انجام ماموگرافی در زمان پریود؛ اشکالی داره؟!

بهترین زمان انجام ماموگرافی یک هفته بعد از اتمام پریود است اما از لحاظ پزشکی انجام آن در دوره قاعدگی ممنوعیت ندارد.

همانطور که می دانید، سینه‌ها کمی قبل از پریود و در دوران پریودی بسیار حساس می‌شوند. از آنجایی که در ماموگرافی به سینه‌ها فشار نسبتاً زیادی وارد می‌شود بهتر است وقتی که می‌گیرید حدود یک هفته بعد از اتمام دوره‌تان باشد تا حساسیت و درد کمتری داشته باشید.

انجام ماموگرافی در زمان پریود

در مورد اینکه چه سنی برای شروع ماموگرافی به طور منظم مناسب است، دستورالعمل‌های ضد و نقیض وجود دارند. در نتیجه سؤال‌ها و ابهام‌ها در این مورد نیز زیادند. انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند زنانی که ریسک فاکتورهای سرطان سینه در موردشان نرمال است از ۴۵ سالگی باید سالیانه ماموگرافی انجام دهند. در این مطلب به شما می‌گوییم چرا ممکن است شما نیاز داشته باشید زودتر از ۴۵ سالگی، ماموگرافی را شروع کنید و در اولین مراجع باید چه نکاتی را رعایت کنید:

سابقه‌ی سرطان سینه دارید
حتی اگر کاملاً دچار سرطان سینه نشده باشید؛ اما در بیوپسی، یک ضایعه با ریسک بالا در سینه‌تان پیدا شده باشد، باید زودتر از ۴۵ سال ماموگرافی را شروع کنید. مخصوصاً زنانی که بیوپسی سینه‌شان، سلول‌های پیش سرطانی را نشان داده است باید ماموگرافی را زودتر شروع کنند.

در افراد خانواده‌تان سابقه‌ی سرطان سینه وجود دارد
خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که در خانواده‌شان سابقه‌ی سرطان سینه دارند، دو برابر بیشتر از بقیه است. اگر مادر، خواهر و یا دخترتان مبتلا به سرطان سینه بوده پس احتمال اینکه شما نیز به این بیماری دچار شوید، ۶۰ درصد بیشتر می‌شود.

می‌دانید که در خانواده‌تان جهش ژنتیکی وجود دارد
جهش‌های ژنتیکی زیادی وجود دارند که با سرطان مرتبط‌اند؛ اما شایع‌ترین جهش‌های ژنتیکی برای سرطان سینه، BRCA1 و BRCA2 هستند. به طور متوسط زنانی که جهش ژنتیکی BRCA1 دارند، ۷۲ درصد مستعد ابتلا به سرطان سینه‌اند و زنانی که جهش ژنتیکی BRCA2 دارند، ۶۹ درصد در معرض سرطان سینه هستند. سرطان سینه‌ای که از نظر BRCA1 یا BRCA2 مثبت است معمولاً در زنان جوان بیشتر دیده می‌شود. کارشناسان توصیه می‌کنند هر کسی که این جهش‌های ژنتیکی را دارد باید به دقت تحت نظر باشد.

بین سنین ۱۰ تا ۳۰ سالگی در معرض رادیوتراپی قرار گرفته‌اید
مطالعات نشان داده‌اند قرار گرفتن در معرض تشعشع یونیزه کننده، یکی از ریسک‌فاکتورهای اصلی در ابتلا به سرطان سینه است. اگر به هر دلیلی در سنین ۱۰ تا ۳۰ سالگی‌تان در معرض پرتو قرار گرفته‌اید، با پزشکتان در این مورد صحبت کنید تا بدانید دقیقاً از چه سنی باید ماموگرافی را شروع کنید.

سابقه‌ی ابتلا به سرطان در خانواده‌تان وجود دارد
بیشتر افراد کسی را در خانواده دارند که دچار سرطان شده باشد؛ اما اگر در خانواده‌تان این اتفاق زیاد افتاده است و عادی به نظر نمی‌رسد، پس باید این موضوع را به پزشکتان بگویید تا اگر لازم است ماموگرافی را زودتر شروع کنید. مخصوصاً اگر دو نفر یا بیشتر در خانواده‌تان دچار سرطان سینه، تخمدان، پانکراس، پروستات، پوست، رحم، کولون یا معده بوده یا هستند، شما باید ماموگرافی را زودتر شروع کنید.

بافت سینه‌هایتان متراکم و به هم فشرده است
بافت متراکم سینه نسبتاً شایع است و محققان دریافته‌اند متأسفانه تراکم زیاد بافت سینه با افزایش احتمال تومورهای بزرگ یا سرطان‌های پیشرفته‌تر ارتباط دارد. تراکم بافت سینه می‌تواند باعث شود در ماموگرافی، مورد غیرعادی به سختی تشخیص داده شود و به همین دلیل، زنانی که بافت سینه‌هایشان به هم فشرده است به تست‌های تشخیصی دقیق‌تری نیاز دارند، مثلاً MRI سینه. در خیلی از موارد انجام ندادن MRI باعث می‌شود مشکلی که می‌توان آن را در مرحله‌ی اولیه تشخیص داد پنهان بماند و نیاز به شیمی‌درمانی به وجود بیاید.

در سینه‌تان برآمدگی دارید که برطرف نشده است
لمس برآمدگی‌هایی در سینه برای زنان، غیرعادی نیست، خصوصاً زنان جوانی که هنوز سیکل قاعدگی دارند. حتی اگر خانمی شیرده باشید نیز داشتن برآمدگی در سینه غیرمعمول نیست زیرا بافت سینه به دلیل تولید شیر، مدام تغییر می‌کند. بیشتر اوقات این برآمدگی‌ها نگران کننده نیستند و خود به خود برطرف می‌شوند؛ اما اگر متوجه برآمدگی قابل لمسی در سینه‌تان شدید که بعد از قاعدگی‌تان برطرف نشد، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر ترشحاتی از نوک سینه دارید یا پوست سینه‌تان تغییر کرده است
ترشح از نوک سینه در اغلب زنانی که دچار سرطان سینه می‌شوند وجود دارد. ترشح از نوک سینه، در واقع سومین علامت شایع سرطان سینه، بعد از درد در سینه و برآمدگی در بافت سینه است. اگر متوجه شدید سینه‌تان ترشحاتی دارد که ادامه‌دار شده، خصوصاً اگر فقط از یکی از سینه‌هاست، باید زودتر به پزشک مراجعه کنید تا برایتان ماموگرافی تجویز کند.

از کجا می‌توانید متوجه شوید تا چه اندازه در معرض سرطان سینه هستید؟
یک‌هشتم خانم‌ها طی زندگی خود دچار سرطان سینه می‌شوند. برای اینکه متوجه شوید آیا احتمال ابتلا به سرطان سینه در شما در حد نرمال است یا بیشتر، طبق توصیه کارشناسان می‌توانید ارزیابی‌های ریسک سرطان سینه را بین ۲۵ تا ۳۰ سالگی انجام دهید. این ارزیابی‌ها به شما و پزشکتان کمک می‌کنند تا معلوم شود چه زمانی باید غربالگری سرطان سینه را شروع کرده و به چه نوع تست تشخیصی نیاز دارید. زنانی که بیشتر در معرض سرطان سینه قرار دارند، باید زودتر ماموگرافی سالیانه را شروع کرده و علاوه بر ماموگرافی تست‌های تشخیصی مکمل مانند سونوگرافی یا MRI را نیز انجام دهند.

آنچه باید قبل از اولین مراجعه به ماموگرافی بدانید:

دئودورانت نزنید
آلومینیوم موجود در دئودورانت می‌تواند نتایج ماموگرافی شما را به طور جدی تغییر دهد. این خوشبوکننده به صورت لکه‌های سفید در ماموگرافی ظاهر می‌شود که از نظر ظاهری بسیار شبیه سرطان و غیر قابل تشخیص است. اگرچه شما مستقیماً دئودورانت را روی سینه خود نمی‌زنید، اما در ماموگرافی از زیر بغل نیز عکس می‌گیرند. هر محصولی در آن مجاورت می‌تواند اختلال ایجاد کند.

انجام ماموگرافی را برای بعد از دوره قاعدگی‌تان برنامه‌ریزی کنید
سینه‌ها کمی قبل از قاعدگی و در دوران قاعدگی بسیار حساس می‌شوند. از آنجایی که در ماموگرافی به سینه‌ها فشار نسبتاً زیادی وارد می‌شود بهتر است وقتی که می‌گیرید حدود یک هفته بعد از اتمام دوره‌تان باشد تا حساسیت و درد کمتری داشته باشید.

برای انجام ماموگرافی یک مرکز معتبر انتخاب کنید
برای انجام ماموگرافی جایی را پیدا کنید که به صورت تخصصی به این کار می‌پردازند تا خیالتان از بابت تشخیص راحت باشد.

قبل از مراجعه یک مسکن مصرف کنید
از آنجایی که فرایند تصویربرداری سینه‌های شما را فشرده می‌کند، ممکن است در طول و بعد از ماموگرافی احساس درد داشته باشید. مصرف یک مسکن بدون نسخه مانند تایلنول یا ایبوپروفن به شما کمک می‌کند تا درد کمتری احساس کنید.

اگر پروتز سینه دارید، می‌توانید (و باید) ماموگرافی کنید
هدف از ماموگرافی خانم‌هایی که دارای پروتز سینه هستند دو برابر اهمیت دارد؛ علاوه بر غربالگری سرطان پستان، با استفاده از تصویربرداری می‌توان یکپارچگی پروتز را نیز بررسی کرد.

نباید بترسید
ماموگرافی نه تنها باعث آرامش خاطر می‌شود، بلکه می‌تواند سرطان سینه را در مراحل اولیه تشخیص دهد، که این امر باعث آسان‌تر شدن روند درمان می‌شود. اگر با همه‌ی این توضیحات باز هم احساس ترس و نگرانی دارید خوب است برای بعد از جلسه‌ی ماموگرافی‌تان به یک مهمانی بروید و یا با یک دوست به رستورانی رفته و با هم خوش بگذرانید.

منبع خبر : برگرفته از tebyan

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *