بارداری شش ماه بعد از سزارین/ آیا جای سزارین پاره میشه؟!

من شش ماه بعد از سزارین ناخواسته باردار شدم. اگه بخوام بچه رو نگه دارم باعث نمیشه جای بخیه و زخم سزارین پاره بشه؟؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

بارداری مجدد پس از فاصله کوتاهی از سزارین احتمال پارگی رحم، جفت سرراهی، تولد نوزاد نارس و کم وزن را در پی دارد. البته همه اینها یک احتمال است. بهتر است تحت نظر پزشک متخصص از لحاظ تغذیه ای و مصرف مکملها برای جبران ریزمغذی ها باشید و همچنین بارداری شما به دلیل شرایط ویژه ای که دارید نیازمند مراقبت بیشتر است.

در مورد شیردهی نیز می توانید حداقل تا ماه شش بارداری، به کودک خود شیر بدهید؛ چون شیردهی بیشتر ممکن است باعث انقباضات رحمی و زایمان زودرس شود.

بهترین فاصله سنی بین فرزند اول و دوم به لحاظ روانشناختی حدود ۳ سال است؛ که در این مدت بدن مادر نیز فرصت بازسازی و جبران آهن و کلسیم از دست رفته را دارد و به اصطلاح عامیانه فرزند اول نیز از آب و گل درآمده است.

بارداری شش ماه بعد از سزارین

بعضی خانم‌ها که خواهان دو بچه هستند، طوری برنامه‌ریزی می‌کنند تا دو بارداری‌شان را با فاصله کمی از هم تجربه کنند؛ به این خیال که بارداری شیر به شیر می‌تواند بسیاری از دردسرهای بچه‌داری را کمتر یا فشرده‌تر کرده و در یک بازه ۴-۵ ساله خیال‌شان از هر دو بچه، همزمان راحت می‌شود.

اما اخیرا محققان اعلام کرده‌اند بارداری شیر به شیر یا تجربه دو بارداری در فاصله زمانی کمتر از یکسال، به خصوص برای مادران بالای ۳۵ سال بسیار خطرناک است و می‌تواند سلامت مادر و بچه را به خطر بیندازد.

محققان کانادایی با بررسی حدود ۱۵۰ هزار زایمان متوجه شده‌اند بارداری شیر به شیر می‌تواند برای مادران ۳۵ سال به بالا خطرآفرین باشد اما همین خانم‌ها اگر حداقل ۱۲ تا ۱۸ ماه بین دو بارداری‌شان دوباره وقفه بیندازند، احتمال بروز خطرات کوتاه مدت و بلند مدت برای سلامت‌شان کاهش می‌یابد.

بارداری شیر به شیر برای همه نوزادان و مادران در هر سن و سالی که باشند، به خصوص برای مادران ۲۰ تا ۳۴ ساله خطرات زیادی دارد. اما این خطرات برای مادران بالای ۳۵ سال که معمولا به عمد اقدام به بارداری در فواصل کوتاه می‌کنند، خطرات بیشتری دارد.

بر اساس این پژوهش زنان بالای ۳۵ سالی که ۶ ماه بعد از اولین زایمان دوباره باردار می‌شوند، ۱٫۲ درصد بیشتر در معرض مرگ موقع زایمان یا بیماری‌های شدید قرار می‌گیرند.

اما اگر همین مادران ۱۸ ماه بین زایمان اول و بارداری دوم‌شان وقفه بیندازند، این آمار به ۰٫۵ درصد کاهش می‌یابد.

مادران جوان‌تر که در بارداری شیر به شیر به فاصله ۶ ماه از زایمان اول دوباره باردار می‌شوند، ۸٫۵ درصد در معرض زایمان زودرس خودبخودی قرار می‌گیرند؛ یعنی روند زایمان طبیعی برای این مادران، قبل از ۳۷ هفتگی رخ می‌دهد.

در صورتی که اگر مادران همین گروه سنی ۱۸ ماه بین دو بارداری‌شان فاصله بیندازند، ریسک زایمان زودرس خودبخودی در آنها به ۳٫۷ درصد کاهش می‌یابد.

منبع خبر : ninisite

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *