اندازه واژن چقدر باید باشد

اندازه طول و قطر واژن در حالت عادی و در هنگام تحریک چقدر است؟!

واژن یک لوله ارتجاع پذیر و عضلانی است که از قسمت بیرون بدن تا رحم در داخل بدن ادامه دارد. واژن در حفره لگن خلفی مثانه و قدامی راست روده قرار دارد. سطح داخلی مهبل یا واژن در طی مقاربت جنسی، انعطاف پذیری و افزایش اصطکاک دارد. پوشش داخلی لگن از بافت شکمی تشکیل شده و این بافت، باعث حفاظت از لایه های زیرین واژن می شود. ترشحات تولید شده توسط واژن به وسیله واژن و PH اسیدی برای جلوگیری از رشد باکتری ها و مخمرها صورت می گیرد.

در طول رابطه جنسی، واژن مانند یک ظرف عمل می کند و اسپرم را به رحم و لوله های فالوپی انتقال می دهد. ساختار کششی مهبل یا واژن اجازه می دهد تا هنگام وارد شدن آلت تناسلی مرد، در طول و قطر به کشش لازم برسد.

اندازه سوراخ واژن چقدر است؟

طول کانال واژن خیلی زیاد نیست. به طور متوسط کانال واژن ۷ تا ۱۴ سانتی متر طول دارد. اگر عینی میخواهید بفهمید، تقریبا طول دستتان است. اما کانال واژن شما می تواند در شرایط خاص، مانند حین رابطه جنسی و زایمان تغییر شکل دهد. واژن‌ می‌تواند تا ۲۰۰ درصد در هنگام مقاربت و زایمان گسترش بیابد.

 واژن در حالت معمولی: عمق معمولی ۷ سانتمتر و قطر معمولی ۲ سانتمتر دارد.

اندازه واژن در هنگام تحریک: دارای عمق ۱۰ سانتمتر و قطر ۷ سانتیمتر است .

مطلب پیشنهادی: آیا ممکن است واژن بیش از حد تنگ باشد؟ آیا مشکل تنگی واژن حل شدنی است؟

 آیا وقتی تحریک می شوید طول واژن بلندتر میشود؟

هنگامی که رابطه جنسی دارید، کانال واژن برای انجام دخول می تواند طولانی تر شود. تحریک جنسی باعث می شود که دهانه رحم و رحم شما بالا رود و از مسیر خارج شود، که موجب افزایش دو سوم مایعات مهبل (واژن) شما می شود.

اما اگر احساس می کنید آلت تناسلی به دهانه رحم شما ضربه وارد میکند، این بدان معنا است که بدن شما به اندازه کافی برای دخول کامل آماده نشده است. البته این تنها دلیل این احساس نیست – گردن رحم شما هنگامی که فشار خیلی عمیق باشد و یا اگر آلت تناسلی بزرگتر از اندازه متوسط باشد، دهانه رحم لمس میشود. آلت تناسلی در هنگام نعوظ حدود ۱۰ سانتی متر است.

 کشش واژن برای زایمان چطور است؟

کانال واژن و دریچه واژن شما برای اجازه دادن به عبور نوزاد از طریق کانال، کشش بسیار زیادی خواهد داشت. برخی از زنانی که زایمان کرده اند ممکن است متوجه تغییر در مهبل (واژن) خود، مثلا احساس شل یا خشک شدن، و یا بزرگتر شدن واژن نسبت به قبل، شده باشند. همچنین ممکن است درد و سوزش احساس کنید. این احساسات کاملا طبیعی هستند.
واژن شما باید ظرف چند روز پس از زایمان تنگ تر شود و تا حدود شش ماه پس از زایمان به حالت قبل از تولد خود برسد. اگر چه ظاهر واژن شما دقیقا همانند قبل نیست، اما بسیار نزدیک خواهد بود.

بنابراین واژن نمی تواند به طور دائم کشیده شود؟ نه، اصلا. این یک تصور غلط در مورد واژن است – امکان ندارد واژن به طور دائم کشیده شود. واژن قابلیت ارتجاع دارد، به طوری که میتواند کشش پیدا کند و مانند بند لاستیکی دوباره به حالت قبلی باز گردد.
اگر احساس می کنید واژن شما در طول زمان شل می شود، ممکن است نتیجه یک یا دو مسئله باشد. اگر قابلیت کشش واژن شما ضعیف شود، ممکن است قادر نباشد به طور کامل جمع شود. این مسئله می تواند برای زنانی که چندین زایمان داشته اند رخ دهد. سالخوردگی نیز می تواند عضلات واژن را بدون در نظر گرفتن زایمان تضعیف کند.

آیا باید تمرینات کگل را انجام دهم؟

با گذشت زمان، عضلات کف لگن ممکن است به علل مختلف از جمله:

 • زایمان
 • جراحی
 • پیری
 • کشیده شدن به خاطر یبوست یا سرفه
 • افزایش وزن

تمرینات کگل می تواند به شما در تقویت عضلات لگن که از مثانه، رحم، رکتوم و روده کوچک حمایت می کنند کمک کنند. همچنین تمرینات کگل به شما در جلوگیری یا کنترل بی اختیاری ادرار یا مدفوع کمک کنند.

قطر واژن

آیا کلیتوریس هم بزرگتر می شود؟

بله هنگامی که تحریک می شوید، کلیتوریس شما متورم می شود و دوباره جمع میشود، به این معنی که زیر حفاظ خود پنهان شده است. کلیتوریس شما به شدت آلت تناسلی مرد هنگام برانگیختگی، تغییر اندازه نخواهد داد، اما قطعا افزایشی در اندازه آن وجود دارد.

آیا تمام واژن تمام خانم ها به یک شکل است؟

نه، اصلا. واژن، لب های فرج، کلیتوریس، و تمام قسمت های دیگر اندام تناسلی شما منحصر به فرد هستند. لُب های فرج شما ممکن است نامتقارن باشند، یا ممکن است کلیتوریس شما کوچک باشد. پوست در این ناحیه ممکن است حتی روشن تر یا تیره تر از رنگ کلی پوست شما باشد. هرچند ممکن است اندازه و شکل متوسط وجود داشته باشد، اندام تناسلی همگی واقعا متفاوت هستند!

چرا پوست اندام تناسلی تیره تر از بقیه بدن من است؟

داشتن پوستی با رنگ متفاوت در قسمت اندام تناسلی با بقیه بدن کاملا طبیعی است. به عنوان مثال، برخی از زنان دارای لب های قهوه ای یا قرمز هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است لب های صورتی یا مایل به بنفش داشته باشند.
اندام تناسلی شما ممکن است هنگامی که تحریک می شوید تیره تر نیز شود. جریان خون به این ناحیه می تواند موجب تورم شود و رنگ کلیتوریس و لب های داخلی (لب های کوچک) تغییر میکند.
اما در نظر داشته باشید اگر واژن شما همیشه رنگ بنفش داشته باشد، ممکن است عفونت قارچی یا تحریک مزمن ناحیه تناسلی موسوم به لیکن سیمپلکس داشته باشید. اگر نگران رنگ واژن خود هستید، میتوانید با پزشک خود ملاقاتی داشته باشید.

آیا موی شرمگاهی واقعا لازم است؟

این که آیا موی شرمگاهی داشته باشید یا نه، به ترجیح شخصی شما برمی گردد. این مسئله برای سلامت واژن ضروری نیست.
اما بسته به روشی که موهای خود را از بین می برید، خطراتی وجود خواهند داشت. به عنوان مثال، اگر موها به درستی حذف نشوند، ممکن است نشانه هایی از قبیل سوزش، بریدگی یا خارش داشته باشید.

آیا بهتر است دوش واژینال بگیرم؟

اگر چه دوش واژینال یک روش معمول است، پزشکان توصیه می کنند که دوش واژینال نگیرید. خود واژن به طور طبیعی پاک است، بنابراین نیازی به کار اضافی نیست. در واقع دوش واژینال می تواند واژن شما را از میکروب های طبیعی و سالم پاکسازی کند، و همچنین موقتا اسیدیته طبیعی را تغییر می دهد و باعث ایجاد باکتری های مضر می شود. این بدان معنی است که واژن شما حساس به عفونت واژن و عفونت های منتقله جنسی (STIs) می شود.

آیا در زمان های مختلف در طول ماه بوی واژن متفاوت است؟

این مسئله کاملا قابل درک است که اگر واژن شما بو دهد، چرا ممکن است فریب بخورید. اما حقیقت این است که در حقیقت طبیعی است که مهبل (واژن) بو بدهد. به عنوان مثال، ممکن است پس از تغییر رژیم غذایی متوجه تغییر بوی واژن نیز شوید- سیر، ماهی تن و مکمل های غذایی می توانند این اثر را داشته باشند. همچنین طبیعی است که در طول قاعدگی شدت و بوی واژن تغییر یابد.
اما اگر بوی مداوم و نامطبوعی وجود داشته باشد، یا اگر ترشح غلیظ یا مایل به سبز وجود داشته باشد، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است عفونت یا عدم تعادل باکتری داشته باشید. پزشک می تواند برای کمک به درمان بو و مشکل اساسی دارو تجویز کند.

پس به یاد داشته باشید عمق، بو و رنگ پوست واژن و غیره برای همه افراد یکسان نیست. اما اگر در مورد مهبل (واژن) خود، مانند تغییر رنگ یا بوی بد نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما اطمینان دهند که آیا همه چیز طبیعی است یا اگر مشکلات پزشکی وجود داشته باشد، برنامه درمانی به شما میدهند. در هر صورت، مهم این است که به یاد داشته باشید که واژن هر شخص متفاوت است – و این خوب است!

اشتراک‌گذاری
3 نظر
 1. بسیاری از زنان بر این باورند که لب بیرونی اندام تناسلی‌شان باید بزرگ‌تر از لب‌های درونی آن‌ها باشد. اما واقعیت این است که لب‌های درونی اندام تناسلی تعداد زیادی از زنان ، مانند لب‌های بزرگ اندام تناسلی آن‌ها، بزرگ است. تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که لب‌های درونی اندام تناسلی زنان ، می‌تواند از ۴ سانتی‌متر نیز بزرگ‌تر شود و این بزرگی لب‌ها درونی ، نشانه هیچ بیماری نیست و نگران کننده نمی‌باشد.

 2. هنگامی که رابطه جنسی برقرار می کنید، کانال دستگاه تناسلی شما ممکن است برای دخول بهتر، کشیده تر شود. برانگیختگی جنسی باعث می شود تا دهانه رحم و رحم شما بلند و کشیده شود. این باعث می شود دو سوم دستگاه تناسلی شما بلند و کشیده شود. اما ممکن است که احساس کنید آلت تناسلی مرد یا اسباب بازی جنسی به دهانه رحم شما ضربه می زند. این به این دلیل است که بدن شما به اندازه کافی برانگیخته نشده است. برانگیخته نشدن کامل بدن در هنگام رابطه جنسی، سبب می شود که به آلت تناسلی مرد اجازه نفوذ کامل داده نشود.

 3. هیپرتروفی لابیال توصیف‌گر بزرگ بودن لب‎های واژن است. لابیا به محافظت از داخل واژن و کلیتوریس (چوچوله) در برابر سایش، ضربه و آسیب دیدگی کمک می‎کند.
  اندازه و شکل ناحیه تناسلی زنان از فردی به فرد دیگر به شکل قابل ملاحظه‎ای متفاوت است. لب‎های واژن یا لابیا اغلب اوقات نامتقارن هستند، و داشتن شکل خاص خود برای هر یک از لابیاها موضوعی نرمال است.
  قسمت خارجی واژن، موسوم به ولوا شامل موارد زیر است:
  – لابیای ماژور یا لب‎های خارجی یا چین‎ و شکن پوست
  – لابیای مینور یا لب‎های داخلی یا چین و شکن پوست
  هیپرتروفی لابیال ممکن است بر هر دو چیدمان لابیا تأثیر بگذارد اما احتمال تغییر لابیای مینور یا لب‎های داخلی واژن بیشتر است.
  هیپرتروفی در لابیای ماژور ممکن است باعث بزرگ به نظر رسیدن آن شود. هیپرتروفی لابیای کوچک ممکن است باعث شود که لب کوچک واژن به لب بزرگ آن بچسبد.
  هیپرتروفی لابیال ضرری برای زنان ندارد. این وضعیت باعث ایجاد اختلال در سلامت جنسی زنان نمی‎شود و بدین معنی نیست که آنان دچار یک اختلال زیربنایی پزشکی هستند.
  بسیاری از زنان هیپرتروفی لابیال دارند بی‎آنکه از این موضوع باخبر باشند، و اغلب آنان علایم مبتنی بر عوارض را تجربه نمی‎کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *