افسردگی و ناباروری/ آیا افسردگی باعث اختلال در تخمک گذاری می شود؟!

سلام . حدود سه سال است که درمان ناباروری می کنم و هم اکنون می خواهم ivf کنم، اما به صورت دوره ای به بیماری افسردگی نیز دچار می شوم که البته علت آن ناباروری نیست. می خواستم بدونم افسردگی روی ناباروری تاثیر داره و می توان همراه با درمان ناباروری از داروهای ضد افسردگی استفاده کنم؟

پاسخ مشاور:

با سلام
افسردگی روی ناباروری اثر تشدید کننده دارد. حتماً لازم است داروی ضد افسردگی مناسب استفاده نمائید. جلسه ملاقات مشاوره حضوری نیز ضرورت دارد.

بروز افسردگی در هر یک از زوجین موجب ناباروری می شود. افسردگی و اختلالات روحی بسیاری از ابعاد زندگی و عملکرد جسم را مورد تاثیر قرار می دهد بدین صورت موجب می شود که در تولید جنین وقفه ایجاد شود. افسردگی به افزایش یا کاهش وزن می انجامد که این خود در قاعدگی بانوان موثر است.

بنابراین می تواند در تخمک گذاری و باروری نیز موثر باشد. افسردگی موجب روی آوردن افراد به سیگار یا الکل نیز می شود که این علل ثانویه برای ناباروری است.

مردان نیز با بروز افسردگی دچار اختلالاتی می شوند که در باروری موثر است. برای نمونه، استرس موجب کاهش تستسترون مردان می شود که این در کیفیت و کمیت اسپرم ها تاثیر دارد.

علاوه بر این زنانی که از مادر شدن هراس دارند هم دچار نوعی ناباروری می شوند.

افرادی که در طول بارداری دچار استرس می شوند دچار اختلالاتی می شوند که می تواند به طور کامل روی سلامت جنین نیز موثر باشد.

درمان استرس و باروری

مراقبت های پیش از بارداری به این نوع بیماری های روحی نیز ربط پیدا می کند. اگر زوجین قبل از بارداری، به یک متخصص روانپزشک مراجعه کنند می توانند با درمان های دارویی و غیر دارویی، همچنین با مشاورات و جلسات روان درمانی، این مشکلات را حل کنند و بلافاصله امکان بارداری را برای آن ها فراهم شود.

با پیشرفت علم و توسعه روشهای درمانی شمار بسیاری از زوجهای نابارور صاحب فرزند می شوند؛ اما همیشه نخستین درمان با موفقیت همراه نیست و گاه لازم است چرخه درمان دو یا سه بار تکرار شود. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *