بارداری هفته به هفته در یک نگاه!

جنین چگونه رشد می کند؟

هفته اول بارداری- سومین هفته بارداري

تخم کوچک درون رحم رشد خود را شروع کرده است. سلول‌ها تقسیم وظایف را آغاز کرده‌اند. برخی مسئول رشد رویان می‌شوند و برخی دیگر مسئول شکل‌گیری جفت! در پایان هفته اول، رویان جایگاه خود را در دیواره رحم محکم می‌کند.

هفته دوم بارداری- چهارمین هفته بارداري

سلول‌ها و بافت‌های رویان در حال تقسیم و رشد هستند.

هفته سوم بارداری- پنجمین هفته بارداري

در پایان هفته سوم بارداری فعالیت قلب رویان آغاز می‌شود و گردش خون انتقال مواد غذایی و اکسیژن را به ارگان‌های جنین امکان‌پذیر می‌کند.

هفته چهارم بارداری- ششمین هفته بارداري

اولین سلول‌های عصبی نمايان می‌شوند و به این ترتیب مغز ابتدایی رویان که کنترل فعالیت‌های بدنی او را برعهده دارد، شکل می‌گیرد. در این هفته رویان تنها ۴ میلی‌متر است اما می‌توان جای ارگان‌ها و جوانه اندام‌ها را دید. رویان داخل مایع آمنیوتیکی شنا مي‌کند و با سونوگرافی دیده می‌شود. جفت در این هفته پر از شبکه‌های خونی است و ارتباطی بین رحم و رویان برقرار کرده است.

هفته پنجم بارداری- هفتمین هفته بارداري- رویان یک ماهه

رویان در این هفته ۷ میلی‌متر است. چشم‌ها، بینی و دهان او قابل مشاهده‌اند. نخاع و ماهیچه‌ها در حال رشد هستند. مغز و نخاع ارسال پیام‌هایی را به ماهیچه‌ها آغاز می‌کند و جنین شروع می‌کند به حرکت دادن دست و پا‌ها.

هفته ششم بارداری- ششمین هفته بارداري

اندام‌ها به رشد خود ادامه می‌دهند و انگشتان جوانه مي‌زنند. ضربان قلب رویان در این زمان دو برابر ریتم ضربان مادر است. پوست او بسیار نازک و تقریبا نامرئی است. جنسیت هنوز مشخص نشده گرچه پیش از این از نظر ژنتیک جنسیت آن معلوم است.

 هفته هفتم بارداری – نهمین هفته بارداري

فک رویان شکل گرفته است. پلک‌ها، بخش سفید و رنگی چشم تشکیل شده است. گرچه چشم‌ها هنوز دور از هم هستند ولی به محل اصلی خود نزدیک‌ می‌شوند. رویان به درون جمع شده و حرکات او محدود به چند واکنش طبیعی است. رشته‌های عصبی مربوط به حواس از مغز به دهان، زبان، چشم‌ها و بینی متصل شده است. در این هفته رویان ۲۲ میلی‌متر قد و ۲ گرم وزن دارد.

هفته‌ هشتم بارداری – دهمین هفته بارداري

قلب رویان به دو بخش مشخص تقسیم شده است: بطن راست و چپ كه در هر دقیقه ۱۵۰ مرتبه می‌زند. لاله گوش و بینی تشکیل شده است. انگشتان و شست کاملا از هم جدا و مشخص است. رویان مدام در حال حرکت است. خیلی کم می‌خوابد. ماهیچه‌ها و مفاصل همچنان به طور نرمال در حال رشد هستند.

هفته نهم بارداری- یازدهمین هفته بارداري- جنین ۲ ماهه

روند تشکیل ارگان‌ها به پایان رسیده است. رویان در این هفته تبدیل به جنین شده است. قیافه انسانی او نمایان شده اما چشم‌ها هنوز در حال نزدیک شدن به هم است. گوش‌ها همچنان رشد می‌کنند. زبان و پرزهای چشایی در حال شکل گرفتن هستند. پلک‌ها کامل شده‌اند اما هنوز باز نمی‌شوند. ناخن‌ها در سر انگشتان تشکیل شده‌اند. جنسیت جنین شکل گرفته اما هنوز تشخیص آن مشکل است. جنین در این هفته ۵/۵سانتی‌متر قد و ۱۰ گرم وزن دارد.

هفته دهم بارداری – دوازدهیمن هفته بارداري

سلول‌های عصبی با سرعت در حال تکثیر هستند و به سمت کورتكس مغز مهاجرت می‌کنند تا بخش خاکستری را تشکیل دهند. کلیه‌ها فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و جنین می‌تواند ادرار ‌کند. فولیکول‌های مو نمایان شده‌اند و جگر ساخت گلبول‌های قرمز را آغاز کرده است.

 هفته یازدهم بارداری – سيزدهمين هفته بارداري

اولین استخوان‌ها نمایان شده‌اند. باسن شکل گرفته است و اولین مو‌ها روی صورت رشد کرده‌اند. چانه کاملا فرم گرفته و جنین حدود ۵/۸ سانتی‌متر قد و ۲۸ گرم وزن دارد.

 هفته ۱۲ بارداری – چهاردهمين هفته بارداري

جنین مدام وزن می‌گیرد. جنسیت او کاملا مشخص است اما هنوز در سونوگرافی قابل تشخیص نیست. اولین عکس‌العمل‌ها از این هفته به بعد آغاز می‌شود. استخوان‌ها، کبد و جفت تکمیل شده‌اند.

 هفته ۱۳ بارداری- پانزدهمين هفته بارداري- جنین ۳ ماهه

جنین مک‌زدن را آغاز می‌‌کند. دهان او باز و بسته می‌شود و می‌تواند مایع آمنیوتیکی را ببلعد و مزه شیرین را تشخیص ‌دهد. مفاصل جنین حرکت خود را شروع کرده‌اند. در سونوگرافی کاملا مشخص است که جنین انگشتانش را جمع می‌کند و می‌تواند پاهايش را بگیرد. البته حرکات توسط مغز کنترل نمی‌شوند. رنگدانه‌های پوست کم‌کم نمایان می‌شوند. جنین در این هفته ۱۲ سانتی‌متر قد و ۶۵ گرم وزن دارد.

هفته ۱۴ بارداری- شانزدهمين هفته بارداري

جنین بزرگ‌تر شده و حدود ۱۴ سانتی‌متر است. محتویات روده که قبل از این در بندناف بوده به تدریج در حفره شکمی جا می‌گیرد. به دنبال تکمیل اپیدرم جنین از این پس به لمس کردن حساس است و می‌تواند اخم کند یا چشمانش را حرکت دهد. این هفته بهترین زمان برای تعیین جنسیت جنین است.

هفته ۱۵ بارداری- هفدهمين هفته بارداري

حرکت سینه جنین به این معناست که او مایع آمنيوتیکی را داخل ریه‌های خود به گردش درآورده است. این آغاز تنفس است. اکسیژن از طریق بند ناف به جنین منتقل می‌شود. بنابراين این جنبش‌ها نوعی آموزش است که به رشد ریه‌ها کمک می‌کند. حس لامسه همچنان به تکامل خود ادامه می‌دهد. جنین در این هفته نوازش‌های مادر را حس می‌کند. او ۱۶ سانتی‌متر قد و ۱۳۵ گرم وزن دارد. این هفته بهترین موقع برای سونوگرافی ۴بعدی است.

هفته ۱۶ بارداری- هجدهمين هفته بارداري

تمام بدن جنین پوشیده از موست. البته این مو‌ها قبل از تولد می‌ریزند و جای آن را موهای جدید می‌گیرد. شبکیه به نور حساس شده است و چشم‌ها در جایگاه خود قرار گرفته‌اند. پلک‌ها هنوز بسته‌اند. در این هفته مکونیوم در روده تجمع پیدا کرده است.

هفته ۱۷ بارداری- دوازدهمين هفته بارداري- جنین ۴ ماهه

بو و طعم مایع آمنيوتیکی در ذهن جنین باقی می‌ماند. جوانه‌های چشایی تشکیل شده و تعداد آن‌ها دوبرابر تعداد پرزهای چشایی بزرگسالان است. جنین در این هفته قادر به تشخیص ۴ طعم اصلی شیرین، شور، تلخ و ترش است اما مزه شیرین را به بقيه ترجیح می‌دهد. پوست جنین هنوز نازک است و عروق خونی کوچک آن مشخص است. آپاندیس شکل گرفته است. جنین هم اکنون ۱۹ سانتی‌متر قد دارد و وزنش حدود ۲۰۰ گرم است.

هفته ۱۸ بارداری- بيستمين هفته بارداري

بازو‌ها به اندازه کافی بلند شده‌اند و جنین می‌تواند دستانش را لمس کند. پوست او هنوز شفاف اما پرچین و چروک است. هنوز چربی زیرپوستی کافی وجود ندارد. اثر انگشتان را می‌توان تشخیص داد. مادرانی که برای اولین بار باردار می‌شوند می‌توانند از این هفته به بعد حرکات جنین را تشخیص دهند.

هفته ۱۹ بارداری- بيست و يكمين هفته بارداري

جنین شما سه‌چهارم از وقت خود را در خواب می‌گذراند و بین ۱۶ تا ۲۰ ساعت در روز خواب است اما وقتی بیدار است مدام حرکت می‌کند. مشتش را باز و بسته می‌کند و با دستانش پا‌هایش را می‌چسبد. بهترین وسیله بازی او در حال حاضر بندنافش است.

هفته ۲۰ بارداری- بيست و دومين هفته بارداري

در هر ماه تا زمان تولد مغز حدود ۹۰ گرم رشد می‌کند. ۱۰ میلیارد سلول عصبی به طور کامل شکل گرفته‌اند و به هم متصل شده‌اند. سر حدود یک‌سوم از طول بدن را به خود اختصاص داده است. جنین در ۵۰۰ میلی‌لیتر مایع آمنیوتیکی شنا می‌کند. در جنین دختر ۶ میلیون سلول جنسی اولیه در تخمدان‌ها وجود دارد. واژن در حال شکل‌گیری است. در جنین پسر اسپرم هنوز به وجود نیامده و بیضه‌ها درون کیسه نیفتاده‌اند.

هفته ۲۱ بارداری- بيشت و سومين هفته بارداري- جنین ۵ ماهه

جنین شروع به مکیدن شست انگشت خود کرده است. تعداد تنفس او بالاست. در این هفته می‌تواند صداهای داخلی از جمله صدای دستگاه گوارش، گردش خون مادر و صدای حرف زدن‌های او را بشنود. صداهای بیرونی به خصوص صداهای تند و بلند را هم تشخیص می‌دهد.

 هفته ۲۲ بارداری- بيست و چهارمين هفته بارداري

پوست همچنان در حال ضخیم شدن است. رنگدانه‌ها ایجاد می‌شوند. چربی زیر پوست ذخیره شده است با این حال هنوز چین و چروک زیادی دارد. چشم و پلک‌ها هنوز بسته‌اند. جنین در این هفته ۲۶ سانتی‌متر قد و ۵۰۰گرم وزن دارد.

هفته ۲۳ بارداری- بيست و پنجمين هفته بارداري

در فک، جوانه دندان در حال ترشح ترکیباتی است که در آینده تبدیل به دندان شیری می‌شود. پوست ضخیم‌تر شده و سبوم محافظ روی آن تشکیل شده است. جنین در این هفته زیاد حرکت می‌کند و تعداد حرکات او ۲۰ تا۶۰ حرکت در هر نیم ساعت است. این حرکات به تقویت ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، اعصاب و مفاصل کمک می‌کند.

هفته ۲۴ بارداری- بيستو ششمين هفته بارداري

به دنبال حرکات مداوم حس لامسه جنین تکمیل می‌شود. از این هفته به بعد او مرتبا خود را به دیواره‌های رحم می‌چسباند و با پا‌هایش ضربه می‌زند. صدای مادر را می‌شناسد و می‌تواند به آن عکس‌العمل نشان دهد. ناخن‌های او کاملا واضح شده و قابل مشاهده است. جنین در این هفته ۳۰ سانتی‌متر قد و ۶۵۰ گرم وزن دارد.

هفته ۲۵ بارداری- بيست و هفتمين هفته بارداري

مغز به سرعت در حال رشد کردن است. سلول‌ها و مدارهای عصبی شکل گرفته‌اند. از این هفته به بعد چشم‌ها باز می‌شوند و جنین می‌تواند پلک بزند. دور بند ناف را توده‌ای ژلاتینی فرا گرفته است. این توده مانع از گره خوردن بندناف می‌شود. در صورتی که بندناف گره بخورد خون به خوبی جریان نخواهد داشت.

هفته ۲۶ بارداری- بيست و هشتمين هفته بارداري

هر ۳ ساعت یک بار مایع آمنیوتیکی عوض می‌شود. جنین از این مایع می‌نوشد. این مایع در دستگاه گوارش و خون او جریان می‌یابد و با ادرار دفع می‌شود. ریه‌ها شروع به ترشح سورفکتانت می‌‌کنند. این ترکیب به بازشدن دریچه‌های تنفسی کمک می‌کند. چربی زیر پوست ضخیم شده است. جنین ۳۳ سانتی‌متر قد و ۸۷۰ گرم وزن دارد.

هفته ۲۷ بارداری- بيست و نهمين هفته بارداري

این هفته آغاز آخرین مرحله از تکامل است. میلینیشن یعنی تکامل سلول‌های عصبی توسط میلین از این هفته شروع می‌شود. میلین ماده محافظ چرب است که در انتقال اطلاعات مغزی موثر است. تنفس جنین مرتب‌تر شده است.

هفته ۲۸بارداری- سي‌امين هفته بارداري

اگر جنسیت جنین دختر باشد دستگاه تناسلی او کامل شده اما هنوز لب‌های دستگاه تناسلی تکامل پیدا نکرده است. میزان چروک پوست کمتر و میزان چربی زیرجلدی افزایش پیدا کرده است. وزن جنین ۱۵/۱ کیلوگرم و قد او ۳۵ سانتی‌متر است.

هفته ۲۹ بارداری- سي و يكمين هفته بارداري- جنین ۷ ماهه

از این هفته به بعد جنین تمام مزه‌ها را تشخیص می‌دهد و هر چه مادر می‌خورد را می‌چشد. از آنجا كه جای او کوچک‌تر شده، میزان حرکاتش هم کم می‌شود.

هفته ۳۰ بارداری- سي و دومين هفته بارداري

فضای داخل کیسه آب بسیار کم است. اگر جنین پسر باشد آلت تناسلی کامل شده است. در جنین دختر نیز تخمدان‌ها تکمیل شده‌اند. در این هفته نوزاد ۳۷ سانتی‌متر قد و ۵/۱کیلوگرم وزن دارد.

هفته ۳۱ بارداری- سي و سومين هفته بارداري

در این هفته بيشتر جنین‌ها سر و ته می‌شوند و تا زمان تولد در این حالت می‌مانند. جنین برای حرکت جای کافی ندارد و نسبت به تعاملات خارجی بسیار حساس است. او گفت‌وگو‌ها، نور روز و شب، صدای موسیقی و… را تشخیص می‌دهد.

 هفته ۳۲ بارداری- سي و چهارمين هفته بارداري

جنین در این هفته به میزان کلسیم بالایی نیاز دارد تا استخوان‌هایش کامل شود. فضا هنوز به اندازه کافی برای رشد جمجمه وجود دارد. رنگ پوست او قرمز مایل به صورتی است. ناخن‌ها کامل شده‌اند. تنها ناخن شست پا هنوز کامل نشده است. جنین ۵/۴۰ سانتی‌متر قد و ۹/۱ کیلوگرم وزن دارد.

 هفته ۳۳ بارداری- سي و پنجمين هفته بارداري- جنین ۸ ماهه

در این هفته هورمونی در بدن مادر ترشح می‌شود که به ترشح و ساخت شیر کمک می‌کند. جنین همچنان در حال مک‌زدن شستش است و هنوز مایع آمنيوتیکی را می‌بلعد. میزان حجم ادرار او از این هفته به بعد افزایش می‌یابد.

هفته ۳۴ بارداری- سي و چهارمين هفته بارداري

مکونیوم (اولین مدفوع حاصل از دفع مایع آمنيوتیکی) در روده تجمع پیدا کرده است و بعد از تولد دفع خواهد شد. مادر می‌تواند برخی انقباضات را حس کند. در حال حاضر جنین ۴۳ سانتی‌متر قد دارد و وزن او ۲/۲ کیلوگرم است.

هفته ۳۵ بارداری- سي و هفتمين هفته بارداري

چربی زیرپوستی بیشتر و چروک‌های پوستی کم شده است. سر جنین داخل لگن افتاده و جفت حدود ۲۵۰۰ گرم وزن و ۲۰ سانتی‌متر اندازه دارد و قطر آن ۳ سانتی‌متر است. هر چه جنین بزرگ‌تر می‌شود، قطر جفت افزایش می‌یابد تا نیازهای جنین را برطرف کند.

هفته ۳۶ بارداری- سي و هشتمين هفته بارداري

لایه نازکی که روی پوست جنین تشکیل شده بود، به مرور از بین می‌رود. جنین دیگر نمی‌تواند زیاد حرکت کند. سرش پایین و پا‌هایش جمع شده روی سینه است و جای کافی برای حرکت ندارد. قد جنین ۵/۴۶ سانتی‌متر و وزن او ۶۵/۲ کیلوگرم است.

 هفته ۳۷ بارداری- سي و نهمين هفته بارداري- جنین ۹ ماهه

قطر سر کودک ۵/۹ سانتی‌متر است. تمام اعمال حیاتی به صورت طبيعي انجام می‌شود. ریه‌ها به تکامل رسیده‌اند و جنین آماده به دنیاآمدن است.

هفته ۳۸ بارداری- چهلمين هفته بارداري

انقباضات منظم نزدیک هم شده‌اند. ممکن است کیسه آب پاره شود کودک آماده تولد است و طی ۱۰ ساعت آینده جهان خارج را درک خواهد کرد.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. قربون خدا برم. چه نظم بی نهایتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *