استحمام بعد از سزارین: فواید و اقدامات احتیاطی که باید در نظر گرفت

استحمام بعد از سزارین: فواید و اقدامات احتیاطی که باید در نظر گرفت

زایمان یک روند تمیز نیست؛ و اولین چیزی که شما بعد از زایمان تمایل به انجام آن دارید، یک حمام آرامش بخش است. اما شاید مطمئن نباشید که آیا باید بعد از سزارین استحمام کرد. پزشک ممکن است شما را راهنمایی کرده و به شما بگوید چه موقع و چگونه استحمام کنید. در ضمن، ممکن است این متن از وبسایت نی نی نما را بخوانید تا پس از زایمان برای استحمام آماده شوید.

آیا می توان پس از سزارین استحمام کرد؟

پزشک ممکن است به شما توصیه کند که تا سه هفته پس از عمل، بدن خود را به طور کامل در وان حمام غوطه ور نسازید. این توصیه بدان دلیل است که ناحیه بریدگی را خشک نگه داشته و از ورود آب به واژن جلوگیری کنید. همچنین ممکن است با وارد و خارج شدن از وان حمام عضلات بدن دچار کشیدگی شده و این ممکن است بهبود را با تاخیر مواجه کند. با این وجود، ممکن است دوش بگیرید، اما مهم است که ناحیه بریدگی را مالش نداده و آلوده نکنید. همچنین اگر هر گونه پانسمان یا زخمی در ناحیه بریدگی وجود داشته باشد، باید مراقب باشید. در این صورت، این ناحیه باید با پارچه خشک یا سشوار خشک شود تا از بروز عفونت هایی که در نواحی مرطوب اتفاق می افتد، جلوگیری کند.

چرا باید مراقب استحمام بعد از سزارین باشید؟

پس از سزارین، بدنتان برای بهبودی کامل نیاز به کمی زمان دارد. ممکن است بعد از زایمان درد و تیرکشیدگی را تجربه کنید. همچنین ممکن است خونریزی واژنی و تب داشته باشید که خطر ابتلا به عفونت ها را افزایش می دهد. از این رو اکثر بیمارستان ها حمام با اسفنج را توصیه کرده و تحت مراقبت های خاص آن را انجام می دهند. همچنین رفتن به وان حمام و خارج شدن از آن پس از سزارین ممکن است آسان نباشد.

اقدامات احتیاطی جهت استحمام بعد از سزارین

اقدامات احتیاطی جهت استحمام بعد از سزارین

موارد زیر شامل اقدامات احتیاطی است که برای جلوگیری از بروز عوارض باید رعایت کنید.

 • اجازه دهید تا آب به آرامی بر روی ناحیه بریدگی جریان داشته باشد. از جریان دوش مستقیم آب استفاده نکنید یا آب را بر روی ناحیه بریدگی نریزید.
 • از صابون های ضد میکروبی برای دور نگه داشتن میکروب ها از این ناحیه استفاده کنید. صابون ها را مستقیما بر روی این ناحیه اعمال نکنید. در عوض، از دستان خود برای ایجاد کف استفاده کنید و سپس به آرامی بر روی ناحیه بریدگی قرار دهید.
 • هنگام استحمام تنها از آب ولرم استفاده کنید. از آب بسیار سرد یا بسیار گرم خودداری کنید، زیرا این مساله می تواند محل زخم را تحت تاثیر قرار دهد.
 • مراقب باشید که در حین استحمام با ناحیه بریدگی خشن برخورد نکنید.
 • وقتی این ناحیه را تمیز کردید، از یک حوله تمیز استفاده کرده و هر چه می توانید آب باقی مانده را با حوله خشک کنید.
 • پزشک ممکن است برای درمان بریدگی، پماد موضعی توصیه کند. از انگشت خود برای خارج کردن مقدار مورد نیاز پماد و اعمال آن بر روی ناحیه زخم استفاده کنید.
 • از هیچ کرم یا عطر با روغن حمام دیگری بر روی ناحیه بریدگی استفاده نکنید. این کار ممکن است باعث تحریک این ناحیه شود.
 • از استفاده از وان حمام به مدت ۴ هفته اجتناب کنید، زیرا وان های حمام به ندرت بعد از هر بار استحمام تمیز می شوند و خطر عفونت بدن را افزایش می دهند.
 • همچنین، اگر دچار خونریزی واژنی هستید، این کار می تواند وان حمام را برای شما و هر شخص دیگری که از آن استفاده می کند، آلوده نماید.
 • احتمال لغزش و افتادن در حمام وجود دارد که ممکن است زخم را وخیم تر کند. بنابراین، باید صبر کنید تا زخم کاملا بهبود پیدا کند و سپس از وان حمام استفاده کنید.

هنگامی که اقدامات احتیاطی را رعایت کنید، استحمام می تواند برای شما مفید باشد.

فواید دوش گرفتن پس از سزارین

فواید دوش گرفتن پس از سزارین

یک دوش حمام گرم پس از سزارین می تواند فواید زیر را به همراه داشته باشد:

 • حمام آب گرم پس از سزارین ممکن است آرامش جسمی و روحی بی نظیری برای شما فراهم کند. این کار ممکن است ذهن شما را از شر خستگی خلاص کرده و ذهن را از ناراحتی دور کند.
 • یک حمام آب گرم ممکن است عضلات ناحیه لگن را شل کرده و تأثیر تسکین دهنده ای روی شما داشته باشد.
 • حمام می تواند به آسودگی بواسیر کمک کند که ممکن است بعد از زایمان تحریک و متورم شود.
 • این کار ممکن است به ترمیم اپیزیوتومی کمک کرده و ناحیه زخم را تسکین دهد تا احساس بهتری داشته باشد.

سزارین یک عمل جراحی اساسی شکمی است و بهبودی شما قبل از شروع فعالیت طبیعی، نیاز به زمان دارد. پیروی از توصیه های پزشک، شانس بهبودی شما را از لحاظ جسمی و عاطفی بهبود می بخشد. اگرچه دوش گرفتن ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، اما تمام موارد ذکر شده را به خاطر داشته باشید تا از یک حمام خوب لذت ببرید و خطر عفونت را کاهش دهید. در مورد غوطه ور شدن در وان حمام، ممکن است صبر کنید تا بریدگی بهبود یابد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.