بارداری هفته به هفته/ مراحل رشد جنین انسان در رحم مادر!

مراحل رشد جنین انسان هفته به هفته

مراحل رشد جنین انسان هفته به هفته

هفته اول و دوم :
شمارش هفته های بارداری از روز اول آخرین قاعدگی محاسبه می شود این هفته هنوز لقاح صورت نگرفته و آماده عمل لقاح می باشد ، اما بخشی از حاملگی ۴۰ هفته ای به شمار می آید .
هفته سوم بارداری :
اسپرم و تخمك همديگر را در لوله فالوپ ملاقات مي كنند و عمل لقاح انجام می شود و بدن شما به دلیل قرار گرفتن مجموعه ای سلول های جدید در خود و به وجود آمدن بدن جدید در آن شکل جدید به خود می گیرد . در خانم هايي كه پريود ۲۸ روزه دارند تخمك گذاري روز ۱۴ سيكل صورت مي گيرد قابل ذكر است كه اسپرم يك كروموزوم X و يك كروموزوم Y دارد در حاليكه تخمك دو كروموزوم X دارد پس تعيين كننده جنسيت پدر است .
هفته چهارم بارداری :
توده سلولي در حال تقسيم به رحم مي رود تا جايگاهي براي استقرار پيدا كند .بخشی از این توده سلولی جفت و بخشی جنین را تشکیل می دهند . همچنین که بخش های اساسی بدن جنین شروع به تشکیل شدن می کنند .
هفته پنجم بارداری :
اندازه جنين در اين هفته ۵ تا ۷ ميلي متر است و توده سلولي که به جنین تبدیل شده است به سه لايه تقسيم شده ، لايه خارجي :مغز ، نخاع ، پوست و مو را تشكيل مي دهد ، لايه مياني: قلب ، سيستم گردش خون ، استخوان ، عضله ، كليه و سيستم تناسلي را تشكيل مي دهد و لايه داخلي :ر وده ها ، كبد ، پانكراس و مثانه را مي سازد . همچنین که در این هفته هورمون نشان دهنده بارداری یعنی اچ سی جی در خون انقدر بالا می رود که با یک آزمایش ساده در خانه متوجه بارداری خود می شوید .
هفته ششم بارداری :
رشد مغز و دستگاه عصبی سریعتر می شود ، وزیکول های بینایی که بعدا چشم را به وجود می آورد ، مسیرهایی که بعدا گوش داخلی را تشکیل می دهد ، دستگاه گوارشی و تنفس ، جوانه های بازویی ، دهان و فک جنین که دارای ۱۰ جوانه دندانی است ، شروع به تشکیل شدن می کنند . همچنین در این هفته اولین ضربان قلب جنین به وسیله دستگاه سونوگرافی قابل شنیدن می شود . بند ناف که راه ارتباطی و انتقال اکسیژن و مواد غذایی مادر به جنین است در پایان این هفته تشکیل می شود .
هفته هفتم بارداری :
اندازه جنین در این هفته ۷ تا ۱۳ میلی متر است و دستگاه گوارش و ریه های جنین به تکامل ادامه داده و صورت او در حال شکل گرفتن می باشد به این صورت که دهان ، حفره های بینی ، گوش ها و چشم ها در این هفته مشخص تر می شوند . جوانه های بازویی که در هفته ششم تشکیل شده بود به شانه ، آرنج و دست تقسیم می شود . احتمالا سینه هایتان کمی دردناک و دچار سوزش شده و دفعات مراجعه به دستشویی برای دفع ادرار شما زیاد می شود .
هفته هشتم بارداری :
در اين هفته جنين ۸ تا ۱۶ میلي متر بوده که مانند يك ماهي با سر بزرگ و بدني كوچك می باشد و با شروع تکان خوردن او در رحم شما ، تهوع های صبحگاهی شروع می شود .
هفته نهم بارداری :
اندام های کودک شما مانند دست و پا و عضلاتش در حال رشد می باشد که رشد دست ها بیشتر از پاها است ، انگشتان ، ناخن جنین و پلک چشم ها در حال تکامل است و نوک بینی قابل دیدن می شود و اندازه او ۱۳ تا ۲۳ ميلي متر است . همچنین اگر فرزند شما پسر باشد غدد جنسی به بیضه و اگر دختر باشد به تخمدان تبدیل می شود .
هفته دهم بارداری :
قیافه و اندام جنین تکامل بیشتری پیدا کرده و جوانه های دندانی در داخل دهان ، گوش خارجی ، لب بالا ، مفاصل ، دست ، پا و انگشتان آن ها کاملا شکل می گیرد و دستگاه تناسلی جنین شروع به ظاهر شدن می کند و تمام اعضای حیاتی بدن فرزند شما تا این هفته تشکیل شده اند و شروع به کار با یکدیگر می کنند . بهترين خبر در اين هفته اين است كه جنين از خطر ابتلا به ناهنجاري هاي مادرزادي نجات پيدا مي كند . اندازه جنين ۲۷ تا ۳۳ ميلي متر است . همچنین مصرف رژیم غذایی پرفیبر ، نوشیدن مقدار زیادی آب و ورزش منظم برای پیشگیری از یبوست هایی که پیش می آید مفید است .
هفته یازدهم بارداری :
اندازه جنين ۴ تا ۵ سانتی متر است و دستگاه تناسلی خارجی او به طور کامل شکل گرفته است و به زودی با سونوگرافی می توان تشخیص داد که فرزند شما دختر است یا پسر . همچنین که صورت جنين شباهت بيشتري به صورت هميشگي انسان پيدا مي كند اما سر جنین بزرگ بوده و تقریبا نیمی از طول تمام بدن او را تشکیل می دهد . از این هفته تا هفته ۲۰ رشد فرزند شما سریعتر می شود و از ۴ ، ۵ سانتی متر به ۲۰ سانتی متر می رسد .
هفته دوازدهم بارداری :
احساس می کنید وزن شما دو برابر شده است باید بدانید که وزن کودکتان نیز به همین شدت در حال رشد می باشد و اندازه جنین ۶ سانتی متر و وزن او حدود ۱۴ گرم است . چشم ها و گوش ها کامل شده ، صفرا شروع به ترشح می کند ، ناخن های دست و پا کمی رشد می کنند و طناب های صوتی جنین تشکیل می شوند . کلیه های جنین شروع به کار کرده و به دنبال بلع مایع آمنیون آن را به صورت ادرار دفع می کند و روده های او در داخل شکمش قرار می گیرند .
هفته سیزدهم :
جنین در این هفته ۷٫۴ سانتی متر طول و ۲۳ تا ۲۸ گرم وزن دارد . خطوط اثر انگشت و موهای نرم ، نازک و کرک مانند (لانوگو) روی صورت و بدن جنین تشکیل می شود . پلک های جنین می توانند روی هم قرار گیرند و بسته شود و از چشم محافظت کنند . جنین می تواند انگشت خود را در دهان قرار دهد اما هنوز عضلات مخصوص مکیدن به طور کامل رشد نکرده اند .
هفته چهاردهم :
طول جنین ۹ سانتی متر وزن او به ۴۲ تا ۴۵ گرم رسیده است . گردن و بازوهای جنین طویلتر و لانوگو بیشتر می شود . جنین می تواند از عضلات صورت خود را برای نیم بسته نگه داشتن چشم و اخم کردن استفاده کند و حرکت دم و بازدم را آغاز کرده و سعی می کند انگشتان خود را بمکد . در این هفته با استفاده از سونوگرافی می توان جنسیت جنین را تعیین کرد .
هفته پانزدهم :
طول جنین ۱۰ سانتی متر و وزن او ۷۰ گرم است . اسکلت جنین قابل مشاهده است و پوست جنین هنوز نازک و شفاف بوده و موهای ابرو و سر او در حال رشد می باشد . قلب جنین در روز حدود ۲۵ لیتر خون پمپ می کند که تا هنگام تولد به ۳۰۰ لیتر می رسد . جنین می تواند دست ، سر ، مچ دست و پا و دهان خود را تکان دهد .

هفته شانزدهم :
جنین تقریبا ۱۱٫۵ سانتی متر و حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ گرم می باشد . ناخن های دست و پا همچنان در حال رشد بوده و در برخی نوزادان چند روز بعد از تولد کوتاه کردن ناخن ها ضرورت دارد . جنین می تواند سر خود را راست نگه دارد و عضلات صورت او تکامل بیشتری پیدا کرده اند .
هفته هفدهم :
جنین ۱۳ سانتی متر با وزن حدود ۱۴۰ گرم می باشد . در این هفته جنین و جفت تقریبا به یک اندازه هستند و بند ناف طویل تر ، ضخیم تر و قوی تر شده است . جنین رفلکس های لازم برای مکیدن ، چشمک زدن و بلعیدن را دارا می شود و حس شنوایی او به سرعت در حال تکامل یافتن است . در این هفته جنین شروع به چربی ساختن می کند که این چربی ها هم جنین را چاق تر نشان داده و هم به تنظیم دما و متابولیسم بدن جنین کمک می کند .
هفته هجدهم :
جنین ۱۴ سانتی متر با وزن ۲۰۰ گرم می باشد . لایه های چربی که ۷۵ درصد از وزن نوزاد را هنگام تولد تشکیل می دهد در حال رشد می باشد . در جنین مذکر غده های پروستات شروع به ساخته شدن می کند و نوک انگشتان دست و پا به تدریج برجسته می شوند . گوش ها به محل نهایی خود رفته ، چشم ها به سمت جلو آمده و تکامل می یابد و استخوان ها شروع به سخت شدن می کند .
هفته نوزدهم :
تاکنون اندازه ی جنین تا نشیمن محاسبه می شد زیرا ساق های جنین در مقابل تنه اش تا شده اند و اندازه گیری از سر تا انگشت پا مشکل می باشد ولی از پایان هفته ۱۹ از سر تا انگشت پا محاسبه می شود . قد جنین در این هفته از سر تا نشیمن ۱۵ سانتی متر و وزنش حدود ۲۴۰ گرم می باشد . تکامل جنین در این هفته تخصصی تر شده و کلیه ها ادرار ساخته ، روی سر مو می روید ، دندان ها در داخل لثه ساخته شده و بخش هایی از مغز حس ها را کنترل می کنند . در جنین مونث تخمدان ها دارای بیش از ۶ میلیون تخمک شده اند و اسکلت ها سخت تر شده و جنین لگد و ضربه هایی به دیواره رحم وارد می کند و صدای محیط بیرون را می شنود .
هفته بیستم :
طول جنین از سر تا انگشت پا حدود ۲۵ سانتی متر و وزن او ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم می باشد . سیکل خواب جنین مشابه نوزاد شده و ناخن ها بلندتر می شود. در جنین مونث رحم شروع به ساخته شدن کرده است . لایه های چربی بدن جنین افزایش یافته و در سه ماهه ی سوم نیز بیشتر خواهد شد که این چربی بدن نوزاد را پس از تولد گرم نگه می دارد .
هفته بیست و یکم :
طول جنین ۲۷ سانتی متر و وزن او ۳۴۰ تا ۳۶۰ گرم می باشد . از این هفته جنین به صورت مرتب در شکم مادر حرکت می کند و قلبش پر قدرت تر شده و دستگاه گوارش در حال تکمیل شدن است . ضخامت پوست جنین افزایش یافته و مو و ناخن او در حال رشد می باشند .
هفته بیست و دوم :
طول جنین به حدود ۳۰ سانتی متر و وزنش به ۳۷۰ گرم می رسد . از این هفته قیافه ی جنین روز به روز به ظاهر نهایی هنگام تولد شبیه تر شده و قادر است چهره ی خود را به اشکال مختلف در بیاورد . جنین به افزایش وزن ادامه داده و چروکیدگی پوست بدنش کمتر می شود . لوزالمعده و روده های جنین تکامل یافته و کبد و طحال جنین مسئولیت تولید گلبول های خونی را بر عهده دارند . جوانه های چشایی روی زبان در حال تشکیل شدن است و مغز و پایه های عصبی به حدی رشد کرده که جنین می تواند لمس را احساس کند .
هفته بیست و سوم :
وزن جنین به ۴۵۰ تا ۵۰۰ گرم می رسد . لانوگو پررنگ تر شده اما در هفته های آخر می ریزد . حس شنوایی جنین در سه ماهه دوم تکامل می یابد و به صدای بیرون عکس العمل نشان می دهد . عروق ریوی در حال رشد و آماده شدن برای تنفش می باشد و عضلات انگشتان دست و پا ، بازو ها و ساق های جنین با قدرت بیشتری حرکت می کنند .
هفته بیست و چهارم :
وزن جنین به ۶۰۰ گرم رسیده است . سرعت رشد مغز افزایش یافته ، جوانه های چشایی کامل شده و شاخه های درخت تنفسی ریه های جنین در حال ساخته شدن می باشد .
هفته بیست و پنجم :
طول جنین به ۳۴٫۶ سانتی متر و وزنش به ۶۶۰ تا ۶۸۰ گرم رسیده است . چروکیدگی پوست جنین شروع به از بین رفتن کرده و قیافه ی او روز به روز به قیافه ی نوزاد شبیه تر می شود . موهای جنین رشد بیشتری کرده و رنگ و جنس آن با سونوگرافی قابل تشخیص است . سوراخ های بینی جنین شروع به باز شدن می کنند و نسبت اندازه ی سر به تنه متعادل و صحیح می شود . جنین دم و بازدم مایع آمنیون را تمرین کرده و گاهی سکسکه می کند . می تواند در واکنش به صداهای بلند چشمک بزند و حتی بعضی جنین ها قادرند دست خود را مقابل چشمشان قرار داده و از آن ها در مقابل نور محافظت کنند . مهره های بدن ساختمان بنیادی یعنی ۱۰۰۰ رباط (لیگامان) ، ۱۵۰ مفصل و ۳۳ حلقه ی مهره ای بدن جنین را تشکیل می دهند .
هفته بیست و ششم :
طول جنین ۳۵٫۶ سانتی متر و وزن او حدود ۷۳۰ تا ۹۰۰ گرم می باشد . موژه ها نیز مانند موها در حال رشد بوده و گوش های جنین حساس تر شده و صداها را واضح تر می شنود همچنین که لایه های چربی بدن افزایش می یابد . جنین مقادیر کمی از آمنیون را با دم و بازدم جابه جه کرده که این حرکات تفنسی در آماده سازی ریه برای پس از تولد مفید است . ممکن است جنین از این هفته ، گاهی بند ناف خود را در مشت بگیرد اما به دلیل مارپیچ بودن بند ناف این کار باعث گره خوردن آن نخواهد شد و بی خطر است .
هفته بیست و هفتم :
طول جنین به ۳۶٫۲ تا ۳۶٫۶ سانتی متر و وزنش به ۸۷۵ تا ۹۰۰ گرم رسیده است . از این هفته به بعد جنین به صورت منظم می خوابد و بیدار می شود و انگشتان خود را می مکد . مغز فرزندتان بسیار فعال شده است و ریه ها کامل نشده اما اگر دچار زایمان زودرس شوید با مقداری امکانات پزشکی به خوبی کار می کنند . کبد و دستگاه ایمنی جنین هنوز به طور کامل رشد نکرده اند . شبکیه چشم نوزاد در حال تشکیل شدن است و کرک های بدن یا لانوگو شروع به ریزش می کنند .
هفته بیست و هشتم :
طول جنین به ۳۷ تا ۳۷٫۶ سانتی متر و وزنش به ۱۰۰۵ تا ۱۱۳۵ گرم رسیده است . مژه های جنین رشد کرده و چربی بدن او در حال افزایش است . میلیاردها نورون در مغز نوزاد به وجود آمده و چین و شکن های مغز جنین در حال رشد و توسعه است . عنبیه چشم جنین به اندازه کافی رنگدانه یا پیگمان دارد که موجب رنگی شدن آن می شود .
هفته بیست و نهم :
طول جنین به ۳۷٫۵ تا ۳۸٫۶ سانتی متر و وزنش به ۱۱۴۰ تا ۱۱۵۳ گرم رسیده است . عضلات و ریه های جنین در حال تکامل بوده و سر او بزرگ تر شده است تا بتواند مغز در حال رشد خود را در آن جای دهد . حس شنوایی ، چشایی و بویایی جنین در حال افزایش است و به دلیل رشد سریع مغز جنین می تواند دمای بدن خود را تنظیم کند . نوزادانی که از این هفته به بعد متولد می شوند شانس بیشتری برای زنده ماندن دارند .
هفته سی ام :
طول جنین ۳۹٫۲ تا ۳۹٫۹ سانتی متر و وزنش حدود ۱۳۱۹ تا ۱۳۶۰ گرم می باشد . حدود ۱ لیتر مابع آمنیون جنین را احاطه نموده که با بزرگتر شدن جنین کمتر می شود . قدرت بینایی نوزاد افزایش یافته اما هنوز کامل نیست ، حتی نوزاد پس از تولد در ساعات زیادی از روز چشمان خود را بسته نگه می دارد و نسبت به نور واکنش نشان می دهد همچنین که نوزاد فقط اشیا تا چند سانتی متری خود را می بیند . کرک های جنینی ریخته و پوست جنین صاف و صورتی رنگ به نظر می آید . مغز استخوان فرزند شما از این هفته قادر به تولید گلبول های قرمز که اکسیژن را در اختیار تمام نقاط بدن قرار می دهد و مواد زاید را از بدن خارج می کند ، می باشد .
هفته سی و یکم :
طول جنین ۴۰ تا ۴۱ سانتی متر و وزنش ۱۴۹۰ تا ۱۵۰۰ گرم می باشد . جنین می تواند سرش را از یک طرف به طرف دیگر چرخاند ، بازوها ، ساق ها و تنه ی او با تجمع چربی زیر پوست برجسته تر شده و با لگد زدن سالم بودن خود را نشان می دهد و گاهی موجب بی خوابی مادر می شود . هنوز ریه های جنین در حال رشد بوده اما اکثر دستگاه های دیگر جنین به طور کامل رشد کرده اند . سلول های عصبی جنین تکمیل شده و او قادر است درد را حس کند .
هفته سی و دوم :
طول جنین ۴۱٫۷ تا ۴۲٫۴ سانتی متر و وزنش ۱۷۰۲ گرم می باشد . ناخن دست و پای و موی سر جنین تکمیل شده و شکل واقعی پیدا کرده است . در طول ۷ هفته آینده جنین یک دوم یا یک سوم وزن خود را به دست می آورد و هر روز حدود ۱۴ گرم اضافه می کند . با اینکه ممکن است حرکات جنین کمتر شود اما با تکان دادن اعضای بدن خود ، عضلات آن ها را تقویت می کند .
هفته سی و سوم :
طول جنین به ۴۳٫۷ سانتی متر و وزنش به ۱۸۱۰ تا ۱۹۱۸ گرم رسیده است . استخوان بدن جنین سخت شده و استخوان های جمجمه به هم متصل نمی شوند تا بتوانند به طور خفیف و به آرامی همدیگر را بپوشانند و نیز باعث شوند تا عبور سر جنین از مجرای زایمانی مادر در هنگام تولد آسان تر صورت گیرد . بافت چربی زیر پوست همچنان افزایش یافته ، ورنیکس ضخیم شده ، حجم مایع آمنیون به حداکثر رسیده و مردمک های جنین می توانند نسبت به نور واکنش نشان دهند . در این زمان جنین مانند نوزاد بیشتر ساعات شبانه روز را در خواب است و مرحله ی خواب که رویاهای انسان در آن مرحله رویت می شوند را تجربه می کند . ریه های فرزند شما تقریبا به طور کامل رشد کرده اند .
هفته سی و چهارم :
طول جنین به ۴۵ سانتی متر و وزنش به ۲۱۴۰ تا ۲۱۵۶ گرم رسیده است . لایه های چربی زیر پوست جنین بیشتر شده و پوست او صافتر می شود . نوزادانی که بین هفته ۳۴ تا ۳۷ به دنیا می آیند و مشکل دیگری ندارند معمولا به خوبی ادامه حیات می دهند . دستگاه ایمنی جنین در حال تکامل است اما تا زمان تولد هم برای کامل شدن وقت نیاز دارد . بین هفته ۳۲ تا ۳۶ اکثر جنین ها به نحوی در رحم قرار می گیرند که سرشان متمایل به پایین و آماده ی عبور از مجرای زایمانی است اما در بعضی موارد تا چند روز قبل از زایمان هم سر جنین به طرف بالا است .
هفته سی و پنجم :
طول جنین ۴۵٫۵ تا ۴۶٫۲ سانتی متر و وزنش ۲۳۶۰ تا ۲۳۸۳ گرم می باشد . در این هفته فضای رحم کافی نبوده و جنین قادر به پشتک زدن نیست اما لگد می زند . کلیه های جنین به طور کامل رشد کرده اند و کبد جنین می تواند بعضی از مواد زاید را پردازش کند . تکامل فیزیکی جنین انجام شده و از این هفته به بعد وزن جنین فقط افزایش می یابد.
هفته سی و ششم :
طول جنین به ۴۶٫۵ تا ۴۷٫۵ سانتی متر و وزنش به ۲۶۲۰ تا ۲۷۲۴ گرم رسیده است . تمام موهای کرک مانند و ورنیکس بدن جنین در حال ریزش هستند و به داخل مایع آمنیون ریخته شده و توسط جنین بلعیده می شوند . همچنین جنین ترشحات دیگر را که به داخل مایع آمنیون ریخته شده می بلعد و این چنین مدفوع او ساخته می شود . چین خوردگی های ناحیه ی گردن و مچ دست های فرزندتان در حال شکل گرفتن هستند . اکثر نوزادان با سر به دنیا می آیند و چربی بدن نوزاد متولد شده ۱۵ درصد افزایش می یابد .
هفته سی و هفتم :
طول جنین تقریبا ۴۷٫۵ تا ۴۸٫۶ سانتی متر و وزنش تقریبا ۲۸۷۵ تا ۲۸۵۹ گرم است . در این هفته فرزند شما به مرحله پایانی دوران جنین رسیده است و در صورت به دنیا آمدن ریه های کاملی دارد و می تواند خود را با شرایط بیرون وفق دهد . بعضی از نوزادان در هنگام تولد در تمام سر خود مو دارند . معمولا جنین مذکر افزایش وزنی بیشتر از جنین مونث دارد . تمام اعضای بدن جنین به طور کامل مشغول به کار می باشند و جنین به سمت نوری که به شکم مادر تابیده می شود می چرخد .
هفته سی و هشتم :
طول جنین تقریبا ۴۸٫۷۵ تا ۴۹٫۸ سانتی متر و وزنش ۳۰۸۰ تا ۳۰۸۷ گرم می باشد . جنین می تواند به طور محکم دست خود را مشت کند . تجمع چربی ادامه دارد اما رشد جنین آهسته تر می شود . وزن بعضی جنین ها کمتر و بعضی ها بیشتر می شود همچنین به دلیل بزرگتر شدن عضلات جنین و کاهش مایع آمنیون تعداد حرکات جنین کمتر می شود.
هفته سی و نهم :
طول جنین ۴۹٫۸ تا ۵۰٫۷ سانتی متر و وزنش ۳۲۸۵ تا ۳۲۹۱ گرم می باشد . لایه های چربی همچنان در حال ساخته شدن هستند تا به کنترل دمای بدن نوزاد پس از تولد کمک می کند . لایه های خارجی پوست فرزندتان در حال ریزش و پوست جدید در زیر آن ها در حال ساخته شدن می باشند . پادتن های لازم از طریق جفت به بدن جنین می رسد که دستگاه ایمنی بدن نوزاد را تا ۶ تا ۱۲ ماهگی هم علیه عفونت ها مقاوم می کند . در ناحیه سر نوزاد ۲ فرو رفتگی نرم مرسوم به ملاج وجود دارد که که تا ۸ تا ۱۵ ماه پس از تولد باقی مانده و نباید فشاری به آن وارد شود .
هفته چهلم :
طول جنین ۵۰ تا ۵۱٫۲ سانتی متر و وزنش ۳۴۲۰ تا ۳۴۶۲ گرم می باشد . ممکن است فرزندتان در این هفته به دنیا آید و تغییر رنگ ها یا لکه های خشک بر روی پوست او دیده شود که کاملا طبیعی است و پس از مدتی از بین می رود . پس از تولد نوزاد را روی شکم مادر قرار داده و بند ناف را جدا نموده و آزمایش های غربالگری به سرعت انجام می گیرد.
هفته چهل و یکم :
طول جنین به ۵۰٫۹ تا ۵۱٫۷ سانتی و وزنش به ۳۶۰۰ تا ۳۶۳۰ گرم رسیده است . اعضای داخلی و همچنین ریه ها به طور کامل ساخته شده و آماده انجام فعالیت های بعد از تولد هستند . سرعت افزایش وزن جنین کاهش یافته و حدودا ۱۰ بار در طول ۴ ساعت بایستی لگد بزند . اگر در مورد سلامت فرزند خود نگران هستید حتما به پزشک مراجعه نمایید.
هفته چهل و دوم :
طول جنین به ۵۰٫۷ تا ۵۱٫۵ سانتی متر (۲ سانتی متر کمتر از هفته قبل) و وزنش به ۳۶۸۵ گرم می رسد . در این هفته حرکات جنین کمتر شده و ورنیکس تولید نمی شود به همین دلیل در چند روز اول تولد پوست نوزاد قرمز و پوسته پوسته است . همچنین تعداد حرکات جنین را شمرده و در صورت بروز مشکل به پزشک مراجعه نمایید . 

اشتراک‌گذاری
3 نظر
 1. معمولا هفته ۳۸ سزارین انجام میشه بیچاره جنین در حال رشد را یهو از رحم مادر می کشن بیرون??? خیلی دردناکه

 2. يك سوتين شيردهي هم بخريد و با خود به بيمارستان ببريد. شما بلافاصله پس از زايمان به آن نياز خواهيد داشت فکر کردید که پستانهاي شما بزرگتر از قبل می شوند ؟

  از ترشح شير و كثيف شدن لباسهايتان چیزی که میتواند جلوگيري كند دستمال يا پد مخصوص دوران شيردهي است که بهتر است درون سوتين خود قرار دهيد.

  و با تشکر از سایت خوبتون

 3. سندرم داون یا مونگولیسم از شایعترین علل عقب ماندگی ذهنی کودکان است.امروزه با انجام آزمایشات غربالگری در هفته ی ۱۲ تا ۱۸ بارداری امکان تشخیص آن وجود دارد.
  آزمایشات غربالگری را انجام دهید و بخاطر داشته باشید این آزمایشات احتمال خطا دارند.
  با انجام آزمایش cell freeاز حدود هفته ی ۱۲ بارداری در خون مادر میتوان خطای آزمایش را به کمتر از یک دهم درصد رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *