ایا جنین در شکم مادر گرسنه میشود؟!

گرسنه شدن جنین به آن معنا که ما احساس ضعف می کنیم نیست. هر چیزی که مادر به عنوان غذا میل می کند توسط دستگاه گوارش به ذرات کوچک تری که بدن بتواند آنها را جذب کند، تجزیه می شود. مواد مغذی وارد جریان خون مادر شده و از طریق جفت وارد جریان خون جنین می شود.

ایا جنین در شکم مادر گرسنه میشود

علاوه بر مواد غذایی هضم شده، بدن مادر دائما از ماهیچه، چربی و استخوان های خود برای تامین پروتئین، چربی و کلسیم جنین استفاده می کند و این مواد مغذی وارد جریان خون مادر می شوند پس از جذب مواد مغذی توسط جفت، این عضو همه مواد مغذی را به جنین می رساند و نیازهای بدن جنین را تامین می کند.

مادرانی که دچار سوء تغذیه هستند در دوران حاملگی وزن گیری مناسبی ندارند که در پی آن جنین دچار عارضه های مختلفی می شود.

از جمله عوارض شایع در بین مادران بارداری که دچار سوء تغذیه هستند، وزن گیری پایین است؛ با توجه به اینکه مادر قرار است در روند زایمان قرار بگیرد، ممکن است در پروسه حاملگی و زایمان متحمل مشکلاتی شود.

مهم ترین اجزای تشکیل دهنده‌ یک انسان استخوان و عضلات وی است؛ مادر باید در دوران بارداری، دریافت پروتئین را در اولویت خود قرار دهد و بسته پروتئینی شامل گوشت سفید، قرمز و تخم مرغ را دریافت کند.

زمانی که مادری بدون رعایت تغذیه مناسب وارد دوران بارداری شود، می‌تواند این دوران را حتی المقدور با مکمل های دارویی، قرص آهن و اسید فولیک سپری کند.

در رژیم غدایی مادران باردار حتما باید میوه و سبزیجات جای داشته باشد و از آن استفاده کنند؛ توصیه می شود مادران باردار حتما در دوران بارداری خود هفته ای یک بار ماهی مصرف کنند تا دچار سوء تغذیه شدید نشوند.

در دوران بارداری تمام دسته های غذایی به میزان کافی و صحیح باید به مادر و جنین برسد و به هیچ عنوان نباید فقط به یک نوع از مواد غذایی تکیه کرد؛ باید انواع پروتئین‌ها، گوشت و کربوهیدرات به مقدار کافی به مادر و جنین برسد.

به گفته محققان، تغذیه نامناسب مادر در طول بارداری منجر به بروز مشکلات قلبی در کودک تا ۲۰ سال بعد می‌شود.

تغذیه مناسب از بسیاری از عوارض بارداری که در بین عموم مردم به ویار حاملگی معروف است، می‌کاهد. مادران باردار همه روزه باید از خانواده‌ نان و غلات، لبنیات، سبزیجات،‌ میوه‌ها و گروه پروتئین‌ها استفاده کنند. بنابراین اگر مادر بخواهد که بارداری مناسبی را پشت سر بگذارد باید از رژیم‌های نادرست غذایی خودداری کند و در این دوران ما کاهش وزن را حتی برای مادران چاق، قائل نیستیم.

در سه ماهه اول بارداری افزایش وزن نیم تا دو کیلوگرم در زن حامله عادی است، ولی بعد از آن افزایش وزن در افراد چاق با افراد لاغر متفاوت است. افرادی که وزن کمتری دارند در هفته نیم کیلوگرم، افرادی که BMI نرمالی دارند در هفته ۴۰۰ گرم و خانم‌هایی که اضافه وزن دارند در هفته ۳۰۰ گرم باید افزایش وزن داشته باشند.

اگر BMI فردی بالای عدد ۳۰ باشد، تنها مجاز است در طول بارداری پنج تا ۹ کیلوگرم و فردی که لاغر محسوب می‌شود و BMI وی کمتر از ۱۸٫۵ است، ۱۲٫۵ تا ۱۸ کیلوگرم می‌تواند بر وزن خود اضافه کند.

توصیه طب سنتی برای افزایش وزن جنین
طب سنتی ایرانی بعد از اقدام برای رفع هر کدام از علت‌هایی که در بالا بیان شد، برای مادران با جنین کم وزن توصیه‌هایی دارد که به آنها کمک می‌کند تا جلوی عوارض تأخیر رشد داخل رحمی تا حدودی گرفته شود.

تخم مرغ عسلی به عنوان صبحانه، برای تقویت مادر بسیار مناسب است.

مصرف خورش به و سیب، مصرف کباب گوسفندی به عنوان یک وعده غذایی مفید به مادران پیشنهاد می‌شود.

شیر بادام، نوشیدنی مقوی برای مادر و جنین، نوشیدن شیر بادام، با داشتن مواد مقوی و ایجاد رطوبت‌های مفید برای مادر و جنین پیشنهاد خوبی برای مادران با جنین کم وزن است؛ حدود ۱۰ تا ۲۰ تا بادام درختی خیس خورده و پوست کنده را همراه یک لیوان آب با یک قاشق عسل و کمی گلاب یا بیدمشک داخل مخلوط کن ریخته و مایع بدست آمده که شبیه شیر است ترجیحا گرم نوشیده شود.

نوشیدن ترکیبی از آب سیب و عسل و گلاب هم نوشیدنی مناسبی برای خانم‌های باردار است.

جایگزین چای صبحانه، ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری شیره انگور در آب جوش حل شده است که مادر می‌تواند روزانه مصرف کند.

مصرف سوپ جو همراه سبزیجاتی مثل جعفری و گشنیز و تره و جعفری و مصرف آش جو هم برای رشد جنین‌های کم وزن بسیار مناسب است.

عصاره گوشت داروی تقویت مادر، عصاره گوشت، حاصل تکه‌ای گوشت است که در ظرف شیشه‌ای در بسته به صورت بن‌ماری حرارت دیده باشد. مایع ایجاد شده در شیشه، با اینکه حجم کمی دارد اما برای تقویت قوای مادر و جنین به خصوص در خانم‌هایی که اشتهای کمی دارند، بسیار مفید است.

استفاده از روغن بادام شیرین در پخت غذاها فراموش نشود.

استراحت کافی و آرامش هم از مواردی است که سبب بهبود شرایط جنین می‌شود. به این مادران توصیه می‌شود کار و فعالیت فیزیکی شدید نداشته باشند.

معاینات و مراقبت‌های مرتب دوران بارداری نباید نادیده گرفته شود؛ حرکات منظم جنین مادر را از سلامت نوزاد باخبر می‌کند، در صورت تغییر یا کم و ضعیف شدن حرکات جنین حتما باید آن را جدی گرفت. پیشگیری از عوارض و عدم پیشرفت مشکلات جنین فقط زمانی میسر است که زود تشخیص داده شود. پس در صورت کم شدن حرکات حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *