انتخاب بیمارستان خوب برای زایمان طبیعی و سزارین!

چگونه پزشک و بیمارستان مناسب را انتخاب کنیم؟

به عنوان مثال بسیاری از پزشکان خود را ملزم نمی‌کنند که طرف قرارداد بیمه باشند و گروه عمده‌ای از آنها فقط در بیمارستان‌های خصوصی عمل زایمان را انجام می‌دهند و از آنجا که زایمان سزارین در این بین پول‌سازتر است، ترجیح می‌دهند در صورت امکان سراغ زایمان طبیعی نروند البته طیف وسیعی از متخصصان زنان و زایمان در چندین بیمارستان کار می‌کنند و این شما هستید که برحسب بودجه مالی‌تان یکی از بیمارستان‌ها را انتخاب می‌کنید، اما گاهی نیز پیش می‌آید پزشکی که شما او را انتخاب کرده‌اید، فقط با یک بیمارستان خصوصی یا گران‌قیمت قرارداد دارد و راه انتخابی برایتان باقی نمی‌ماند و حتی اگر بیمه باشید، در بسیاری از این بیمارستان‌ها نمی‌توانید از امکانات بیمه استفاده کنید.

بنابراین پس از این‌که از بارداری‌تان مطمئن شدید، باید به فکر انتخاب پزشک و بیمارستان مناسب باشید، نه مثل خیلی‌ها که حتی یک هفته قبل از زایمان معلوم نیست در چه بیمارستانی زایمان می‌کنند و به همین دلیل بشدت دچار استرس می‌شوند؛ استرسی که روند زایمان را برایشان سخت‌تر می‌کند.

بیمارستان خوب یعنی چه؟

بیمارستان مناسب برای زایمان، بیمارستانی است که زایمان سالم و بدون مشکل در آنجا انجام شود و مادر و نوزاد به سلامت آن را ترک کنند. امکانات رفاهی و درمانی بیمارستان برای مادر و نوزاد، تمیزی و هتلینگ بیمارستان، توجه به نیاز‌های کودک و مادر در بیمارستان و چگونگی رفتار پرستاران و کادر درمان از زمان پذیرش تا موارد اورژانسی و ترخیص، ازجمله عواملی است که بیمارستان‌ ها را در درجات مختلف قرار می‌دهد.

از طرفی نوع بیمارستان، مدت اقامت بیمار در بیمارستان، خدمات بهداشتی و پزشکی ارائه شده به بیمار، شهرت پزشک و توافق بیمار و پزشک نیز در تعیین هزینه انواع زایمان مؤثر است.

قبل از ماه سوم به فکر مکان زایمان باشید

فراموش نکنید بیشتر پزشکان بویژه متخصصان اسم و رسم‌دار فقط در بیمارستان‌های خصوصی و نیمه‌ خصوصی حضور دارند و اکثر بیمه‌های طرف قرارداد با بیمارستان‌ها هزینه ناچیزی از زایمان شما را تقبل می‌کنند و بقیه را باید از جیب بپردازید؛ مگر این‌که بیمه تکمیلی داشته باشید.

همچنین کم نیستند متخصصان زنان و زایمانی که سزارین را در بیمارستانی خاص توصیه می‌کنند که پرخرج‌تر است و بسیاری از خانواده‌ها از عهده تامین مخارج آن برنمی‌آیند.

به همین دلیل توصیه می‌شود خانم‌های باردار قبل از ماه سوم بارداری، پزشک و البته بیمارستان خود را انتخاب کنند البته چه بهتر پزشکی که انتخاب می‌کنید، طرفدار پروپاقرص زایمان طبیعی باشد.

می‌پرسید چرا؟ پاسخ کاملا واضح است. سزارین هزار و یک عارضه دارد؛ مگر این که مجبور به سزارین اورژانسی شوید.

راهنمای انتخاب نوع زایمان

وقتی به مطب دکتر متخصص زنان، زایمان و نازایی رفتم تا درباره علت افزایش شمار جراحی های سزارین در کشور از او بپرسم زنی باردار در اتاقش نشسته بود که با کنجکاوی به گفتگوی مان گوش می داد. او آمده بود تا از پزشک معالجش بخواهد به هر قیمتی شده است برایش جراحی سزارین انجام دهد اما حرف های من و عشوری مقدم که تمام شد، او هم دست به شکم گرفت و بلند شد که « دکتر ! نظرم عوض شده … به نظرم زایمان طبیعی عاقلانه تر باشد…»

بیمار این متخصص، اگر نظرش را عوض نمی کرد زایمانش جزئی از آمار سزارین های فراوانی می شد که امروز ایران را در رتبه دوم سزارین در جهان قرار داده است اما حالا که تغییر رای داده است به آمار زنانی می پیوندد که درد زایمان طبیعی را تحمل می کنند تا پس از زایمان، تنی سالم تر و نوزادانی باهوش و سلامت داشته باشند.

به طور متوسط حدود ۲۰ درصد زایمان ها باید به شیوه سزارین انجام شود. اما این آمار به گواه وزارت بهداشت در کشور ما ۴۶ درصد است! علاوه بر این رئیس انجمن علمی مامایی اخیراً اعلام کرده است کشورمان از نظر تعداد جراحی های سزارین در دنیا رتبه دوم را دارد.

شما هم حتما مراجعانی دارید که جراحی سزارین برای شان ضرورتی ندارد اما اصرار می کنند سزارین شوند. این طور نیست؟

بله متاسفانه درخواست ها برای جراحی سزارین زیاد شده است اما سزارین برای همه آنهایی که درخواست این نوع جراحی را دارند، لازم نیست و گروهی بر اساس باورهای غلط تصمیم می گیرند زیر تیغ جراحی بروند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *