افزایش سزارین به چند دلیل…

دكتر رویا رضوی، متخصص زنان و زایمان علت اصلی تمایل زنان به زایمان با كمك جراحی سزارین را مسأله درد عنوان می كند و می گوید: درد احساسی ناخوشایند ولی مفید است كه حكم یك مكانیسم محافظتی اولیه را دارد. در فرآیند زایمان نیز شروع درد هشداری برای زن باردار است كه باید برای زایمان كمك بگیرد.

●كاهش تعداد باروری ها

توجیه دیگر افزایش آمار سزارین در دنیا را می توان كاهش تعداد باروری ها دانست. در حدود نیمی از زنان باردار برای نخستین بار زایمان را تجربه می كنند و تعداد عواملی كه متخصص زنان را وادار به انتخاب شیوه سزارین می كنند در زایمان اول بیشتر است. دكتر سكینه قدیانی، متخصص بیهوشی علت این امر را عدم پیشرفت زایمانی عنوان می كند و می گوید: از علل دیگر این امر افزایش سن بچه دار شدن در میان زنان است. امروزه دختران تمایل كمتری به ازدواج در سنین پایین دارند. با بالا رفتن سن ازدواج و متعاقب آن باردار شدن زنان، احتمال نیاز به سزارین افزایش می یابد. دلیل سوم، افزایش امكان دقیق تر شدن مراقبت از جنین و كنترل ضربان قلب اوست. با كمك دستگاه های الكترونیكی مدرن، اختلال در وضعیت جنین سریع تر شناسایی می شود و متعاقب آن از شیوه سزارین كمك گرفته می شود. همچنین متخصصان زنان و زایمان و ماماها، به دنبال ترس از برخی مشكلات حقوقی كه می تواند در نتیجه زایمان طبیعی ایجاد شود، سزارین را انتخاب می كنند. زیرا در صورت بروز اختلال در سلامت مادر یا جنین در هنگام زایمان طبیعی مقصر شناخته خواهند شد. 

●عقاید و دیدگاه های نادرست

گروهی از مردم تصور می كنند كه ضریب هوشی افراد حاصل از زایمان سزارین بالاتر از كسانی است كه با زایمان طبیعی متولد شده اند اما در واقع ارتباطی میان بهره هوشی افراد و شیوه تولد آن ها وجود ندارد. دكتر رضوی در این باره عنوان می كند: در برخی از تحقیقات ضریب هوشی نوزادان حاصل از زایمان طبیعی نسبت به نوزادان سزارینی بالاتر گزارش شده است. برخی از زنان نیز ضررهای زایمانی را مختص به زایمان طبیعی می دانند. گزارش های زیادی از فلج اعصاب بازویی، شكستگی جمجمه و سایر استخوان ها در نوزادانی كه به طریق سزارین به دنیا می آیند وجود دارد. همچنین تحت فشار قرار گرفتن قفسه صدری طی زایمان طبیعی مایع داخل خانه های ششی ریه نوزاد را خارج می كند و در نتیجه تنفس وی عمیق تر و سریع تر شروع می شود. 

بنا به گفته بسیاری از كارشناسان زایمان طبیعی در برخی بیمارستان ها در محیط و شرایط بسیار نامناسب و غیرقابل تحمل انجام می شود. دكتر آرش عازمی خواه رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت دلایل گرایش زنان ایرانی به سزارین را به سه دسته تقسیم كرده و می گوید: یك دسته از دلایل، علت های مربوط به گیرنده خدمت یعنی مادر است. خدمات زایمانی در كشور ما مطابق استانداردهای روز دنیا نیست. مادر متحمل درد فراوان می شود و در نتیجه خاطره ناخوشایندی از زایمان طبیعی در ذهن او باقی می ماند و آرام آرام با انتقال این خاطرات سزارین در بین مادرها متداول و حتی تبدیل به مد روز می شود. وی دلیل دوم را مربوط به ارایه دهندگان خدمت یعنی پزشكان و ماماها می داند و می گوید: نظام انجام زایمان در كشور ما مبتنی بر متخصص است نه ماما و چون سزارین هم در زمان كوتاه تری انجام می شود و هم درآمد بیشتری در مقایسه با زایمان طبیعی برای پزشكان به همراه دارد از این رو پزشكان سزارین را ترجیح می دهند. از طرف دیگر در سزارین این پزشك است كه زمان زایمان را تعیین می كند و می تواند هر زمان از شبانه روز كه مایل باشد عمل را انجام دهد در صورتی كه در زایمان طبیعی امكان دارد حتی ۷ تا ۸ ساعت یك زمان برای یك كار لازم باشد. 

●عوارض سزارین

سزارین مانند هر عمل دیگری جراحی محسوب می شود و خطرات مخصوص خود را دارد. این جراحی نیز مانند سایر جراحی ها نیازمند بیهوشی است. بیهوشی نیز خطراتی چون ابتلا به خونریزی، عفونت و احتمالاً نیاز به انتقال خون را به همراه دارد.
دكتر ناصر افضلیان، متخصص كودكان و كارشناس اداره كودكان وزارت بهداشت در تشریح این عوارض می گوید: چون نوزادان سزارینی فشارهای طبیعی زمان زایمان را تحمل نمی كنند، ریه های آن ها از مایعات و ترشحات خالی نمی شود در نتیجه عوارضی چون زجر تنفسی در این نوزادان بسیار شایع است؛ تا آنجا كه حدود نیمی از این نوزادان نیاز به بستری شدن در ICU را دارند كه این مسأله هزینه زیادی را بر خانواده ها تحمیل می كند. چون اغلب سزارین ها به صورت انتخابی است و پیش از سرآمدن زمان بارداری و شروع دردهای زایمانی انجام می شود، نوزادان سزارینی اغلب نارس هستند. همچنین مادر سزارین شده حداقل تا دو ساعت نمی تواند به فرزندش شیر بدهد و این تأخیر باعث به وجود آمدن اختلالات تغذیه ای در نوزاد می شود.


به هرحال انتخاب چگونگی زایمان حق هر مادری است ولی آنچه این انتخاب را آگاهانه تر می كند این است كه مادر مطمئن باشد كه هر روشی كه انتخاب می كند آن روش به بهترین نحو صورت گیرد و این اطمینان وقتی حاصل می شود كه شرایط زایمان طبیعی هم به روز و هم مطابق با استانداردهای دنیا پیشرفت كند و تسهیلاتی كه برای آن در نظر گرفته می شود منصفانه باشد. از طرف دیگر آگاه كردن مادران و دادن اطلاعات درست به آن ها چه از طرف رسانه ها و چه پزشكان می تواند در تصمیم گیری درست مادران سهم قابل توجهی داشته باشد.

برای دیدن پربازدیدترین های نی نی نما لطفاً کلیک کنید…

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *