اهمیت “تماس پوست با پوست مادر و نوزاد” بعد از تولد!

تماس پوست با پوست مادر و نوزاد بسیار ضروری است؛ اگر بلافاصله پس از تولد، بتوانید نوزاد را زیر پستان بگیرید، برای هر دوی شما شروع بسیار خوبی خواهد بود.

تماس پوست با پوست مادر و نوزاد

پژوهشها نشان میدهد هنگامی که نوزاد بلافاصله پس از تولد در آغوش مادر قرار می گیرد و پوست تنش با پوست مادر تماس برقرار می کند، شروع تغذیه با شیر مادر آسان تر می شود و همچنین نوزاد آرامش روان پیدا می کند و احساس امنیت می کند.

شما می توانید این تماس پوست به پوست را از کارکنان بیمارستان بخواهید تا قبل از این که نوزادتان را برای انجام کارهای پس از تولد می برند، این امکان را به شما بدهند.

هنگامی که نوزاد به دنیا می آید، او را در آغوش بگیرید و ببینید که آیا با دهان کاملا باز دنبال پستان شما می گردد یا نه. غریزه ی مکیدن در او بسیار قوی است، به همین دلیل در این فاصله که در آغوش شماست، می تواند از پس این کار به خوبی بر آید.

تماس پوست به پوست، جریان شیر را تحریک می کند و به هر دوی شما فرصت میدهد که یکدیگر را بهتر بشناسید. 

پس از این لحظات اولیه، نوزاد ممکن است برای مدتی طولانی بخوابد. تعجبی هم ندارد، چون تولد برای او هم کار خسته کننده ای است. هرچند شما هم ممکن است احساس خستگی کنید ولی روحیه تان بالاست و احتمالا نمی توانید بخوابید.

نوزاد شما ممکن است اوایل علاقه ای به شیر خوردن از خود نشان ندهد، ولی شما می توانید هر قدر که دلتان می خواهد تماس پوست به پوست را ادامه دهید و در فاصله ها و لحظات کوتاه بیداریش، پستان را به دهانش بگذارید و به نوزاد خود امنیت و آرامش روانی نیز هدیه بدهید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *