استرس باعث عقب افتادن عادت ماهانه می شود!

استرس و عقب افتادن عادت ماهانه

شما می‌دانید استرسی که در مورد شغل جدیدتان یا نقل مکان به خانه‌ی جدیدتان دارید با بدنتان چه می‌تواند بکند؟ بله این استرس می‌تواند اثرات مخربی بر نظم سیکل قاعدگی‌تان بگذارد. طی زمان‌هایی که زندگی‌تان دچار استرس‌های بیشتری است، عادت ماهانه‌ی شما می‌تواند دچار بی‌نظمی شود. یعنی ممکن است دیرتر شروع شده یا حتی یک ماه متوقف شود.

منتظر بودید آخر ماه قاعدگی‌تان شروع شود و حالا ابتدای ماه بعد هستید و هنوز خبری نشده است؟ شاید فکر کنید این ماه قرار نیست اتفاقی بیفتد؛ اما اواسط ماه غافلگیر می‌شوید. این‌طور که پیداست بی‌نظمی در عادت ماهانه مشکل نسبتاً شایعی است، حتی برای افرادی که قرص‌های ضد بارداری مصرف می‌کنند. در این مطلب به شما خواهیم گفت در بی‌نظمی‌های قاعدگی‌تان، چه چیزهایی طبیعی و چه چیزهایی غیرطبیعی است.

«قاعدگی نامنظم» برای هر کسی معنی متفاوتی دارد
مهم‌ترین چیزی که باید بدانید این است که عادت ماهانه‌ی شما و نظمی‌ که دارد ممکن است با خانمی دیگر کاملا متفاوت باشد. شاید شما شنیده باشید که «سیکل نرمال قاعدگی» چیزی بین ۲۸ تا ۳۰ روز است (هر سیکل یا چرخه‌ی قاعدگی از روز اول شروع خونریزی یک قاعدگی تا روز اول شروع خونریزی قاعدگی بعدی در نظر گرفته می‌شود) یا اینکه پریودتان باید چهار تا پنج روز طول بکشد. این موارد شاید برای عده‌ای درست باشد؛ اما در واقع، قاعدگی می‌تواند خیلی بیشتر از این حرف‌ها متنوع باشد و همچنان نرمال تلقی شود. سیکل‌های قاعدگی که ۲۱ روزه یا ۴۰ روزه هستند نیز وجود دارند. در مورد طول مدت عادت ماهانه نیز باید بگوییم یک پریود نرمال معمولاً بین دو تا هفت روز طول می‌کشد. بنابراین اگر شما گاهی پریود نمی‌شوید یا پریودتان بعضی ماه‌ها دیرتر شروع می‌شود، به احتمال بسیار زیاد موردی برای نگرانی وجود ندارد.

خیلی چیزها می‌توانند سبب بی‌نظمی در قاعدگی شوند
شما می‌دانید استرسی که در مورد شغل جدیدتان یا نقل مکان به خانه‌ی جدیدتان دارید با بدنتان چه می‌تواند بکند؟ بله این استرس می‌تواند اثرات مخربی بر نظم سیکل قاعدگی‌تان بگذارد. طی زمان‌هایی که زندگی‌تان دچار استرس‌های بیشتری است، عادت ماهانه‌ی شما می‌تواند دچار بی‌نظمی شود. یعنی ممکن است دیرتر شروع شده یا حتی یک ماه متوقف شود.

سایر عواملی که می‌توانند سبب بی‌نظمی قاعدگی شوند عبارت‌اند از:

– بارداری و شیردهی
– افزایش وزن یا کاهش وزن شدید
– بیماری‌هایی مانند اختلالات تیروئید یا اختلال در تخمک‌گذاری
– افزایش تستوسترون (مانند اتفاقی که برای خانم‌هایی که سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند روی می‌دهد)
– وارد کردن فشار زیاد به بدن در اثر تمرینات ورزشی سنگین (اتفاقی که برای ورزشکاران خانم می‌افتد)
– سرطان دهانه رحم و آندومتر
– فیبروئید رحم

اگر نگران این هستید که آیا ممکن است بی‌نظمی در عادت ماهانه‌تان علت ناباروری در شما باشد باید بگوییم بله؛ اما نه به صورتی که شما فکر می‌کنید. اگر شما دچار مشکلات باروری باشید و به طور مرتب قاعده نشوید، احتمالاً یک مشکل پزشکی پنهان دارید که باید بررسی و شناسایی شود، پس در این مورد با پزشکتان مشورت کنید.

عادت ماهانه‌ی شما به مرور زمان می‌تواند تغییر کند
شاید همیشه خونریزی‌های قاعدگی‌تان سنگین بوده است؛ اما حالا سبُک‌تر شده یا ممکن است بعضی از پریودهایتان سبُک‌تر و برخی دیگر کمی سنگین‌تر باشند. این کاملاً طبیعی است و جای نگرانی ندارد. در واقع این تغییرات بستگی به اتفاقاتی دارند که در دیواره‌ی رحم‌تان در حال روی دادن هستند.
زمان بین هر سیکل قاعدگی نیز می‌تواند تغییر کند: شاید یک ماه ۲۸ روزه باشد و ماه دیگر ۳۰ روزه.
ضمناً علائم پریودتان نیز می‌تواند در هر سیکل تغییر کند که بستگی به نوسانات هورمونی دارد. عجیب و غیرمعمول نیست که مدت قاعدگی‌تان با بالا رفتن سن، کوتاه‌تر شود. در دوران نوجوانی، پریودها معمولاً طولانی‌تر و کمی سنگین‌ترند، و سپس طی چند سال بعد، کمی سبُک‌تر و راحت‌تر می‌شوند.
قاعدگی طی سال‌های پیش از یائسگی تغییر می‌کند و می‌تواند بعد از بارداری، بی‌نظم‌تر شود.
اگر طی پریودهایتان ناگهان دچار یک خونریزی سنگین شدید یا بین پریودها شروع به خونریزی کردید (و اخیراً هیچ شیوه‌ی هورمونی جدیدی برای پیشگیری از بارداری شروع نکرده‌اید)، چیزی است که باید آن را با پزشکتان در میان بگذارید

پیشگیری از بارداری در ابتدا می‌تواند پریودها را نامنظم کند
روش‌های هورمونی پیشگیری از بارداری مانند قرص‌های ضدبارداری و IUD هورمونی با مداخله در نوسانات طبیعی هورمون‌ها در سیکل قاعدگی که تخمک‌ها و فولیکول‌های تخمدان را شکل می‌دهند، عمل می‌کنند. این مداخله چیزی است که جلوی باردار شدن شما را می‌گیرد.

برخی از روش‌های هورمونی پیشگیری از بارداری مانند IUD هورمونی همچنین با نازک کردن دیواره‌ی رحم (تا تخمک نتواند به آن بچسبد) که به آن اندومتریوم می‌گویند مانع باردار شدن می‌شوند. اندومتریوم نازک به این معناست که بدن شما نیاز چندانی به ریزش دیواره‌ی رحم ندارد، بنابراین پریودهایتان ممکن است سبُک‌تر شوند یا اینکه کلاً متوقف شوند.

خونریزی یا لکه بینی بین پریودها نیز می‌تواند زمانی روی بدهد که شما شروع به استفاده از یک روش جدید هورمونی پیشگیری از بارداری می‌کنید. ضمناً برخی از خانم‌ها انتخاب می‌کنند که از قرص‌های ضدبارداری جوری استفاده کنند که پریودشان به طور کلی متوقف شود، مثلاً به طور مداوم از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند (قرص‌های دارونما را نمی‌خورند)، که می‌تواند منجر به لکه بینی شود تا زمانی که بدن به این روتین جدید عادت کند.

اما اگر خونریزی یا لکه بینی بین پریودها داشتید که در عرض دو یا سه ماه برطرف نشد یا اگر در سیکل قاعدگی‌تان یک تغییر ناگهانی به وجود آمد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اگر از IUD‌ استفاده می‌کنید و پریود نمی‌شوید و اگر ناگهان دچار خونریزی سنگین شدید یا خونریزی‌های نامنظم دارید، باز هم باید به پزشکتان مراجعه کنید.

برخی علائم جدی‌تر از بقیه‌اند و باید به پزشک مراجعه کنید
هرچند پریود نشدن به خودی خود نگران کننده نیست؛ اما چند مورد را نیز باید در نظر بگیرید.
– اگر طی پریودهایتان ناگهان دچار یک خونریزی سنگین شدید یا بین پریودها شروع به خونریزی کردید (و اخیراً هیچ شیوه‌ی هورمونی جدیدی برای پیشگیری از بارداری شروع نکرده‌اید)، چیزی است که باید آن را با پزشکتان در میان بگذارید.
– همچنین اگر سیکل‌تان کمتر از ۲۱ روز یا بیشتر از ۴۰ روز طول کشید باید به پزشکتان مراجعه نمایید.
– اگر بیش از سه پریود پشت سر هم نداشتید و باردار هم نیستید این مورد را نیز باید با پزشکتان مطرح کنید.
– داشتن گرفتگی‌های شدید طی پریود، در صورتی که قبلاً سابقه نداشته، باید بررسی پزشکی شود.
– اگر علائم دیگری مانند ترشحات غیرمعمول یا تب داشتید هم باید به پزشک مراجعه کنید.

منبع خبر : برگرفته از tebyan

اشتراک‌گذاری
3 نظر
  1. سلام و خدا قوت
    شنبه هفته قبل رفتم ازمایش انتقال جنین دادم منفی بود روز قبل ازمایش لکه بینی داشتم ک طبق توصیه پزشکم صبح یک دونه شیاف و شبم یه شیاف پروژسترون گذاشتم ک دیگه لک ندیدم چهار روز بعد از انجام آزمایش پریود شدم الان روز پنجمه سیکلمه ،ولی از روز چهارم سیکلم دل درد و کمر درد خیلی شدیدی دارم زیر شکمم علاوه بر اینکه درد میکنه انگار گرفتگی شدیدی دارم،قیلا اینطوری شده بودم ولی احساس میکنم الان فرق میکنه، دلیلش چی میتونه با شه میتونه به خاطر عوارض داروهای عمل ایوی اف باشه؟؟؟ لطفا راهنمایی کنین حالم اصلا خوب نیست نمیتونم کار کنم بیشتر درازکشم.

    1. سلام اگر آزمایش منفی بوده نباید شیاف پروژسترون مصرف می کردید با منفی شدن آزمایش بتا همه داروها باید قطع شود.

  2. سلام
    من روز قبل ازمایش چون لک دیدم شیاف گذاشتم بعد ازمایش ک منفی شد دیگه شیاف نذاشتم ، این دردا به خاطر چی هستش؟ حالم خوب نیست چیکار کنم ؟ لطفا کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *