برای نوزادان آواز بخوانید، دستشان را حرکت بدهید، پاهایشان را به هم بزنید و شکمشان را با دهان قلقلک بدهید.
آن ها مشتاقانه می خندند و قهقهه می زنند.
موقعی که نوازد کمی بزرگتر می شود بازی های ساده مانند در آوردن صدای حیوانات برایش جالب است.
نوزادان دوست دارند احساسات خوشی که به وسیله صحبت کردن با آنها به وجود می آید ادامه پیدا کند.

۹ بازی جذاب برای کودکان زیر یک سال!
تمامی این بازی ها براحتی در خانه و توسط والدین قابل انجام هست و برای رشد کودکان بسیار مناسب است. این بازی ها در عین سادگی ، تاثیر بسیار بالایی بر رشد جسمی ، حسی ، حرکتی و هوشی نوزادان زیر یک سال دارد. همانوطر که گفتیم این ۹ بازی مناسب نوزادان زیر یک سال ( ۳ ماهه ، ۶ ماهه ، ۹ ماهه تا یک ساله ) است. 

۱- بازی گم شدن توپ
هدف:
آموزش ثبات اشیا

این بازی مناسب نوزادان زیر یک سال است.

یک توپ کوچک نرم انتخاب کنید، آن را در یک ظرف درپوش دار بگذارید. از بچه بپرسید توپ کجا رفت؟ او را تشویق کنید که در ظرف را باز کند و توپ بیرون بیفتد مثل جعبه‌هایی که دلقکی بیرون می‌پرد، بیرون افتادن توپ هم برای او جالب خواهد بود. این بازی راهی است که به کودک می‌آموزد که چیزهایی که او نمی‌بیند ممکن است وجود داشته باشد. این بازی، آموزش ثبات هدف و شی‌ء است و برای توجه و هوشیاری مناسب است.

۲- بازی خراب کردن قلعه
هدف:
افزایش هماهنگی چشم و دست

مناسب نوزادان زیر یک سال

ظرف‌های پلاستیکی یا ظروف ماست و یا کاسه‌های نشکن برای این بازی مناسب هست. از این ظروف برای ایجاد یک برج استفاده کنید، به کودکتان کمک کنید که برج را بریزد، این فعالیت به او یاد خواهد داد که نشانه‌گیری یک هدف را بیاموزد و باعث بهتر شدن هماهنگی چشم و دست می‌شود، درحالی‌که ریختن و چیدن را هم یاد خواهد گرفت.

۳- بازی خودش نیست ولی صداش هست
هدف:
آموزش ثبات اشیا

مناسب نوزادان زیر یک سال

راه دیگر برای تقویت مفهوم ثبات شی ( این مفهوم به این معنی است که اگر وسیله‌ای از جلو چشم کودک خارج می‌شود کودک بفهمد که هنوز آن شی وجود دارد). به‌وسیله مخفی کردن یک اسباب‌بازی صدادار زیر پتو و یا حوله است. ابتدا اسباب‌بازی را به‌طور جزئی با پتو بپوشانید سپس صدای اسباب‌بازی را دربیاورید و او را تشویق کنید که اسباب‌بازی را پیدا کند، دوباره اسباب‌بازی را پنهان کنید، البته این بار به‌صورت کامل، بازی را تکرار کنید، در صورت پیدا کردن اسباب‌بازی، کودکتان را تشویق کنید.

۴- بازی های حمام
هدف:
افزایش دقت به محیط، یکپارچگی حسی و هماهنگی چشم و دست

مناسب نوزادان زیر یک سال

زمان حمام را به زمان اکتشاف و بازی تبدیل کنید. قاشق‌های پلاستیکی ، آبپاش و کاسه‌های پلاستیکی را در وان کودکتان بگذارید، او با آن‌ها ریزش آب را خواهد دید و از آن‌ها لذت خواهد برد. تفریح دیگری هم می‌توان کرد، یک اسفنج را به کودکتان بدهید اسفنج را خیس کنید، او از فشار دادن اسفنج و ریزش آب لذت می‌برد. این بازی باعث افزایش دقت به محیط، یکپارچگی حسی و هماهنگی چشم و دست خواهد شد.

۵- بازی خواب و بیداری
هدف:
ایجاد تماس چشمی و توجه بینایی

مناسب نوزادان زیر یک سال

نزدیک کودکتان بنشینید البته این کار بستگی به سن کودکتان دارد می‌توانید او را بخوابانید. به او بگویید که قصد دارید بخوابید و چشم‌هایتان را ببندید، بعد از چند ثانیه چشم‌هایتان را بازکنید و مشتاقانه به او سلام کنید یا زمان را به او بگویید مثلاً صبح‌به‌خیر یا عصربه‌خیر که او زمان‌ها را هم درک کند. دیدن چشم‌های مامان که باز است و شنیدن صدای تبریک ش ، معمولاً ایجاد خنده خواهد کرد. بعد از چند دور، مکث خود را هنگام خواب بیشتر کنید. احتمال هست که کودک حدود ۶ ماهتان و یا بیشتر شروع به جیغ زدن کند و یا حتی به‌صورت شما ضربه بزند تا شما بیدار شوید! این فعالیت باعث ایجاد تماس چشمی و توجه بینایی می‌شود که برای کودکان با هوشیاری پایین و اختلالات طیف اوتیسم مناسب است.

۶- بازی با برگ ها
هدف:
ادراک حس لامسه

مناسب نوزادان زیر یک سال

با کودکتان به بیرون از خانه بروید، تنوعی از برگ‌ها را برای او جمع کنید، به او اجازه بدهید آن‌ها را بلند کند و با دستانش بازرسی کند، بدیهی است که این کار ، با نظارت شما انجام خواهد شد. برخی از برگ‌ها را در دستتان جمع کنید تا او آن‌ها را بازرسی کند و با جنس آن‌ها آشنا شده و نیز دریابد که برگه‌ای که خشک است صدا هم دارد. با استفاده از یک برگ بزرگ بازی دالی موشِ را با او انجام دهید. این فعالیت برای ادراک حس لامسه فواید زیادی دارد.

۷- بازی با غذا
هدف:
ادراک حس لامسه

مناسب نوزادان زیر یک سال

این بازی کمی کثیف کاری دارد ! اما برای کودکتان بسیار جالب خواهد بود. کودک ۸ تا ۱۲ ماهتان را روی صندلی‌اش یا روی زمین بنشانید. در مقابل او یک برگه و چندین غذای پوره‌ای رنگی که صاف‌شده است قرار دهید، او را تشویق کنید که با دستانش نقاشی کند، خواهید دید که او شاهکار خواهد ساخت. می‌توانید غذاها را در صورت اجازه پزشک، بافت‌دار تهیه کنید به دلیل دردهان بردن کودک که نقاشی او بافت‌دار باشد. این فعالیت برای ادراک حس لامسه مفید است.

۸- بازی دالی موش
هر بار که یک نوع بازی دالی با کودک انجام می‌شود، هزاران اتصال جدید بین سلول‌های مغزی او شکل می‌گیرد یا اتصالات قبلی پایدارتر می‌شود.

۹-بازی ماساژ دست و پا

هدف: شناخت اعضای بدن

مناسب نوزادان زیر یک سال

در ۳ ماه اول کودک با دست و پای خودش بازی می‌کند و از این طریق با اعضای بدنش آشنا می‌شود؛ بنابراین اگر یک کودک کم‌توان نمیتوانداینگونه بازی کند والدین می‌توانند به او کمک کنند، بنابراین دست‌وپایش را تکان دهید و ماساژ دهید، انگشتانش را به دهانش ببرید و پاهایش را نزدیک صورتش بیاورید تا با اعضای مختلف بدنش بازی کند.

 وسایل بازی مناسب نوزادان زیر یک سال
تا ۶ ماهگی کودک:
جغجغه‌های دستی، فرفره، عروسک‌های کوچک قابل آویختن به گهواره به‌ویژه اگر دارای حرکت و صدا باشند حلقه‌های قابل شستشو که بتواند در دست بگیرد و دردهان بگذارد.

۶ ماهگی به بعد: جغجغه‌های پایه‌دار، حیوانات عروسکی تو پر، عروسک هایپلاستیکی نرم که با فشار دادن، پرتاب کردن و کوبیدن روی ان صدا می‌دهند، اسباب‌بازی‌های کوکی که صدا می‌دهند و حرکت می‌کنند فواید این بازی تحریک شنیداری، حس عمقی، لامسه، تقویت عضلات چشم و دنبال کردن اشیا و ادراک بینایی هست.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *