اکیناسه (سرخارگل) در زمان شیردهی: خطرات، موارد مصرف و عوارض جانبی این گیاه

اکیناسه (سرخارگل) در زمان شیردهی: خطرات، موارد مصرف و عوارض جانبی این گیاه

اکیناسه (سرخارگل) نام گروهی از گیاهان گلدار است که از ریشه ها و برگ های آن برای مصارف دارویی استفاده می شود. همچنین آنها گیاه مخروط سان هم نامیده می شوند و به عنوان داروهای گیاهی مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا از اکیناسه به عنوان داروی گیاهی برای درمان سرما خوردگی و آنفولانزا، التهاب و عفونت های پوستی استفاده می شود. ما در این مطلب درباره اینکه آیا مصرف سرخارگل (اکیناسه) در زمان شیردهی بی خطر است یا نه؟ و مصارف و عوارض جانبی احتمالی آن صحبت می کنیم.

آیا مصرف سرخارگل (اکیناسه) در زمان شیردهی بی خطر است؟

اطلاعات علمی کمی درباره ایمنی و کارامدی گیاه اکیناسه در زمان شیردهی وجود دارد. با این حال، استفاده از این گیاه زیر نظر راهنمایی متخصص با دوزهای پیشنهادی در حین شیردهی مضر محسوب نمی شود. شواهد محدودی وجود دارد که نشان می دهد ترکیبات موجود در اکیناسه از طریق شیر مادر عبور می کنند و به کودک منتقل می شوند. اکیناسه به عنوان محصولات دارویی و درمان سنتی به صورت دمنوش گیاهی، آب میوه، عصاره ها، کپسول ها، قرص ها و مکمل های رژیم غذایی موجود هستند. اگر می خواهید در زمان شیردهی از هر یک از محصولات اکیناسه استفاده کنید، باید این کار را بعد از مشاوره با یک متخصص داروهای گیاهی انجام دهید. آنها می توانند درباره نحوه مصرف بی خطر و دوزهای مناسب هنگام شیردهی شما را راهنمایی کنند.

آیا مصرف اکیناسه (سرخارگل) باعث کاهش تولید شیر می شود؟

هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد مصرف گیاه اکیناسه باعث کاهش تولید شیر مادر می شود. اگر به دنبال مصرف مکمل های گیاهی از جمله اکیناسه برای مدیریت (کاهش یا افزایش) میزان تولید شیر خود هستید، پس برای دریافت مشاوره به یک متخصص داروهای گیاهی مراجعه کنید.

موارد ممکن برای مصرف سرخارگل (اکیناسه) در زمان شیردهی

موارد ممکن برای مصرف سرخارگل (اکیناسه) در زمان شیردهی

اکیناسه اغلب در موارد مرتبط با مشکلات شیردهی مانند ورم پستان در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیق نشان می دهد که عصاره اتانولی اکیناسه حاوی آلکامیدها، ketoalkenes، مشتقات اسید کافئیک، پلی ساکارید ها، گلیکو پروتئین ها و کافتاریک اسید است که مسئول خواص دارویی آن هستند. این ترکیبات زیست فعال دارای خواص ایمنی، ضد ویروسی، آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند. از اکیناسه برای درمان مشکلات زیر استفاده می شود:

  1. عفونت ها: طب سنتی مصرف تنتور یا عصاره اکیناسه را برای درمان عفونت های تنفسی فوقانی، سرماخوردگی معمولی، سرفه و آنفولانزا تایید می کند. تحقیق بالینی نشان می دهد که احتمالا مصرف اکیناسه در زمان بروز نشانه های اولیه سرماخوردگی می تواند دوره و شدت بیماری را کاهش دهد. با این حال تحقیق بیشتری برای تایید مصرف مناسب آن برای مادران شیرده نیاز است.
  2. سلامت سیستم ایمنی: مطالعات بیشماری نشان می دهند که اکیناسه به سیستم ایمنی برای مقابله با عفونت کمک می کند. حتی طب سنتی توصیه می کند که از اکیناسه در کنار یک رژیم غذایی متعادل برای تقویت کلی سیستم ایمنی استفاده کنید. با این وجود، هیچ مطالعه قطعی درباره این اثر اکیناسه وجود ندارد.
  3. استرس اکسیداتیو: ترکیبات زیست فعال موجود در اکیناسه مانند سیکوریک اسید و الکامیدها خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و ممکن است در کاهش استرس اکسیداتیو برای مادران شیرده مفید باشد.
  4. عملکردهای ضد التهابی: برخی از مطالعات حیوانی نشان داده اند که استفاده از اکیناسه می تواند برای کاهش التهاب اضافی مفید باشد. با این حال، هیچ مطالعه ای برای اثبات این اثر اکیناسه در انسان به ویژه در خانوم های شیرده صورت نگرفته است.
  5. مشکلات پوستی: برخی از تحقیقات نشان می دهد که اکیناسه دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است که می تواند به توقف رشد پروپیونی باکتریوم که یک علت شایع بروز آکنه است، کمک کند. کرم و ژل اکیناسه که در مطالعه استفاده شدند برای بهبود آب رسانی به پوست و کاهش چین و چروک ها موثر شناخته شده بودند.

اثرات درمانی اکیناسه برای تعداد کمی از مشکلات سلامتی مانند اماس لثه، زخم های دهان، ترک خوردگی نوک سینه ها، بهبود زخم و التهاب مهبل مفید بودند.

عوارض جانبی احتمالی مصرف اکیناسه (سرخارگل) در زمان شیردهی

عوارض جانبی احتمالی مصرف اکیناسه (سرخارگل) در زمان شیردهی

محصولات اکیناسه نسبتا خوب تحمل می شوند. با این وجود، ممکن است در بعضی موارد عوارض جانبی داشته باشند. مصرف خوراکی یا موضعی اکیناسه در هنگام شیردهی ممکن ایست عوارض جانبی زیر را ایجاد کند:

  • یبوست و اسهال
  • خارش پوستی
  • واکنش های آلرژیک مانند حالت تهوع، تورم، کهیر و تنگی نفس

این علائم در موارد واکنش های متقابل به ویژه با مصرف گیاهان دیگر از تیره کاسنیان مشاهده شدند. بنابراین اگر شما یا کودک شیرخوارتان نسبت به گلهایی مانند گل مروارید (گل آفتابگردان)، گل داودی، گل همیشه بهار و رگ وید حساسیت دارید، پس از مصرف اکیناسه خودداری کنید.

اکیناسه (سرخارگل) مصرف گسترده ای در درمان گیاهی مرتبط با چندین بیماری دارد. با این حال، برای این مصارف به ویژه برای مادران شیرده و نوزادان شیرخوار تحقیقات خوبی انجام نشده است. اگر می خواهید از اکیناسه برای هرگونه مشکلات سلامتی یا پیشگیری از بروز بیماری استفاده کنید، پس با یک متخصص داروهای گیاهی برای تعیین داروی جایگزین مشورت کنید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.