استرس باعث اختلال در تخمک گذاری می شود!

فشار روانی باعث اختلال در عادت ماهانه و ناباروری در زنان می شود ، چرا که می تواند کارکرد زیر نهنج را تحت تأثیر قرار دهد، زیر نهنج غده ای در مغز است که اشتها و عواطف و همچنین هورمون هایی که به تخمدان های شما فرمان می دهند تا تخم آزاد کند را تنظیم می کند، هنگامی که دچار فشار روانی می شوید، ممکن است در عادت ماهانه خود دیرتر تخمک گذاری کرده یا اصلاً نکنید. بنابراین اگر تقریباً در روز چهاردهم، با این تصور که احتمالاً تخمک گذاری خواهید کرد، آمیزش جنسی کنید فرصت باردار شدن را از دست خواهید داد.

مهم است که بین فشار روانی مداوم و ناگهانی تمایز قایل شویم، اگر میزان فشار روانی شما بالا ولی نسبتاً یکنواخت باشد، بدنتان احتمالاً خود را با آن وفق خواهد داد و شاید همچنان در هر عادت ماهانه تخمک گذاری کنید، این فشار روانی ناگهانی مانند یک تصادف یا مرگ یکی از اعضای خانواده است که می تواند عادت ماهانه شما را به تأخیر بیندازد و مانع از تخمک گذاری شود و موجب ناباروری در شما شود.

البته، این موضوع در تمام زنان یکسان نیست، برخی از زنان معتقدند که حتی یک سفر خارج از شهر می تواند تخمک گذاری را به تأخیر بیندازد، برخی دیگر دریافته اند که یک حادثه تکان دهنده شدید هیچ تأثیری در عادت ماهانه آنها نداشته است.

بخاطر سپردن این نکته نیز مهم است که فشار روانی تنها واکنش نشان دادن در برابر یک چیز منفی نیست، فشار روانی مثبت نیز می تواند عادت ماهانه شما را تحت تأثیر قرار داده و باعث شود دیرتر تخمک گذاری کرده یا اصلاً نکنید، تازه عروس ها معمولاً عادت ماهانه های ناشناخته ای را گزارش می کنند چون خوشحالی ناشی از عروسیشان باعث ایجاد فشار روانی مثبت شده است.

اگر سعی می کنید باردار شوید و زیر فشار روانی هستید، ماده لزج گردن رحم شما ممکن است به شما هشدار دهد که یک اشکالی وجود دارد، همزمان با نزدیک شدن به زمان تخمک گذاری، به جای اینکه شاهد افزایش رطوبت گردن رحم باشید، در روزهایی که گردن رحم شما خشک است ممکن است لکه های تر پراکنده کوچک را مشاهده کنید، گویی بدنتان سعی می کند تخمک گذاری کند اما فشار روانی همچنان آن را به تأخیر می اندازد.

با پیدا کردن زمانی که دمای بدنتان در پایین ترین دما است خواهید توانست تأیید کنید که کی در واقع تخمک گذاری کرده اید، حدود یک روز پس از تخمک گذاری افزایش دمای ثابتی را باید شاهد باشید که ۱۲ الی ۱٦ روز طول خواهد کشید.
خبر خوشحال کننده این است که تأخیر در تخمک گذاری به طور ساده عادت ماهانه شما را طولانی تر می کند، این تأخیر، دورۀ زردۀ تخم مرغی که معمولاً ۱۲ الی ۱٦ روز پس از تخمک گذاری تا شروع دورۀ بعدی عادت ماهیانۀ شما طول می کشد، را کاهش نمی دهد. این موضوع حائز اهمیت است چون یک دورۀ زرده تخم مرغی کوتاه با سقط جنین زودرس مرتبط است.
بنابراین اگرچه فشار روانی ممکن است زمان تخمک گذاری شما را تغییر دهد، لزوماً از شانسهای موفقیت آمیز باردار شدن شما ممانعت نخواهد کرد به شرطی که با زمان بندی مادۀ لزج گردن رحم خود بتوانید تشخیص دهید که چه موقع قرار است تخمک گذاری اتفاق بیفتد.

آیا میزان فشار روانی شوهرتان بارداری شما را تحت تأثیر قرار می دهد؟

کسی چیزی نمی داند، اگر بخواهیم با استفاده از معادله ناباروری این مطلب را توضیح دهیم، به اندازه کافی در مورد مردان تحقیق انجام نشده است و مطالعات اندک موجود، نتایج متناقضی دارند، بعضی تحقیقات یک نوع ارتباط بین فشار روانی و شمار پایین اسپرم نشان می دهد، در حالی که دیگر تحقیقات نشان می دهد که فشار روانی تأثیری بر اسپرم ندارد، بیشتر تحقیقات دربارۀ چگونگی تأثیر عواطف بر ناباروری بیشتر بر روی زنان تمرکز می کند، در نتیجه، شواهد قطعی دربارۀ چگونگی تأثیر فشار روانی بر باروری مردان وجود ندارد. 

بر این اساس، نباید یک چیز آشکار را نادیده بگیریم: توی یک دعوا هردو نفر مقصرند، اگر او بر اثر فشار کاری زیاد دچار تنش شده یا به خاطر مسئولیت های بیرون از خانه دچار فرسایش ذهنی شده است، کمتر احتمال دارد انرژی اضافی داشته باشد تا زمانی که شما آمادۀ باردار شدن هستید به داخل رختخواب بپرد، لازم به ذکر نیست که مشکلات باروری می تواند در یک رابطۀ زناشویی که از دیگر جهات موفقیت آمیز است، خلل ایجاد کند. 

اگر به طور قطعی تصمیم گرفته اید باردار شوید، شوهر شما ممکن است در نهایت احساس کند دارد نقش یک سازنده اسپرم را ایفا می کند تا نقش یک مرد معشوق. یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای بهبود رابطه تان انجام دهید، این است که خاطرتان باشد که چه چیز دربارۀ رابطۀ جنسی بسیار مطلوب، سرگرم کننده و لذت بخش است و شما دو تا را می تواند به هم نزدیکتر کند. یک راه برای اینکه خیالتان راحت شود این است که رابطه جنسی سرگرم کننده را از رابطه جنسی بارور کننده متمایز کنید، اگر فضای کافی دارید، از دو تختخواب مجزا استفاده کنید، یعنی از تختخواب مهمان یا کاناپه برای تولید مثل و تختخواب خودتان برای آمیزش جنسی صرفاً سرگرم کننده. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *