اشتباه گرفتن کیست با جنین!/ تفاوت علائم کیست تخمدان و بارداری خارج رحم؟

چگونگی تشخیص کیست تخمدان و حاملگی خارج رحم؟ ممکنه این دو بجای هم اشتباه تشخیص داده بشوند؟

 آیا حاملگی خارج از رحمی هم میتواند علت دردهای شدیدی مانند درد کیست تخمدان باشد؟؟ یعنی آیا احتمال دارد پزشکی جنین خارج از رحم را با کیست تخمدان اشتباه بگیرد!؟؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

 خیر- همچین احتمالی وجود ندارد که کیست تخمدان با حاملگی خارج رحم اشتباه گرفته شود. از طریق آزمایش بتا و سونوگرافی کاملا به راحتی قابل افتراق و تشخیص می باشد.

اشتباه گرفتن کیست با جنین

تشخیص حاملگی خارج رحم 

پزشک معالج برای تشخیص بارداری خارج رحمی، معاینه‌ی لگنی، سونوگرافی به همراه آزمایش خون را انجام می‌دهد که به صورت زیر می‌باشد:

آزمایش خون: در این شرایط، با انجام آزمایش خون سطح هورمون بارداری (hCG) اندازه‌گیری می‌شود. افزایش سطح این پارامتر در خون، نشان‌دهنده‌ی بارداری است. اما اگر افزایش این هورمون تا حد مورد نظر صورت نگرفته باشد، احتمالاً بارداری خارج رحمی اتفاق افتاده است. این تست به مدت ۲ تا ۳ روز تکرار می‌شود. در صورتی که، سطح hCG به اندازه‌ی کافی افزایش پیدا نکند، احتمالاً بارداری خارج رحمی اتفاق افتاده و یا احتمال سقط جنین در یک بارداری طبیعی (در رحم) وجود دارد.

سونوگرافی: برای تشخیص بارداری خارج رحم، پزشک سونوگرافی لوله‌های فالوپ و رحم را تجویز می‌کند. با مشاهده‌ی جنین در لوله‌ی فالوپ بارداری خارج رحمی تشخیص داده می‌شود. در بعضی موارد، به علت مرگ جنین و یا کوچک بودن آن به وسیله‌ی سونوگرافی قابل شناسایی نیست. اما التهاب و لخته‌ی خون در لوله‌های فالوپ مشاهده می‌شود که بیانگر بارداری خارج رحم است.
هم‌چنین، علی‌رغم مثبت بودن تست بارداری، عدم مشاهده‌ی جنین در رحم هنگام سونوگرافی بیانگر بارداری خارج رحمی، مراحل اولیه‌ی بارداری و یا سقط جنین است.

به طور کلی علایم ناشی از بارداری خارج رحم عبارتند از:
حساسیت و درد در ناحیه‌ی شکم و لگن: در این شرایط دردهای ناگهانی و پیوسته در ناحیه‌ی شکم و لگن مشاهده می‌شود که ابتدا خفیف بوده و سپس تشدید می‌شود. این دردها با انجام فعالیت یا سرفه و حرکات روده افزایش پیدا می‌کند. درد در یک ناحیه حس می‌شود اما در همه‌ی قسمت‌های شکم و لگن می‌تواند وجود داشته باشد.

لکه‌بینی یا خونریزی واژینال در صورت اطمینان از بارداری: لکه‌بینی یا خونریزی مانند آغاز یک دوره‌ی قاعدگی، خفیف است. در این شرایط خون به رنگ قرمز یا قهوه‌ای (مثل رنگ خون خشک‌شده) مشاهده می‌شود. خونریزی ممکن است پیوسته یا متناوب و شدید یا خفیف باشد.

درد در ناحیه‌ی کتف و گردن: گرفتگی عضلانی و خونریزی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اما درد در ناحیه‌ی کتف به خصوص زمانی که خانم باردار در حال استراحت است، از علایم بارز برای تشخیص بارداری خارج رحمی به شمار می‌رود. چرا که درد به علت خونریزی داخلی ایجاد می‌شود که در اثر تحریک عصبی در کتف بروز می‌کند.

پارگی لوله‌ی فالوپ: علایمی مانند شوک، ضعف، تپش قلب، پوست رنگ پریده و سرگیجه یا غش مشاهده می‌شود.
حالت تهوع و استفراغ همراه با درد
درد در یک سمت بدن
انقباض و گرفتگی عضلات شکم 

تشخیص کیست تخمدان

وجود کیست در تخمدان با برخی نشانه های مهم قابل تشخیص و شناسایی است سونوگرافی کمک زیادی به شما در این زمینه خواهد کرد از جمله علائم بالینی ابتلا به کیست تخمدان می توان به نامنظم شدن عادت ماهیانه و درد های شدید زیر شکم و تخمدان ها را می توان نام برد.

توده‌های تخمدانی از آنجایی که در قدرت باروری زنان تأثیر دارد باید به موقع تشخیص داده و درمان شود.

بزرگ شدن توده‌های تخمدان موجب علائمی مانند درد شکمی، وارد شدن فشار بر ناحیه رکتوم و مثانه و گاهی درد‌های لگنی‌ می‌شود.

گاهی این توده‌ها به قدری رشد می‌کنند که بیمار می‌تواند آن را از روی سطح شکم لمس کند به همین دلیل به زنان توصیه می‌شود برآمدگی‌های سطح شکمی، خونریزی‌های شدید دوران قاعدگی، مشکلات ادراری، احساس فشار بر ناحیه رکتوم و مثانه را جدی تلقی کنند و سریعا به پزشک مراجعه کنند.

توده‌های تخمدانی در تمام سنین و حتی بعد از یائسگی نیز دیده می‌شوند. به همین دلیل بر حسب شدت بیماری، سن ابتلا و وضعیت بارداری زنان درمان‌ها و روش‌های تشخیصی متفاوت خواهد بود.

برخی از این توده‌ها می‌تواند بر قدرت باروری زنان تأثیر بگذارد به همین دلیل برای خانم‌هایی که قبل از سن ازدواج یا بارداری به این بیماری‌های مبتلا می‌شوند باید مشکلات ناباروری نیز در روش‌های تشخیصی و درمانی لحاظ شود.

منبع خبر : تهیه و گردآوری از نی نی نما

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. تشخیص بد تعیین جنسیت فرزند!!
    اشتباهات نادر است، اما این اتفاق می افتد. یک مطالعه نشان داد که از هر ۱۰۰ مورد، ۱ مورد تعیین جنسیت فرزند اشتباه در طی ۱۴ هفته گذشته سونوگرافی تشخیص داده می شود. مطالعات دیگر نشان داده اند که وقوع اشتباه حتی کمتر از ۱ درصد است. اگر دستگاه تناسلی به دلیل ناهنجاری های مادرزادی ناهنجار شود، احتمال بروز اشتباهات افزایش می یابد. سونوگرافی ها در طول سه ماهه اول – بر خلاف سه ماهه دوم یا سوم – به احتمال زیاد منجر به شناسایی جنسیتی اشتباه می شوند.

    تکنسین های سونوگرافی می توانند با موفقیت و به طور دقیق تعیین جنسیت فرزند را تنها در ۱۲ هفته اول بارداری مشخص کنند. وقتی صحبت از روشهای غیر علمی تعیین جنسیت فرزند می شود، اشتباهات بسیار مکرر است. اگر از یک روش غیرقابل اعتماد برای تعیین اینکه آیا پسر یا دختر دارید، نمی خواهید برنامه ای برقرار کنید یا از نظر عاطفی به جنسیت فرزند متولد نشده خود متصل شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *