ایا ای یو دی باعث لاغری میشود؟!

ای یو دی باعث لاغری یا چاقی نمی شود. آی یو دی، وسیله‌ای T شکل از جنس پلاستیکی و مس است که توسط پزشک یا پرستار در رحم جاسازی می‌شود، با آزاد کردن مس مانع بارداری برای پنج تا ده سال خواهد شد.

اگر درست‌کار گذاشته شود، ٩٩ درصد مؤثر خواهد بود. به‌محض کارگذاری در رحم شروع به کار می‌کند و اثر آن ۵ الی ١٠ سال باقی می‌ماند. اگر حامله نباشید در هر زمانی از سیکل قاعدگی می‌تواند گذاشته شود.

ایا ای یو دی باعث لاغری میشود

هرزمانی بخواهید می‌توانید آن را توسط یک دکتر یا پرستار آموزش‌دیده خارج کنید و امکان حاملگی پس از برداشتن آن وجود دارد.

برای ٣-۶ ماه بعد از قرار دادن آن پریود شما می‌تواند شدیدتر، طولانی‌تر و یا دردناک‌تر شود همچنین ممکن است بین پریودهایتان لکه بینی یا خونریزی داشته باشید. درصد کمی ریسک عفونت بعد از قرار دادن اين وسيله وجود دارد.

درصد کمی ریسک وجود دارد که بدن شما آن را دفع کند یا از جایش جابه‌جا شود، پزشک شما به شما آموزش خواهد داد که چطور چک کنید که آیا سر جایش قرار دارد یا نه.

ممکن است بعد از گذاشتن آن کمی احساس درد و ناراحتی کنید، مسکن‌ها به شما کمک خواهند کرد. اگر سابقه عفونت‌های لگنی دارید ممکن است این روش پیشگیری از بارداری برای شما مناسب نباشد.

این روش پیشگیری از بارداری تداخلی با شیر دادن به بچه ندارد. با داروهای دیگر تداخل ندارد. اين روش شمارا در مقابل عفونت‌های قابل‌انتقال از طريق رابطه جنسی محافظت نمی‌کند پس ممكن است همچنان احتياج به استفاده از كاندوم داشته باشيد.

این روش جلوگیری از بارداری عوارض جانبی هورمونی مثل آکنه، سردرد و تندرنس (درد به دنبال لمس) در سینه ندارد.

شایع ترین عوارض IUD عبارتند از :

افزایش خونریزی به هنگام قاعدگی : معمولا پس از کارگذاری IUD خونریزی قاعدگی فرد افزایش خواهد یافت. البته پس از گذشت حدود دو الی سه ماه برطرف می شود. شما می توانید برای کنترل این عارضه از دارو هایی همچون مفنامیک اسید یا قرص آهن استفاده کنید. البته پیشنهاد می شود در این باره حتما با پزشک خود صحبت نمایید چرا که ممکن است لازم باشد آی یو دی از بدن خارج گردد.
خونریزی نامنظم و لکه بینی بین قاعدگی : معمولا فرد در دو یا سه ماه اول با این عارضه مواجه خواهد شد که امری طبیعی بوده و جای نگرانی نیست ؛ اما چنانچه پس از سه ماه همچنان خونریزی نامنظم و لکه بینی ادامه داشت به پزشک خود اطلاع دهید.
افزایش ترشحات واژینال : در صورتی که ترشحات واژینال افزایش یافت ابتدا توسط پزشک بررسی شده و طبق نوع آن درمان آغاز خواهد شد. توجه داشته باشید که ترشحات عفونی همراه با بوی بد ، سوزش و خارش هستند و با ترشحات غیر عفونی فرق دارند.

عوارض نادر استفاده از آی یو دی
بیماری التهابی لگن : در مواردی که قبل از کارگذاری IUD عفونت تشخیص داده نشود ممکن است در ماه اول این بیماری پدید آید و در این شرایط حتما باید به بیمارستان مراجعه نمایید.
سوراخ شدن رحم هنگام کارگذاری : در این شرایط حتما باید به بیمارستان مراجعه نمایید تا نسبت به خارج سازی آی یو دی اقدام شود.

شروع به کار IUD وقت پس از کارگذاری می باشد ؟
به طور کلی عملکردی IUD مسی بلافاصله پس از کارگذاری شروع می شود.

آیا به هنگام تماس جنسی ، آی یو دی احساس می شود ؟
خیر – چرا که این دستگاه در داخل رحم قرار داشته و به همین دلیل احساس نخواهد شد ؛ تنها ممکن است نخ متصل به آن که در واژن قرار دارد کمی موجب ناراحتی شما یا همسرتان شود که می توانید این موضوع را با پزشک خود مطرح کنید تا رفع شود.

آیا پس از کارگذاری IUD احتمال بارداری وجود دارد ؟
در واقع پس از کارگذاری IUD احتمال باردار شدن تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد اما بهتر است پس از گذشت مدتی برای معاینه و بررسی موقعیت صحیح قرارگیری این دستگاه به پزشک خود مراجعه نمایید.

در صورتی که قصد باردار شدن را دارید ، بلافاصله پس از خروج آی یو دی های مسی ، باردار شدن امکان پذیر است اما پس از خارج کردن IUD های هورمونی به دلیل تاثیرات پروژسترون ممکن است بارداری کمی با تاخیر صورت گیرد.

در چه مواردی کارگذاری IUD مناسب نمی باشد ؟
سل لگنی
اختلالات انعقادی
نقص سیستم ایمنی
پاپ اسمیر غیرطبیعی
رحم با شکل غیرطبیعی
شک یا اطمینان به حاملگی
خونریزی واژینال بدون علت مشخص
فیبرومی که اندازه و شکل رحم را تغییر داده باشد.
در فاصله زمانی درمان و پیگیری مول ( حداقل ۱ سال )
شک به وجود بد خیمی رحم یا دهانه رحم و یا قطعیت وجود آن
بیماری ویلسون یا حساسیت به مس ( برای آی یو دی های مس دار )​
خونریزی شدید قاعدگی ( دفع لخته ) یا کم خونی شدید که در این موارد از نوع هورمونی و سایر انواع غیر مسی میتوان استفاده کرد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *