ایا برای استفاده از بیبی چک باید ناشتا بود؟!

برای استفاده از بیبی چک نیازی به ناشتا بودن نیست. می توانید قبل یا بعد از صبحانه تست بیبی چک را انجام دهید. 

اما بهترین زمان انجام تست بارداری بیبی چک مورد بحث است. که ایا بهتر است این آزمایش را صبح انجام دهیم یا شب؟ برای گرفتن نتیجه دقیق، بهتر است این تست را صبح ها انجام دهید. چرا؟

چون که اولین ادرار صبحگاهی بیشترین غلظت هورمون HCG را دارد. به جز اینکه اگر بتوانید نصفه شب از خواب بیدار شوید و از بی بی چک استفاده کنید، بهترین زمان استفاده از بی بی چک، صبح ها و پس از بیدار شدن از خواب است.

این نکته به این معنی نیست که نمی توایند تست بارداری یا بیبی چک را در ساعاتی دیگر از روز انجام دهید. اما به این معنی است که اگر باردار هم باشید، درصد گرفتن جواب منفی بیشتر است، بخصوص اگر مقدار زیادی آب نوشیده باشید. ممکن است زمان انجام تست بارداری در صبح را فراموش کنید، به همین دلیل گذاشتن آلارم می تواند کمک کننده باشد.

برخی نیز می گویند که ساعت خواب ما متفاوت است و معمولا صبح ها در خواب هستیم. در اینجا نیز بهتر است هنگامیکه از خواب بیدار می شوید تست را بلافاصله انجام دهید و از آخرین دفع ادرارتان حداقل ۴ ساعت گذشته باشد.

قبل از انجام تست بارداری ، نباید بیشتر از حد معمول آب بخورید. در حقیقت نوشیدن آب زیاد، ادرار را رقیق می کند و از دقت نتیجه تست می کاهد.

اگر پاسخ منفی از تست گرفتید، اما هنوز هم فکر می کنید باردار هستید، تست را دوباره چند روز بعد تکرار کنید. انجام دادن مجدد تست همیشه ایده خوبی است.

چه زمانی برای انجام تست بارداری، خیلی زود است؟

انجام تست بارداری زود تر از ۸ روز پس از تخمک گذاری ممکن است به نتیجه منفی بینجامد. به این دلیل است که تخمک بارور شده تا زمانی که لانه گزینی کامل نشود؛ هورمون HCG را تولید نمی کند.

نزدیک به ۸۵% اوقات، لانه گزینی ۸ تا ۱۰ روز پس از تخمک گذاری رخ می دهد. پس از لانه گزینی، سطح هورمون های HCG در هر ۴۸ ساعت، دو برابر می شوند. در این زمان ، تست بارداری می تواند سطح هورمون های HCG را اندازه گیری کند و در صورت وجود، پاسخ مثبت دهد.

بی بی چک منفی : تکلیف چیست؟
بی بی چک منفی یه این معنی است که سطح پایینی از هورمون های HCG دارید. اما پس از این پاسخ، باید چکار کنید؟ آیا باز هم احتمال بارداری وجود دارد؟ در این قسمت از مقاله همراه ما باشید تا پاسخ این سوال را دریابید.

بی بی چک چگونه کار می کند؟
بی بی چک به شما کمک می کند که در مراحل اولیه بارداری، از این موضوع اطلاع پیدا کنید.

این تست که به عنوان تست بارداری خانگی معروف است، سطح هورمون های HCG را در ادرار می سنجد. بدن هنگامی این هورمون را تولید می کند که لانه گزینی تخمک بارور شده، انجام گرفته است.

بهترین و دقیق ترین زمان برای انجام این تست، ۵ تا ۱۰ روز پس از عقب افتادن پریود است و اگر دو خط در نوار بی بی چک ظاهر شد، به معنی مثبت بودن نتیجه تست بارداری است. 

دلایل منفی شدن نتیجه بی بی چک
همانطور که در عکس زیر می بینید با ظاهر شدن تنها یک خط پاسخ بیبی چک منفی است.

باردار هستید، اما تست دقیق نیست. می توانید یک بی بی چک دیگر را خریداری کنید.
مراحل انجام بی بی چک را به دقت انجام نداده اید.
باردار هستید، اما تست را خیلی زود انجام داده اید.
تخمک گذاری دیر اتفاق افتاده است و باعث تاخیر در لانه گزینی تخمک شده است.
دو قلو یا سه قلو باردار هستید و بدنتان سطح بسیار زیادی از هورمون HCG را دارد که بی بی چک نمی تواند آن را تشخیص دهد.
بارداری خارج از رحم دارید که باعث شده است تولید HCG به تعویق بیفتد.
باردار نیستید و پریودتان به دلایل دیگری به تاخیر افتاده است. دلایل پریود نامنظم در مقاله های دیگر سایت توضیح داده ایم.
اگر جواب بی بی چک منفی بود، آیا باید دوباره تست بارداری را انجام دهید؟

اگر نسبت به پاسخ بی بی چک مشکوک هستید:

چک کنید که آیا مراحل انجام کار را درست انجام داده اید یا خیر.
غلظت هورمون HCG به سرعت افزایش پیدا می کند و هر ۲ تا ۳ روز دو برابر می شود. پس می توانید این تست را در روز های آینده مجددا تکرار کنید.
رابطه جنسی را در روز های تخمک گذاری، مجددا تکرار کنید.

چرا دلیلی برای ناراحتی وجود ندارد؟
احتمالا تا کنون به دقت تمام مراحل بارداری را انجام داده اید و کاملا برای بارداری آماده هستید، پزشکتان نیز سلامتی شما را برای باردار شدم تایید کرده است. اما در سیکل اول باردار نشده اید. آیا جای نگرانی وجود دارد؟

خیر. نگران نشوید. یک بارداری موفق به عوامل مختلفی بستگی دارد و این موضوع به هر دو طرف بستگی دارد و تنها به شرایط زن وابسته نیست.

استرس، بی خوابی مزمن، کمبود یا اضافه وزن شدید می تواند منجر به منفی شدن پاسخ بی بی چک شود. حتی ممکن است که در زمان درستی رابطه نداشته اید و هیچ تخمک گذاری انجام نشده است.

خواب منظم و تغذیه سالم در باروری موفق،بسیار موثر هستند. به تلاشتان ادامه دهید و مطمئنا موفق می شوید.

چه زمانی تست خون بارداری را بدهیم؟

ممکن است تست خانگی یا همان استفاده از بی بی چک را انجام داده باشید، اما حالا پزشکتان پیشنهاد تست خون را می دهد. تست خون دقیقا چیست و چه زمانی باید آن را انجام دهید؟

بی بی چک میزان سطح هورمون HCG ادرار را می سنجند. اما تست خون میزان هورمون HCG موجود در خون را می سنجد. پزشکان به این دلیل تست خون را پیشنهاد می دهند که این تست حساس تر است و جزئیات بیشتری را نسبت به تست ادرار ارائه می دهد.

بهترین زمان برای انجام تست خون بارداری زمانی است که پریودتان چند روزی به عقب افتاده است. اگر تست خانگیتان منفی است، اما علائم بارداری را تجربه کرده اید، دادن تست خون ایده خوبی می تواند باشد.

دقیق ترین تست های خون بارداری، تست های کمی هستند، چرا که مقدار دقیق هورمون HCG را می سنجد. این تست بسیار مهم است؛ چرا که پزشکتان می فهمد که آیا باردار هستید یا اینکه دوباره باید چند روز دیگر تست بدهید.

همچنین اگر تجربه بارداری خارج از رحم یا سقط را داشته باشید، پزشک انجام تست خون را پیشنهاد می دهد. با این تست در هفته های اول این دوران، بارداریتان مشخص می شود.

منبع خبر : برگرفته از mintapp

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *