استرس و اضطراب مهمترین دلیل “ناخن جویدن کودکان” است!

یک مشاور معتقد است: به کودکانی که ناخن می جوند به هیچ وجه نباید گفت "ناخن نجو" بلکه باید حواس کودک را به کار دیگری پرت کنیم تا دست از ناخن جویدن بردارد.

مهناز قراول باشی از ناخن جویدن به عنوان یک مشکل اضطرابی یاد کرد که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

وی اختلافات والدین، سخن گفتن از طلاق، عدم امنیت کودک، کتک کاری والدین، دیدن فیلم، مرگ یکی از اطرافیان و … را زمینه ساز بروز حرکات تکراری از جمله ناخن جویدن دانست.

به گفته این مشاور، به هیچ وجه نباید به کودک بگوییم "ناخن نجو" زیرا او با شندین این حرف ناخن جویدن را چندین برابر بیشتر می‌کند.

قراول باشی توصیه کرد: به جای توضیح دادن به کودک و طرح مسئله باید حواس او را از ناخن جویدن پرت کنیم و به او کاری بسپاریم که مجبور باشد با دستهایش انجام دهد.

وی یادآوری کرد: هرچقدر دفعات ناخن جویدن کمتر شود به مرور زمان از کودک جدا می‌شود.

این مشاور استفاده از لاک‌های تلخ درمانی را نیز مفید دانست و ادامه داد: می‌توان از این لاک‌ها برای کودک استفاده کرد، اما نباید به او توضیح دهیم این لاک چه خاصیتی دارد.

قراول باشی با تاکید بر اینکه مهمترین اصل در درمان ناخن جویدن ریشه یابی استرس و حل مشکل اضطرابی کودک است، عنوان کرد: برخی از افراد شخصیت اضطرابی دارند ‌و حتی اگر ناخن جویدن در آنها خوب شود، ممکن است مکیدن دست یا شب ادراری جایگزین آن شود. پس باید ابتدا دلیل استرس کودک را بشناسیم و آن را ریشه‌ای حل کنیم.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *