ایا قرص سیپروترون کامپاند باعث نازایی می شود؟/ کامپاند و جوش صورت

سیپروترون کامپاند و نازایی، قرص سیپروترون کامپاند و جوش صورت، درمان pco با سیپروترون کامپاند، قرص سیپروترون کامپاند و بارداری، ایا قرص سیپروترون کامپاند باعث چاقی میشود، قرص سیپروترون کامپاند و لکه بینی، قرص سیپروترون کامپاند چیست، قرص سیپروترون کامپاند و تنبلی تخمدان

سیپروترون کامپاند معمولا با نام تجاری خود به نام دیان در بین مصرف‌کنندگان شناخته می‌شود.

بر خلاف باورهای رایجی که وجود دارد قرص‌های ضدبارداری باعث نازایی نمی‌شود.

سیپروترون کامپاند در درمان‌ آكنه‌ مقاوم‌ به‌ آنتي‌بيوتيک‌ها در زنان‌ و يا زنانی كه‌ در ضمن‌ درمان‌ آكنه‌ تمايل‌ به‌ استفاده‌ از داروهای ضد بارداری خوراكي‌ نيز دارند به كار می‌رود. اين‌ دارو همچنين‌ در درمان‌ پرمويیی وابسته‌ به‌ آندروژن‌ در خانم‌ها بكار می‌رود. سیپروترون به همراه استروژن اثر ضدبارداری دارد.

مقدار و نحوه مصرف سیپروترون کامپاند

میزان دقیق و چگونگی مصرف این دارو با توجه به نوع مشکل متفاوت است و باید حتما توسط پزشک تعیین گردد اما به طور کلی نحوه مصرف این دارو برای درمان آکنه یا استفاده از آن به عنوان داروی پیشگیری از بارداری به صورت زیر است:

درمان آکنه یا پر مویی: در اولین دوره درمان، از روز پنجم قاعدگی روزی یک قرص به مدت ۲۱ روز مصرف می‌شود. دوره‌های بعدی درمان بعد از گذشت هفت روز بدون مصرف قرص، به همان ترتیب شروع می‌شود.

جلوگیری از بارداری: از روز پنجم قاعدگی روزانه یك قرص به مدت ۲۱ روز مصرف می‌شود. سپس، به مدت یک هفته مصرف دارو قطع، و بعد از آن، دوباره همین برنامه مصرف دنبال می‌شود. در صورت بروز وقفه در قاعدگی، ابتدا باید احتمال بارداری را رد كرد و سپس دوره بعدی درمان را شروع نمود. توجه داشته باشید که در صورت مصرف این دارو به عنوان ضد بارداری، طی دو هفته اول مصرف، باید از روش‌های دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود.مصرف قرص‌های ضد بارداری به مدت کوتاه برای مثال ۳ تا ۶ ماه معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند. بهتر است همیشه از قرص‌هایی با دوز پایین از جمله یاسمین، یاز، مارولون، دیان ۳۵ و یا نوع ایرانی آن‌ها مانند سیپروترون کامپاند و یا LD استفاده شود. 

قرص سیپروترون کامپاند چیست و چگونه عمل می کند؟

– قرص سیپروترون کامپاند متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به عنوان آنتی آندروژن های استروئیدی است. این قرص برای درمان سرطان پیشرفته پروستات مورد استفاده قرار می گیرد. آنتی آندروژن ها مانند سیپروترون اثر هورمون تستوسترون را خنثی می کنند. این مسئله باعث کاهش تولید تستوسترون در بیضه ها می شود که سلول های سرطانی پروستات برای رشد نیاز دارند.

– این دارو ممکن است تحت چند نام تجاری در چندین فرم مختلف موجود باشد. برخی نام تجاری این دارو ممکن است در تمام فرمها در دسترس نباشد و یا برای تمام شرایط مورد بحث در اینجا مورد تایید قرار نگیرد. همچنین، برخی از اشکال این دارو ممکن است برای تمام شرایط مورد بحث در اینجا مورد استفاده قرار نگیرد.

– پزشک شما ممکن است این دارو را برای شرایطی غیر از موارد ذکر شده در این مقاله پیشنهاد کرده باشد. اگر در مورد این موضوع با پزشک خود صحبت نکرده باشید یا مطمئن نیستید که چرا این دارو را مصرف می کنید، با دکتر خود صحبت کنید. مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید.

– این دارو را به هیچکس دیگری ندهید، حتی اگر علائم مشابهی با شما داشته باشند. اگر پزشک این دارو را تجویز نکرده باشد، ممکن است مصرف آن مضر باشد.

ترکیبات قرص سیپروترون کامپاند چیست؟

قرص سفید، گرد، صاف حاوی ۵۰ میلی گرم سیپتررون استات است. مواد غیر دارویی: دی اکسید سیلیکون کلوئیدی، کراس کاراملول سدیم و استریت منیزیم.

چطور باید قرص سیپروترون کامپاند را استفاده کنم؟

– سیپروترون به عنوان قرص خوراکی (دهان) و به عنوان تزریقی طولانی مدت در دسترس است. دوز توصیه شده برای قرص های سایپروترون ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم (۴ تا ۶ قرص) روزانه است که در دو یا سه وعده بعد از غذا مصرف می شود.

– برای مردان مبتلا به ارکیکتومی (حذف بیضه ها)، دوز کمتر از ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در روز توصیه می شود. دوز توصیه شده برای فرم طولانی مدت سایپروتون ۳۰۰ میلی گرم است که یک بار در هفته به ماهیچه تزریق می شود.

– بسیاری از چیزها ممکن است بر میزان دوز دارو که فرد نیاز دارد مانند وزن بدن، سایر شرایط پزشکی و سایر داروها تأثیر بگذارد. اگر پزشک شما دوز متفاوت از مواردی که در اینجا آورده شده توصیه می کند، مقدار مصرفی را بدون استفاده از دارو و بدون مشاوره با پزشک تغییر ندهید.

– سیپروترون می تواند باعث ایجاد ضعف و خستگی شود. بعد از حدود ماه سوم بدن شما به دارو عادت می شود و این اثر کاهش می یابد.

– مهم است که این دارو را دقیقا همانطور که توسط دکتر شما تجویز شده است، مصرف کنید. اگر فراموش کردید قرص را مصرف کنید، آن را در اسرع وقت بخورید. اگر زمان قرص بعدی رسیده است، قرص فراموش شده را نخورید و برنامه منظم دارویی خود را ادامه دهید. دو قرص را همزمان مصرف نکنید. اگر نمی دانید پس از فراموشی قرص چه کاری انجام دهید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

– مصرف الکل در هنگام مصرف سایپروترون باید محدود باشد زیرا ممکن است اثر دارو را کاهش دهد.

– دارو را در دمای اتاق دور از نور و رطوبت نگهداری کنید و آن را در دسترس کودکان قرار ندهید.

– داروها را در فاضلاب یا در زباله خانگی نریزید. از داروساز خود بپرسید چگونه داروهایی که دیگر مورد نیاز نیست یا منقضی شده است را دور بریزید.

چه کسی نباید قرص سیپروترون کامپاند را مصرف کند؟

اگر موارد زیر وجود دارد این دارو را مصرف نکنید:

حساسیت نسبت به سیپروترون یا هر ماده ای از این دارو
بیماری کبدی فعال یا کاهش عملکرد کبدی
کاهش عملکرد کلیه

عوارض جانبی قرص سیپروترون کامپاند چگونه است؟

بسیاری از داروها می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. یک اثر جانبی یک پاسخ ناخواسته به دارو است که در دوزهای نرمال مصرف می شود. عوارض جانبی می تواند خفیف یا شدید، موقت یا دائمی باشد. عوارض جانبی ذکر شده در زیر در تمام افرادی که این دارو را مصرف می کنند دیده نمی شود. اگر در مورد عوارض جانبی نگران هستید، با پزشک خود درباره خطرات و مزایای این دارو صحبت کنید. عوارض جانبی زیر در حداقل ۱٪ از افرادی که این دارو را مصرف می کنند دیده می شود. بسیاری از این عوارض جانبی را می توان مدیریت کرد، و برخی ممکن است با گذشت زمان از بین بروند. اگر این عوارض جانبی را تجربه کرده اید و آنها شدید یا مزمن هستند با پزشک خود مشورت کنید. داروساز شما ممکن است بتواند به شما در مدیریت عوارض جانبی کمک کند.

با توجه به عارضه جانبی کم خونی در این دارو، در طول دوره درمان آزمایشات لازم و CBC را انجام دهید.

تغییر در راه رفتن و تعادل
ریزش مو
عدم توانایی حرکت پاها یا دستها
افزایش حرکات روده و مدفوع شل
افزایش حساسیت پوست به نور خورشید
از دست دادن قدرت یا انرژی
کاهش علاقه جنسی
خونریزی پوست، تاول زدگی، سردی یا تغییر رنگ
تورم سینه یا درد پستان
افزایش غیرعادی در رشد مو
افزایش وزن
گرچه اکثر عوارض جانبی که در زیر ذکر شده اند اغلب اتفاق نمی افتد، اما اگر به فکر درمان نباشید، ممکن است مشکلات جدی ایجاد شود.

در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی، با پزشک خود در اسرع وقت تماس بگیرید:

درد شکمی یا حساسیت به لمس
درد پشت
تاول
تاری دید
درد قفسه سینه
لرز
مدفوع رنگ خاک رس
گیجی
سرفه کردن
افسردگی
سرگیجه
خواب آلودگی
خشک شدن دهان
سرگیجه هنگام بلند شدن
ضربان قلب سریع
توهم
کهیر
افزایش فشار خون
افزایش گرسنگی و یا تشنگی
درد کمر
تهوع و استفراغ
ادرار دردناک یا سخت
پوست قرمز، ضخیم یا پوسته شده
تنگی نفس
جوش روی پوست
گلو درد
زخم، یا لکه های سفید بر روی لب ها یا دهان
گرفتگی گردن
معده درد
تورم غدد و درد
تنگی در قفسه سینه
کاهش وزن غیرمنتظره
خونریزی غیرمعمول یا کبودی
تغییرات بینایی
خس خس کردن
زرد شدن چشم یا پوست

در صورت وجود هر یک از موارد زیر، مصرف دارو را متوقف کنيد و به پزشک متخصص مراجعه کنيد:

خون در مدفوع یا ادرار و یا سیاهی مدفوع
تنگی نفس
تنفس نامنظم
درد در قفسه سینه، کشاله ران یا پاها
پف کرده یا تورم پلک ها یا اطراف چشم، صورت، لب ها یا زبان
تشنج
ضعف ناگهانی و شدید در بازو و / یا پا در یک طرف بدن
به هم خوردن تعادل و هماهنگی اعضای بدن
گفتار نامفهوم
کوری موقت
بعضی از افراد ممکن است عوارض جانبی دیگری را تجربه کنند. اگر در هنگام مصرف این دارو علائم ناخواسته ای را متوجه شوید، با پزشک خود صحبت کنید.

آیا عوامل خطر دیگری برای قرص سیپروترون کامپاند وجود دارد؟

قبل از شروع مصرف دارو، حتما پزشک خود را از هرگونه بیماری یا آلرژیهایی که ممکن است داشته باشید مطلع کنید، هر گونه دارو مصرفی، حاملگی یا شیردهی و سایر موارد مهم دیگر در رابطه با سلامتی خود را به او اطلاع دهید. این عوامل ممکن است بر چگونگی استفاده از این دارو تاثیر بگذارد.

الکل: در صورت مصرف الکل، اثربخشی سیپروترون ممکن است کاهش یابد. شما باید میزان مصرف الکل را در هنگام مصرف این دارو محدود کنید.
افسردگی: مصرف سیپروترون گاهی اوقات با افزایش تغییرات خلقی افسردگی (بخوانید: راه های نجات از افسردگی)، به خصوص در شروع درمان مرتبط است. اگر در گذشته افسردگی داشته اید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.
دیابت: سیپروترون ممکن است باعث افزایش سطح قند خون (بخوانید: علائم قند خون بالا چیست؟) شما شود.
بیماری قلبی: سیپروترون می تواند باعث تجمع مایع در بدن شود. اگر بیماری قلبی (بخوانید: کاهش خطر بیماری قلبی با مصرف این ۲ ماده غذایی) دارید، هنگام استفاده از این دارو احتیاط کنید زیرا ممکن است قلب شما سخت تر کار کند.
بیماری کبد: سیپروترون می تواند باعث آسیب به کبد شود. آسیب به کبد معمولا بعد از چند ماه بروز می کند. اگر علائم آسیب کبدی وجود داشته باشد، پزشک عملکرد کبد را با آزمایش خون نظارت خواهد کرد.
بارداری: سیپروترون برای زنان استفاده نمی شود.
شیردهی: سیپروترون برای زنان استفاده نمی شود.
کودکان: سیپروترون برای کودکان توصیه نمی شود.

تداخلات قرص سیپروترون کامپاند با سایر داروها:
ممکن است درگیری بین سیپروترون و هر یک از موارد زیر وجود داشته باشد:

اتینیل استرادیول
تستوسترون و آندروژن

اگر از هر یک از این داروها استفاده می کنید، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

بسته به شرایط خاص شما، پزشک ممکن است از شما بخواهد شما:

مصرف یکی از داروها را متوقف کنید
یکی از داروها را تغییر دهید،
چگونگی مصرف یک یا هر دو دارو را تغییر دهید یا همه داروها را کنار بگذارید.

تداخل بین دو دارو همیشه به این معنی نیست که شما باید یکی از آنها را متوقف کنید. در مورد چگونگی مدیریت تداخلات داروها با پزشک خود صحبت کنید. داروهای غیر از موارد ذکر شده در بالا ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک در مورد تمام داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی که مصرف می کنید، بگویید. همچنین به آنها درباره مکملهایی که می خورید بگویید. از آنجا که کافئین، الکل، نیکوتین سیگار، و یا داروهای خیابانی می تواند بر عملکرد بسیاری از داروها تاثیر بگذارد، باید به پزشک خود در خصوص مصرف این داروها اطلاع دهید. 

اشتراک‌گذاری
6 نظر
 1. باسلام وخسته نباشید،من حدود دوماهه قرص سیپروترون وواسپیرونولاکتون مصرف میکنم برای حوش،ولی صورتم بدترشده وجوشهای سفت ودردناک میزنم ،محرد هستم و۳۰سالمه،لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام اگر پریود منظمی دارید نیاز به مصرف این داروها نیست.

 2. سلام .من از قرص ال دی استفاده میکنم ولی به دلیل جوش صورت دکتر به من قرص جایگزین سپیترون کامپاند داده من نگران هستم آیا درصد پیشگیری خوبی دارد؟مشکل خاصی ایجاد نمی کنه؟

  1. سلام خیر فرقی نمی کند این قرص هم مانند دیگر قرص های جلوگیری روش پیشگیری از بارداری محسوب می شود .

 3. سلام. خسته نباشید. من برای کیست آندومتریوز که دارم دکتر قرص سیپروترون کامپاند بهم دادن استفاده کنم. از ماه قبل ۱ بسته استفاده کردم. از این ۱ بسته ۳ تا دونه مونده بود که من با شوهرم رابطه داشتم. و اون ۳تا دونه رو مثل همیشه تو ۳ روز خوردم. یعنی روزی یکی.
  بعدش که وقت پریودیم بود ۲ ۳ روز فقط لکه داشتم و بعدش ۲ روز پریود شدم و خون ریزی کمی داشتم. الان هم که آخر پریودیم هست. از دیشب بسته دوم رو شروع کردم. امروز صبح اسهال و استفراغ داشتم. میخواستم بدونم احتمالش هست که حامله باشم؟ آخه اگه از عوارض قرص باشه من ماه قبل اینجوری نبودم.

  1. سلام بهتر است برای اطمینان از تست بی بی چک استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *