انتشار اسامی ۱۰۰۰ مجله نامعتبر و جعلی پزشکی/ Predatory Journals

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به انتشار اسامی ۱۰۰۰ مجله نامعتبر و جعلی پزشکی، گفت: مقالات اعضای هیات علمی، دانشجویان و پژوهشگران دانشگاه‌ها و موسساتی که از اول ژانویه ۲۰۱۷ میلادی در این مجلات منتشر شوند، نامعتبر قلمداد شده و فاقد هر گونه امتیاز مادی و معنوی برای نویسندگان و دانشگاه مربوطه خواهد بود.
 دکتر رضا ملک‌زاده با اعلام اين خبر افزود: در سال‌های اخیر، برخی از افراد سودجو با راه‌‌اندازی مجلات صرفا تجاری و غیرعلمی و یا جعل وب‌سایت‌ مجلات دیگر، اقدام به فریب نویسندگان کرده و با دریافت مبلغی، اقدام به انتشار هر مقاله دریافتی می‌کنند.

وی افزود:

این مجلات که عمدتا با واژه Predatory Journals نامیده می‌شوند، ضمن ارسال ایمیل‌های متعدد و درخواست دریافت مقاله به افراد، مقالات دریافتی را بدون داوری علمی و در زمان کوتاه پذیرش و منتشر می‌‌کنند، بدیهی است انتشار مقالات در این مجلات، ضمن اتلاف وقت، هزینه و منابع، بی‌اعتباری و آسیب نویسنده، دانشگاه و کشور ارسال ‌کننده مقاله را در پی‌ خواهد داشت.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ادامه داد: با توجه به پیچیدگی فرآیند شناسایی مجلات نامعتبر و جعلی و لزوم معرفی و اطلاع‌رسانی این گروه از مجلات به جامعه علمی پزشکی کشور، معاونت تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت، اقدام به ارزیابی مجلات موجود کرده و فهرست مجلات نامعتبر و جعلی را در نشانی http://blacklist.research.ac.ir منتشر کرده است.

وی افزود:

مقالات اعضای هیات علمی، دانشجویان و پژوهشگران دانشگاه‌ها و موسسات مربوطه که از تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۷ میلادی و بعد از آن در این مجلات منتشر شوند، مقالات نامعتبر قلمداد شده و فاقد هرگونه امتیاز مادی و معنوی برای نویسندگان و دانشگاه مربوطه خواهد بود.

ملک‌زاده گفت:

این مقالات برای ارتقاء، ترفیع، تشویق و پاداش مقالات، ارائه مقاله حاصل از طرح‌ تحقیقاتی، شرکت در جشنواره‌های رازی،‌ شهید مطهری و هر گونه جشنواره‌های دانشگاهی و نیز تمامی سایر فرآیندهای علمی، آموزشی و پژوهشی اعضای هیات علمی و دانشجویان فاقد ارزش و هر گونه امتیاز خواهد بود و به عنوان مقاله منتج از پایان‌نامه، برای دفاع پایان‌نامه دانشجویان و نیز مقالات ارائه شده برای اخذ پذیرش در رشته‌های دکترای پژوهش‌محور نیز قابل قبول نخواهد بود.

وی اظهار کرد:

فهرست مجلات نامعتبر و جعلی در نشانی فوق، تا کنون بیش از ۱۰۰۰ عنوان مجله را شامل می‌شود، این فهرست به طور مرتب بازبینی، ویرایش و روزآمد می‌شود در نتیجه لازم است اعضای هیات علمی، دانشجویان و پژوهشگران پیش از انتخاب و ارسال مقاله برای مجلات هدف، به سامانه فوق مراجعه و از نبود عنوان مجله مورد نظر در فهرست مذکور، برای انتشار مقاله خود مطمئن شوند.

ملک‌زاده گفت:

قطعا با توجه به گستردگی مجلات نامعتبر و افزوده شدن روزانه تعداد این مجلات در دنیا، فهرست حاضر نمی‌‌تواند دربرگیرنده تمامی مجلات نامعتبر جهان باشد، در این مورد همکاران می‌ توانند از طریق گزینه «پیشنهاد مجله برای بررسی» در سامانه فوق و یا ضمن مکاتبه رسمی، نسبت به معرفی مجلات نامعتبر مورد نظر به این معاونت اقدام کنند تا موضوع توسط کارشناسان مربوطه به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

وی تاکید کرد:

عدم وجود یک مجله در فهرست مجلات نامعتبر و جعلی، الزاما دلیل بر معتبر بودن آن مجله نیست اما وجود مجله در این فهرست قطعا نشان دهنده نامعتبر بودن آن است.

منبع خبر : ایرنا

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *