بارداری و اضافه وزن مجاز

۸ تا ۱۲کیلو اضافه وزن

به گفته گروهی از متخصصان تغذیه خانم باردار باید طی ۹ ماه بارداری حداکثر ۱۲کیلوگرم وزن اضافه کند، اما طب مدرن این موضوع را رد می کند چون هر خانمی برحسب وزن و ویژگی هایی که دارد، ممکن است بیشتر یا کمتر از این حد وزن اضافه کند. در واقع اضافه وزن طبیعی در دوران بارداری بین هشت تا ۱۲ کیلوگرم است.

پس نباید اضافه وزن دوران بارداری تان را با دیگران مقایسه کنید. شاید خواهر شما به دلیل داشتن اضافه وزن پیش از بارداری فقط هشت کیلو چاق تر شود و این وزن اضافه شده برای دوست لاغرتان به ۱۵ کیلو برسد، اما شما ۱۸ کیلو وزن اضافه کنید! البته کم نیستند خانم هایی که در دوران بارداری وسواس شدیدی به خرج می‌دهند و نمی‌خواهند وزن اضافه کنند.

این کار درستی نیست چون هم روی رشد و هوش و سلامت جنین تاثیر منفی می گذارد و هم باعث زایمان زودرس می شود.

پس باید این موضوع را هم در نظر بگیرید که اضافه وزن جزیی از بارداری است، اما باید روی ریتم طبیعی باشد.

غذاخوردن سالم یعنی چه؟

به خانم های باردار توصیه می شود در دوران بارداری غذاهای کم کالری مثل ماهی، مرغ، غلات کامل، سبزیجات سبز رنگ، لبنیات کم چرب، انواع مغز، میوه و… مصرف کنند. تنوع غذایی هم بسیار مهم است.

خانم های باردار از ترس چاقی نباید به هیچ وجه چربی را به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف کنند.

در واقع چربی ها برای شکل گیری سیستم عصبی جنین لازم است، اما بهترین کار این است که چربی های اشباع مثل کره، خامه و روغن های کتان و آفتابگردان را از سبد غذایی روزانه تان حذف و به جای آن روغن زیتون و کلزا و ماهی های چرب دارای روغن امگا ۳ مصرف کنید.

هر وعده غذایی خانم باردار باید حاوی پروتئین، چربی و قند باشد و در هر شرایطی نباید مصرف مواد معدنی و ویتامین ها را فراموش کرد البته مصرف مکمل ها نیز باید زیرنظر پزشک باشد چون مصرف خودسرانه آنها سلامت جنین را تهدید می کند. افزایش وعده های غذایی در حجم کم یکی از بهترین گزینه ها برای خانم های باردار است.

همچنین توصیه می شود نوشیدنی های قندی و آبمیوه های آماده را کنار بگذارید و به جای آن، آب یا آبمیوه طبیعی بنوشید. البته نباید در طول بارداری به خوردن بیش از حد غذا عادت کنید.

 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *